طراحی فضای سبز و اصول اجرای یک ایده از صفر تا صد

طبق تعریف، برای این که به درستی طراحی فضای سبز یک ملک را تعریف کنیم، باید آن ملک را یا از لحاظ عملی یا زیبایی شناسی بهبود بخشیم. به تعبیری گسترده، هر آنچه در ملک شما در خارج از خانه قرار دارد بخشی از محوطه ای است که تحت فضای سبز ملک قرار می گیرد. هنگامی که بخواهید منظره حیاط را به یک منظره فضای سبز تبدیل کنید، در واقع طراحی فضای سبز را آغاز کرده اید.

به زبان ساده، اگر می توانید از پنجره به بیرون نگاه کنید و یک ویژگی ثابت در حیاط خود ببینید، که بر زیبایی کلی یا عملکرد عملی ملک شما تاثیر بگذارد، آن ویژگی بخشی از طراحی فضای سبز ملک خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که برخی از ویژگی های عملی فضای سبز مانند سیستم های زهکشی زیرزمینی، حتی اگر به صورت پنهان باشد، از اهمیت بالایی در طراحی فضای سبز برخوردار هستند.

اینکه فضای سبز خانه شما به چه صورت باشد نیاز به تخصص و تجربه دارد قرار گرفتن المانها و حتی درختان و گیاهان در کنار هم به سادگی نمیتواند امکان پذیر باشد. اگر میخواهید زیبایی و چشم نوازی باغ و حیاط خود را دو چندان کنید و همچنین به صورت طولانی مدت از آن بهره مند شوید حتما از طراح فضای سبز و مشاورین این زمینه کمک بگیرید، آنها با توجه و علم بر اینکه چه گیاهانی با آب و هوا و نوع خاک شما مناسب است و چه المانهایی با توجه به فضا و محیط شما لازم است بهترین را به شما ارائه میدهند.

مراحل اجرای فضای سبز

در شرکت گلپونه مهر نقش جهان پس از ثبت سفارش کارشناسان خود را به محل اعزام میکند و به بررسی محیط و آنالیز آن می پردازند. با توجه به فضا و آب و هوا آنچه که در طرح و نوع استفاده گیاه لازم است را در قالب یک پروپزال به طراحان تحویل میدهند لازم به ذکر است که علاوه بر سنجش فنی محیط سلیقه مشتری را نیز لحاظ میکنند ،سپس تیم طراح با مطالعه اطلاعات داده شده و به کمک جدید ترین طرح های موجود طرح نهایی را به مشتریان ارائه میدهند و پس از تایید تیم فنی گلپونه شروع به اجرا میکند پس از پایان یافتن هر مرحله گزارش کار به مشتری تحویل داده می شود

خانه و فضای سبز: زندگی در هارمونی


در حالی که موارد فوق تعریف ساده و واضحی از اصلاح فضای سبز ارائه می دهند، اما صاحبانی که اولین بار خانه گرفته اند، برای بهبود کار خود، اگر خلاصه ای کلی از کار بدانند بهتر نتیجه می گیرند یا این که می توانند یک متخصص برای این کار استخدام کنند. پس در ادامه خلاصه ای کوتاه در مورد آنچه که باید در ملک برای ایجاد فضای سبز انجام شود آورده ایم. ممکن است ملک شما نیاز به همه موارد زیر نداشته باشد، اما حداقل تعدادی از این موارد به کار شما خواهند آمد.

قبل از شروع باید به یک سوال اساسی پاسخ بدهیم، آیا یک خانه و فضای سبز آن باید با هم در هارمونی باشند؟ در اینجا ما درباره نحوه عملکرد فضای سبز مانند این که کاشت درختان سایه دار در نمای جنوبی خانه، چه تاثیری در میزان مصرف انرژی دارد، صحبت نخواهیم کرد؛ بلکه در مورد ظاهر فضای سبز بحث می کنیم. از جمله این که آیا نوع خانه در تصمیم گیری های مربوط به طراحی فضای سبز و چیدمان گیاهان فضای سبز تاثیر می گذارد؟ یا مواردی مانند این که آیا می خواهید به جای داشتن یک پاسیوی آجری یک ایوان چوبی داشته باشید؟ و مواردی از این قبیل که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

برخی صاحبان خانه دوست دارند که رنگ خانه و فضای سبز با هم هماهنگ باشند. این کار آسان است اما چقدر باید از نظر زیبایی به هماهنگی خانه و حیاط توجه کرد و تا کجا باید آن را پیش برد؟ به عنوان مثال، اگر سبک خانه شما به صورت کلبه ای نیست، آیا هنوز می توانید از استایل باغ و کلبه برای فضای سبز خود استفاده کنید؟ بله، اما در این باره باید در مورد میزانی که می خواهید این هماهنگی وجود داشته باشد، تصمیم بگیرید، چون سلیقه آدم ها متفاوت است.

حتماً می دانید که طراحی فضای سبز متناسب با سبک معماری خانه ها متفاوت است. به عنوان مثال یک ایوان به سبک روستایی با خانه ای که سبک چوبی کابین دارد خیلی بیشتر هماهنگ است تا خانه ای که بر اساس طراحی مدرن معاصر ساخته شده است. همچنین، شما نمی توانید از طراحی فضای سبز مینیمال برای یک خانه با سبک روستایی بهره ببرید.

ویژگی های طراحی فضای سبز


در اینجا انواع مختلفی از ویژگی هایی که در طراحی فضای سبز می توان به کار برد را بیان می کنیم. شما مجبور نیستید که از تک تک این ویژگی ها در طراحی فضای سبز خود بهره ببرید. فضاهای سبز بسیاری وجود دارند که نیمی از این ویژگی ها را ندارند ولی بسیار شگفت انگیزند. نمونه های زیر فقط چند نمونه ساده هستند.

گیاهان پایه ای

درختان گل دهنده

درختچه ها

چمنزارها

کاشت بسترها

باغ های آبی

فواره ها

نرده ها

پیاده روها

مسیرعبور ماشین

در این بین گل کاری در طراحی فضای سبز، می تواند یکی از ویژگی های منحصربفرد در اجرای فضای سبز و ایجاد یک فضای لذت‌بخش و دلنشین محسوب شود؛ به شرطی که از انواع گیاهان گلدار، گیاهان زینتی، درختچه ها و … متناسب با اقلیم آب و هوایی در گلدان و یا باغچه استفاده شود.
همچنین باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که با وجود تنوع زیاد گل ها و گیاهانی که برای طراحی فضای سبز مناسب هستند، از آنجایی که رشد یک گیاه در یک محیط تحت تاثیر دیگر گیاهان نیز هست، بهتر است انتخاب خود را برای یک محوطه در حیاط به سه نوع گیاه، محدودتر کنیم.

آیا شما برای زیباسازی فضای سبز و باغچه خود نیاز به کمک دارید؟؟؟

قبل از طراحی فضای سبز


اکنون شما درباره طراحی فضای سبز ایده هایی دارید، اما قبل از انجام هر کار جدی در حیاط خود، باید به چه موارد دیگری توجه کنید؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است: آیا من قصد دارم برای همیشه در این ملک بمانم؟ یا می خواهم بعد از مدتی آن را به فروش بگذارم؟

پاسخ به این سوال اولویت های شما را روشن کرده و به ایجاد ایده ای کلی برای پروژه های طراحی فضای سبزتان کمک می کند. اگر خود را به عنوان صاحب مادام العمر این ملک بدانید می توانید طراحی فضای سبز را با سلیقه خود انجام دهید. اما اگر می خواهید بعد از مدتی آن را به فروش بگذارید برای این که دوباره نخواهید هزینه کنید و تغییرات انجام دهید تا به چشم خریدار زیباتر به نظر برسد، بهتر است در مورد نوع طراحی بیشتر فکر کرده و مشورت بگیرید. شاید بهتر است آن را به سلیقه خریداران بالقوه طراحی کنید.

از اشتباهات پرهزینه طراحی فضای سبز خودداری کنید.


مانند سایر جنبه های زندگی، برخی از بهترین تصمیمات مربوط به طراحی فضای سبز منازل بر اساس یاد گرفتن کارهایی است که نباید انجام دهید. برای مثال، برخی از افرادی که می خواهند کار طراحی فضای سبز خانه خود را انجام دهند تصمیم می گیرند درخت بزرگی در منظره خود را حذف کنند تا به خواسته دلخواه خود در طراحی برسند. اما این ایده می تواند تاثیر منفی در کار شما داشته باشد.

در یکی از مطالعات آمده است که 83 درصد مشاوران معاملات املاک بر این باورند که درختان بالغ تاثیر قوی یا حداقل متوسطی را در دوام خانه دارند و این می تواند ارزش خانه را بالا ببرد.

بنابراین بیایید به برخی از استراتژی هایی که باعث می شود فضای سبز در بازار معاملات املاک تاثیر بگذارد، نگاهی بیاندازیم.

طراحی فضای سبز، تا حد زیادی ارزش خانه را بالا می برد. میانگین رقم حاصل از مطالعات طی سال های مختلف، نشان دهنده میزان تاثیرگذاری ۷ تا ۱۵ درصدی افزایش مبلغ فروش خانه است، بنابراین می توان مانند یک سرمایه گذاری به آن نگاه کرد. برای رسیدن به این میزان سوددهی بهتر است که با افراد متخصص در طراحی فضای سبز صحبت کنید و از راهنمایی آن‌ها برای رسیدن به هدف خود بهره ببرید، جهت کسب اطلاعات و گرفتن وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

برای اطمینان از این که چه نوع طراحی فضای سبزی برای خانه شما مناسب است، باید ایده هایی در این زمینه داشته باشید. خوشبختانه منابع زیادی برای گرفتن این ایده ها وجود دارد که شما برای پیدا کردن آن‌ها چالشی نخواهید داشت و تنها باید بنا بر اولویت خود، بهترین انتخاب سازگار با سلیقه تان را داشته باشید.

کجا ایده های خوب برای طراحی فضای سبز بیابید؟


در ادامه به چند نکته برای پیدا کردن ایده های طراحی فضای سبز پرداخته ایم:

 • به طراحی فضای سبز خانه های اطراف خود و دیگر خانه ها دقت کنید. در صورت امکان با مالکین در مورد عناصر مختلف در طراحی فضای سبز خانه و اهدافشان برای انتخاب عناصر، صحبت کنید.
  کتاب ها، مجلات، تلویزیون و سایت ها اطلاعات خوبی در مورد طراحی فضای سبز خانه هایی که به فروش گذاشته شده اند برای شما فراهم می کنند.
  با یک متخصص طراحی فضای سبز صحبت کنید و مشاوره بگیرید.
  از طرف دیگر گاهی مشاوران املاک می توانند در این زمینه که چه نوع فضای سبزی، فروش بیشتری دارد، به شما کمک کنند.
 • به یاد داشته باشید، خریداران احتمالی ممکن است با شما هم سلیقه نباشند، برای همین باید تا آنجا که می شود در این زمینه تحقیق کنید تا در فروش دچار مشکل نشوید. برای مثال، ممکن است شما علاقه ای با عناصر آبی در طراحی خود نداشته، مجسمه دوست نداشته باشید یا درباره این که در زمستان چه شکلی باشد، فکر نکرده باشید. اگر تصمیم دارید خانه را برای فروش بگذارید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:
 • فضای سبز به نگهداری کمتری نیاز داشته باشد. برای مثال، درخت های کوتاه‌تر، انتخاب بهتری نسبت به درخت های بزرگ هستند، چون نیاز به هرس کمتری دارند.
  حوضچه های مصنوعی، چشمه ها و آبشارهای مصنوعی را در نظر بگیرید. این موارد جز چشمگیرترین طرح های فضای سبز هستند که می توانند به عنوان نقطه کانونی انتخاب شوند. این نقطه کانونی می تواند ملک شما را از مابقی جدا کند.
  در طول سال منظره زیبا داشته باشید. گیاهان همیشه سبز و بسیاری از درختچه های توت انتخابی مناسب بوده که در زمستان هم زیبا هستند.

فضای سبز زیبا برای کل طول سال


این که بیشتر مالکان به دنبال این هستند که خانه فضای سبزی داشته که در طول سال زیبا باشد، در بخش قبل بیان شد. یک زیبایی بصری می تواند فراتر از رنگ ها باشند. برای مثال، شما می توانید مناظر زمستانی را با استفاده از عناصر طراحی فضای سبز سخت مانند دیوارهای سنگی، آلاچیق ها و قوس ها، ایجاد کنید. برای کمتر کردن میزان سختی طراحی فضای سبز یا ویژگی های فضای سخت، چمن های زینتی بلند یا سایر عناصر زیبا می توانند استفاده شوند. در واقع، حتی بدون وجود عناصر سخت در طراحی فضای سبز، علف های بلند می توانند در زمستان نیز، زیبایی را به حیاط شما هدیه دهند.

توجه داشته باشید که زمان مناسب برای آماده کردن فضای سبز زمستانی، در برف و باران نیست. تابستان و بهار بهترین زمان برای فراهم کردن یک فضای سبز زیبا در فصل زمستان است. از این گذشته، کاشت علف های زینتی در زمستان بسیار سخت است و بیشتر کارهای طراحی فضای سخت سبز شما باید در آب و هوای خوب انجام شود.

علاوه بر ایجاد مناظر زیبای زمستانی، تا آنجا که می شود رنگ به فضای سبز خود اضافه کنید. به عنوان مثال:

اگر پیاز گل ها را در پاییز بکارید، لازم نیست برای این که بهاری رنگین داشته باشید تا ماه اردیبهشت صبر کنید.
بعضی از گیاهان چندساله، اگر در اولین سال شکوفه داری خود، به خوبی بریده شوند، در تابستان یا ابتدای پاییز دوباره شکوفه خواهند داد.
در حالی که درختانی مانند افرا، رنگ های بسیاری را برای پاییز در خود نقش می دهند، بعضی از درختچه های انگور نیز می توانند رنگ های پاییزی درخشانی را به منظره اضافه کنند.
بعضی گونه ها حتی دو کاربرد دارند. Euonymus alatus یا بوته سوخته یکی از گیاهانی است که هم برای پاییز و هم برای زمستان زیبا خواهد بود. این بوته در پاییز به خاطر شاخ و برگش ارزشمند است. در زمستان به دلیل این که بوته ای برگ‌ریز است می تواند صحنه های زیبایی را ایجاد کند. شکل و ظاهر این گیاه به خصوص در هنگام بارش برف، دانه های برف را در خود نگه داشته و به دام می اندازد و صحنه های زمستانی معرکه ای را ایجاد می کند. البته از آنجایی که این گیاه، تهاجمی است حتما باید آن را در کنترل خود نگه دارید یا گزینه های جایگزینی برای آن انتخاب کنید.

 

علاوه بر توضیحات بالا برای داشتن فضای سبز سالم و زیبا باید به نگهداری و آفت کشی گیاهان و درختان نیز توجه کنیم تیم گلپونه در این زمینه نیز میتواند شما را همراهی کند ما در اینجا بخشی از فعالیت خود در این زمینه را قرار خواهیم داد

بخشی از پروژه های تیم گلپونه مهر نقش جهان


برخی از مفاهیم اصلی در طراحی فضای سبز


تحول

تناسب

تعادل

هماهنگی

هماهنگی استفاده موثر از المان ها در طراحی است که یک تم مشخص را به ببیننده نشان می دهد. هماهنگی با پیاده سازی مداوم یک طرح روی یک منظره از طریق کاشت انبوه یا تکرار در کاشت، حاصل می شود.

تعادل، اصطلاحی برای مقایسه بین دو بخش از یک منظره و وحدت مربوط به تصویر کلی از منظره فضای سبز است. هماهنگی زمانی حاصل می شود که بیننده احساس کند همه عناصر جداگانه یک منظره در کنار هم قرار گرفته و یک تم منسجم را تشکیل بدهند.

در حالی که برای ایجاد هماهنگی تلاش می کنید، فراموش نکنید که همه چیز باید در تناسب قرار گیرد. تناسب، حس یا الزامی است که اندازه اجزای جداگانه یا گروهی از اجزا را در منظره در هماهنگی قرار می دهد. یکی از راه های دستیابی به تناسب، استفاده مناسب از اصل تحول است که روی اندازه اجزا درون صحنه اعمال می شود. منظره ای که نتواند نسبت خوبی را نشان دهد، فضایی است که دچار تحول ناگهانی شده است.

تحول تغییر تدریجی است که با دست‌کاری عناصر اصلی در طراحی رنگ، اندازه ها، خطوط، اشکال و بافت ها حاصل می شود. در تلاش برای دستیابی به یک اثر خاص، از تحول های ناگهانی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر هنگام رفتن از قسمتی از حیاط به قسمت دیگر رنگ گل های شما تکرار شود، احساس انسجام در این تحول آرام، به بیننده منتقل خواهد شد.

گاهی اوقات یک تحول و انتقال موفقیت آمیز به سادگی با افزودن یک عنصر در منظره مناسب با فضای وسیع ایجاد می شود، در نتیجه المان را به بخش های کوچک تر تقسیم می کنند تا به چشم بیننده قابل هضم تر بیاید. می توان گفت انتقال و تحول در این مواقع بیشتر اهمیت دارد.

موارد دیگری که در طراحی فضای سبز باید به آنها توجه کرد، شامل موارد زیر است:

نقطه کانونی

تئوری رنگ‌ها

خطوط

بافت گیاه

فرم گیاه

12 اصل در طراحی فضای سبز


این اصول جهانی به مجموعه ابزاری تبدیل شده است که از آن‌ها برای طراحی فضای سبز استفاده می شود که تمام عناصر اصلی بزرگترین فضای سبز دنیا را در خود جای داده اند و بنابر بودجه، سلیقه و سایز هر محل طراحی شده اند. هنگامی که این اصول در کنار همدیگر در طراحی استفاده شوند یک فضای ساده را به مکانی زیبا و جادویی تبدیل می کند.

برای بسیاری از ما، طراحی در هر حالتی دلهره آور است. این نگرانی به خاطر ترس از اشتباه است. برای غلبه به این ترس باید مرحله به مرحله و قدم به قدم پیش رفت. 12 اصل طراحی فضای سبز را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. 6 اصل ابتدایی بر ساخت قاب و چارچوب فضای سبز فوکوس دارد.

1- محوطه اصلی: یک محوطه اتاق مانند که با مواد مختلف مرزبندی می شود.

محوطه اصلی

محوطه اصلی

 • محوطه ها المان های حیاتی برای مشخص کردن فضاهای خاص درون فضای سبز هستند. محوطه مانند لنگری برای فضای سبز است و به خانه و باغ احساس دوام و زیبایی ماندگاری می بخشد.
 • محوطه ها باغ و خانه را یکپارچه در نظر گرفته و عملاً یک منطقه ثابت برای زندگی ایجاد می کند.
 • محوطه ها می توانند برای هر خلق و خو و سلیقه ای ساخته شوند.
 • این محوطه ها می توانند با ایجاد سازه های آشنا از دیواره ها، کف، درها و سقف ها احساس امنیت و آرامش را به محوطه منتقل کنند.
 • محوطه ها با ایجاد فضاهای خاص با اندازه های قابل کنترل، نظم را به محیط می آورند.

2- شکل و فرم: ویژگی های کانتور و سه بعدی گیاهان یا گروه های مختلف گیاهان در فضای سبز و همچنین مرزهای بیرونی آن

شکل و فرم

شکل و فرم

 • شکل های پایه ای که شکل محوطه های فضای سبز را پوشش می دهد.
 • اشکالی که معنای نمادین دارند.
 • اشکالی که خوی خاصی را ایجاد کرده و در واقع به محیط شخصیت می دهند.
 • چیدمان اشکال در رابطه با یکدیگر که باعث ایجاد سبک های خاصی در محیط می شوند.

3- در قاب آوردن منظره: جهت دادن توجه بیننده به یک المان یا منظره، با از بین بردن مواردی که باعث حواس پرتی می شوند، در حالی که یک ترکیب بصری متعادل و سازمان یافته را نیز ایجاد می کند.

در قاب آوردن منظره

در قاب آوردن منظره

 • هدف از کادربندی یک منظره، جلب توجه به یک شی یا صحنه است.
 • با ایجاد یک خط دید به سمت المان مدنظر و از بین بردن مواردی که باعث حواس پرتی می شوند، می توان یک قاب در منظره ایجاد کرد.
 • مناظر درون یا بیرون محوطه ها را می توان قاب بندی کرد.
 • پنجره ها و درهای خانه مانند یک قاب برای مناظر بیرونی عمل می کند.

4- ورودی: یک محل مشخص برای ورود به محوطه فضای سبز

ورودی محوطه

ورودی محوطه

 • ورودی فضای سبز اولین محل برای داشتن یک برداشت و یک دیدگاه درباره فضای سبز است.
 • ورودی ها مقدمه ای برای آنچه فراتر از آن دیده می شوند، هستند.
 • ورودی ها نشانه ای از استقبال کردن مهمانان هستند.
 • ورودی مناظر سبز که سبک معماری خانه را منتقل کند، می تواند هماهنگی را نشان دهد.
 • ورودی ها به عنوان راهنماها و یا نقاطی برای انتقال از یک محوطه به محوطه دیگر درون فضای سبز عمل می کنند.
 • برخی از عناصر اصلی به عنوان اجزای ورودی عمل می کنند.
 • ورودی ها باید در ابتدای هر محوطه باشند.

5- نقطه کانونی: قراردادن یک المان برای جذب کردن نگاه و ایجاد یک نقطه توجه برای مخاطبان

نقطه کانونی

نقطه کانونی

 • نقاط کانونی به فضا، تمرکز و جهت می دهند.
 • نقاط کانونی بصری منطقه را سازماندهی می کنند.
 • چشم انداز پیشرفته به نقاط کانونی قدرت بیشتری می دهد.
 • نشان گذاری ها یک نوع دیگر از نقاط کانونی هستند.

6- سازه ها: انواع ویژگی هایی که در فضای سبز ساخته می شوند.

سازه ها

سازه ها

 • سازه ها در طراحی فضای سبز هم اهداف کاربردی دارند و هم زیبایی
 • سازه ها راهی برای ایجاد یک محوطه هستند و منظره و مرکزی برای توجه بصری ایجاد می کنند.
 • سازه ها یک المان لنگری را در فضای سبز ایجاد می کنند، یک نقطه سخت که می تواند محل شروع جذب زیبایی ها و تنوع المان ها در تمام محوطه باشد.
 • سازه ها انتقال بین محوطه ها از خانه به فضای سبز را به عهده می گیرند.

شش اصل دوم به طراحی فضای سبز شخصیت، جذابیت و سرگرمی را اضافه کرده و در واقع المان های تزئینی را به آن اضافه می کند.

7- رنگ: هماهنگ‌سازی پالت رنگی در فضای سبز از طریق انتخاب و نحوه قراردهی المان ها و گیاهان

اضافه کردن رنگ ها

اضافه کردن رنگ ها

 • یک چارچوب سبز، فضای سبز را در کنار همدیگر قرار داده و می تواند به عنوان رنگ زمینه ای برای دیگر رنگ ها باشد.
 • رنگ ها حس و حال و روح را به طراحی فضای سبز باز می گردانند.
 • شدت نور بر رنگ ها تاثیر می گذارد.
 • برای هر محوطه از بیش از یک تم رنگی استفاده نکنید. رنگ های سبز و خاکستری می توانند رنگ های متضاد را بیشتر جلوه بدهند.
 • طرح رنگی یک باغ باید با خانه و سایر ویژگی های غالب مطابقت داشته باشد.
 • شرایط رشد باغ ممکن است بر طرح های رنگی تاثیر بگذارد.
 • داشتن بخش های بزرگی از رنگ ها خیلی بهتر از پچ های کوچک از رنگ هستند.

8- بافت، الگو و ریتم: استفاده از ویژگی های سطح، نقوش قابل تشخیص و آهنگی که المان های طراحی در فضا ایجاد می کنند.

بافت، الگو و ریتم

بافت، الگو و ریتم

 • بافت، الگو و ریتم لایه هایی زیبا و غنی را به طراحی فضای سبز اضافه می کند.
 • تضاد ویژگی های سطح گیاهان و مواد، باعث افزایش تاثیر بصری در محوطه باغ می شود.
 • نقوش تکرار شده باعث ایجاد پیوستگی در محوطه های فضای سبز می‌شود و به طراحی هارمونی می‌بخشد.
 • ریتم زمانی رخ می دهد که سه المان یا بیشتر در فاصله مساوی در یک پترن مشخص قرار می گیرد و نظم و وابستگی را نشان می دهد.
 • المان های تکرار شده که در کنار همدیگر قرار می گیرند سرعت ریتم را بیشتر کرده و المان های مشابه‌ی که فاصله بیشتری دارند سرعت ریتم را کاهش می دهند.

9- فراوانی: استفاده از تعداد زیادی المان و گیاه

فراوانی

فراوانی

 • گیاهانی که در یک کلنی بزرگ رشد می کنند، بیشتر طبیعی به نظر می رسند.
 • برای دستیابی به تاثیر مورد نظر خود، فراوانی گیاهان باید به گونه ای باشد که باعث حواس پرتی نشود.
 •  تعدادی گیاه سنگ شکن کوچک می تواند تکثیر یافته به طوری که از کنترل خارج نشوند.
 • کاشت زیاد می تواند این اجازه را بدهد تا به راحتی در صورت نیاز از گیاهان بریده و به آن منظره ای که می خواهید برسید.
 • زمانی که تعداد زیادی گیاه در یک منطقه باشد در زمان شکوفه دهی، تاثیر زیادی در منظره خواهد داشت.

10- المان های مسخره: این المان ها می توانند نمادی از عناصر فانتزی در فضای سبز باشند.

 • این نمونه های المانی به فضای سبز حس شخصی سازی می دهد.
 • المان های شوخ در طراحی باعث بالا بردن حس لذت بخش بودن در فضای سبز می شود.
 • تم های خاص فانتزی می توانند باعث ایجاد هارمونی شده، نشانه هوش و سوپرایز کننده باشند.
 • سرندپیتی می تواند یکی از فرم های تم های فانتزی باشد.

11- رمز و راز: ایجاد حس کنجکاوی، هیجان و دلهره از طریق طراحی فضای سبز

ایجاد رمز و راز

ایجاد رمز و راز

 • رمز و راز در یک باغ با موارد ناشناخته، دیده نشده و تخیلی ایجاد می شود.
 • رمز و رازها تخیل بازدیدکنندگان را افزایش داده و باعث می شوند بیننده منتظر سوپرایز باشد.
 • راه های عجیب و غریب افراد را جذب می کند.
 • وسایل مختلف در محوطه، حس ها، صدا، بینایی، بویایی یا لمس حس های عاطفی را تحریک کرده و در طراحی فضای سبز استفاده می شود.

12- زمان: سبک های مختلف طراحی فضای سبز زمان خاصی را نشان می دهند.

زمان

زمان

 • سبک فضای سبز منعکس کننده دوره های طراحی فضای سبز هستند.
 • فضای سبزی که به خوبی طراحی شده، دارای ویژگی هایی متناسب با سن خانه و محیط اطراف است.
 • انتخاب گیاهان باید همانند انتخاب المان ها با دقت باشد، این که گیاهی بارها تعویض شود، در سن طبیعی فضای سبز تاثیر منفی می گذارد.
اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟