فواید فضای سبز مدارس روی دانش آموزان

فواید فضای سبز مدارس روی دانش آموزان

فضای سبز مدارس

فضای سبز مدارس

هر روز ما از کنار درختان، گیاهان و گل ها عبور کرده ولی توجه کمی به دنیای طبیعت اطرافمان داریم. همه ما آنقدر عادت کرده ایم که هر پیاده رو، جاده و ساختمانی مملو از دار و درخت و بوته های سبز باشد، که به ندرت وقت می گذاریم تا از شگفتی های طبیعی که زمینی زیبا به ما ارائه می دهد، قدردانی کنیم. فضای سبز مدارس از نمونه فضاهایی است که گاهی به اهمیت آن توجه نمی کنیم.

درختان مزایا زیادی نه تنها برای محیط زیست بلکه برای انسان ها دارند. این که می تواند سلامت و رفاه عمومی را بهبود بخشد، خود نشان دهنده اهمیت استفاده از منابع طبیعی در زندگی روزمره است. کاشت درخت، به خصوص در فضایی که بر آموزش متمرکز است، بسیار مفید است. حتی می توان از آن‌ها به عنوان یک برنامه کاربردی مفید برای دانش آموزان استفاده کرد. با در نظر گرفتن این موارد، ما در این مقاله به فواید فضای سبز مدارس پرداخته‌ایم.

فضای سبز مدارس

فضای سبز مدارس

فواید فضای سبز مدارس


با توجه به مجموعه مزایای خارق العاده ای که درختان و فضای سبز مدارس با خود به ارمغان می آورد، امروزه پر کردن مدارس با گونه های مختلف گیاهان که حتی ممکن است رایگان باشند، آسان شده است. برخی از این فواید به صورت زیر است:

  • بهبود زیبایی محیط
  • خلق سایه
  • ایجاد فضای آموزشی در فضای سبز مدارس
  • بهبود کیفیت هوای محیط
  • منابع آموزشی خارق العاده
  • آموزش و تشخیص فصول
  • کاهش سطح استرس

بهبود زیبایی محیط

درختان و فضای سبز مدارس راهی عالی برای بهبود زیبایی کلی محوطه مدرسه شماست. ما برای دیدن زیبایی ها به جنگل، پارک ها و دریاچه ها رفته و زیبایی ها را در آن‌ها تحسین می کنیم. داشتن فضای سبز مدارس زیبایی محیط را چند برابر کرده و روی دانش آموزان، به خصوص در اولین دیدار تاثیر می گذارد. داشتن یک محیط زیبا و فضای سبز حتی می تواند دانش آموزان بیشتری را به مدرسه شما جذب کند. استفاده از نورپردازی در طراحی فضای سبز مدارس می تواند امنیت محیط آموزشی در شب را نیز بالاتر ببرد. والدین معمولاً تنها به نحوه آموزش کودکان خود نمی اندیشند، بلکه این که در محیطی امن تحصیل کرده و از زمانی که در آن مکان صرف می کنند لذت ببرند نیز برایشان اهمیت دارد.

بهبود زیبایی محیط

بهبود زیبایی محیط

اگر می خواهید زیبایی مدرسه خود را با استفاده از فضای سبز مدارس بهبوبد بخشید، توصیه می کنیم که با ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان تماس بگیرید. ما سال‌هاست که با مشاغل مختلف در زمینه طراحی فضای سبز و خدمات طراحی فضای سبز آن در اصفهان همکاری کرده و بسیار خرسندیم که بتوانیم به شما در کاشت گیاهان و نگهداری از آن ها کمک کنیم.

ارائه سایه

در ماه های گرمتر می توان از فضای سبز مدارس برای کاهش دمای بدن استفاده کرد. سایه درختان وقتی که در بهار شکوفه زده اند و در زیباترین حالت خود هستند، می تواند محل مناسبی برای دانش آموزانی باشد که دوست دارند زمانی را در محیطی خنک، خارج از خانه و دور از تابش آفتاب بگذرانند.

ایجاد فضای آموزشی در فضای باز

ایجاد فضای آموزشی در فضای باز

ایجاد فضای آموزشی در فضای باز

هرچند بیرون رفتن از کلاس درس زیاد راحت نیست، اما یادگیری در فضای سبز می تواند مزایای زیادی برای رشد کودکان داشته باشد. شما به عنوان معلم می توانید از کنجکاوی کودکان استفاده کرده و کلاس درس را به فضای سبز مدارس ببرید. فضای سبزی که دارای درختان زیاد باشد، می تواند یک فضای آموزشی عالی ایجاد کند.

مطالعات نشان داده است که آموزش کودکان در فضای سبز، روشی خلاقانه برای بالا بردن تمرکز آنهاست. آن‌ها قادر خواهند بود از نماها، صداها و بوهای اطراف خود برای افزایش تمرکزشان استفاده کنند. برنامه ریزی یک کلاس درس در فضای سبز مدارس، یک یا دو بار در هفته، به دانش آموزان حس اشتیاق به یادگیری می دهد.

ایجاد هوای پاک در مدارس با طراحی فضای سبز

ایجاد هوای پاک در مدارس با طراحی فضای سبز

کیفیت هوا را بهبود می بخشد.

استفاده از درختان، بوته‌ها، درختچه‌ها و یا گل و گیاهان در فضای سبز مدارس، به طور کل کیفیت هوا را بهبود می بخشد. گیاهان دارای خواص تصفیه هوا هستند که می توانند گازهای مضر مانند ترکیبات آلی فرار را به همراه دی اکسید کربن جذب کنند.
گیاهان همچنین هوا را از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز تمیز می کنند. آنها از طریق برگ ها دی اکسید کربن و هرگونه مواد شیمیای مضر را جذب کرده و اکسیژن تازه و خالص را خارج می کنند. هوای تمیز و سالم، به ویژه برای کسانی که دارای بیماری هایی مانند آسم هستند، بسیار مفید است. برای همین وقتی احساس بیماری یا سردرد دارید، بیرون رفتن در هوای تازه باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

فضای سبز مدارس به عنوان منبع یادگیری

فضای سبز مدارس به عنوان منبع یادگیری

منبع آموزشی

فضای سبز مدارس نه تنها برای ایجاد یک محیط آموزشی طبیعی ایده آل است، بلکه می تواند به عنوان یک منبع یادگیری فوق العاده و رایگان نیز مورد استفاده قرار گیرد. به ویژه هنگام گذراندن کلاس های علوم در موضوعاتی مانند محیط زیست، حیات وحش و فتوسنتز، به جای توضیح از طریق نمودارها، دانش آموزان را بیرون از کلاس برده و به آن‌ها اجازه دهید تا با تکنیک های حسی آموزش ببینند. برخلاف استفاده از صفحات کتاب درسی، تجربیات زندگی واقعی به طور فزاینده ای در ذهن کودکان نقش می بندند. این کار آن‌ها را برای جلسات درسی بعدی نیز هیچان زده می کند.

اگر در حال برنامه ریزی برای کاشت درخت و گل و گیاه هستید، این فرصت مناسبی است که دانش آموزان را در آن مشارکت داده و مهارت های کار گروهی، سازماندهی و ارتباطات آن ها را بهبود بخشید.

نشان گذاری فصول

تغییرات ظاهری در درختان نشان دهنده نزدیک شدن فصل جدید است. این خود یک منبع یادگیری عالی برای کودکان کوچکتر است. در حالی که دانش آموزان بزرگتر بی توجه از کنار درختان عبور می کنند، کسانی که در چند سال اول ابتدایی هستند، هر تغییری که در اطرافشان پدیدار می شود را مطالعه می کنند. آن‌ها از تجربیاتی استفاده می کنند که باعث یادگیری و رشد احساسات می شود و حتی تفاوت های کوچکی مانند تغییر رنگ برگ‌ها، می تواند برای آموزش دانش آموزان موثر باشد.

کاهش سطح استرس با ایجاد فضای سبز در مدارس

کاهش سطح استرس با ایجاد فضای سبز در مدارس

کاهش سطح استرس

غرق شدن در طبیعت هنگامی که سطح استرس بالاست، یک روش روانشناختی برای بالا بردن سطح انرژی و تغییر خلق و خوی شما به سمت مثبت است. این اتفاق برای روح و جسم دانش آموزان مفید است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون و افزایش سطح انرژی آن‌ها خواهد شد.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟