راهنمایی برای نورپردازی در طراحی فضای سبز

راهنمایی برای نورپردازی در طراحی فضای سبز

نورپردازی در طراحی فضای سبز

نورپردازی در طراحی فضای سبز

داشتن یک برنامه جامع برای نورپردازی در طراحی فضای سبز بیش از آنچه شما تصور می کنید، اهمیت دارد. نورپردازی مناسب در حیاط و خانه در طول شب نه تنها نمای فوق العاده ای از خانه شما ایجاد می کند، بلکه می تواند مانع ورود سارقان یا دیگر عوامل مشکل زا شود. اگر مطمئن نیستید نورپردازی در طراحی فضای سبز را از کجا شروع کنید، این مقاله می تواند به شما کمک کند. در این مقاله راهنمایی جامع در این زمینه آمده است. چراغ ها را در کجای فضای سبز جای‌سازی کنید، چه نوع لامپی بهتر است برای آن به کار ببرید و چگونه از لامپ برای تاثیرگذاری بهتر در محیط استفاده کنید.

با کمک از متخصصین نورپردازی فضای سبز، شرکت گل پونه مهر نقش جهان با ارائه خدمات طراحی فضای سبز به شما کمک می کند تا فضای سبز خانه خود را در طول شب و روز لذت بخش و دیدنی کنید.

محل قراردادن نورپردازی در فضای سبز


نورپردازی در طراحی فضای سبز و مناظر اطراف خانه نه تنها برای ایمنی، بلکه برای زیباشناسی و خوشگذرانی های شبانه، بسیار اهمیت دارد. اگرچه ممکن است وسوسه شوید که کل حیاط خود را برای دید بهتر در شب روشن کنید، اما این استراتژی در نهایت بسیار گران خواهد بود. روشن ساختن دیوارها، حوضچه ها و درختان به ایجاد فضایی جذاب برای شب نشینی ها کمک می کند. چراغ ها یک کاربرد اصلی تر دارند؛ از آنجایی که نورپردازی در طراحی فضای سبز مسیر چشم انداز و سایر قسمت ها را روشن می کند، پیدا کردن راه و خوش آمدگویی به مهمانان نیز آسانتر خواهد شد.

روشنایی مسیر

روشنایی مسیر

روشنایی مسیر

روشن کردن مسیرها، حرکت و پیدا کردن مسیر را در فضای سبز برای شما آسان می کند، به خصوص اگر پله در مسیر باشد. نورپردازی مسیر به طور معمول برای روشن کردن تمام مسیر کافی است و می تواند المانی رمانتیک برای پیاده روی در اطراف خانه شما ایجاد کند.

روشنایی پاسیو

نورپردازی در طراحی فضای سبز در پاسیو باعث می شود فضایی برای سرگرم کردن مهمانان فراهم کنید. به خصوص در فصل های سردتر که زودتر تاریک می شود، می توانید تا آخر شب کباب درست کرده و از مهمانان خود پذیرایی کنید.

روشنایی ایوان

نورپردازی در طراحی فضای سبز ایوان و پله ها برای حرکت در خارج از خانه به خصوص در شب اهمیت فراوانی دارد. محل قرارگیری مناسب لامپ ها، می تواند محل مناسب برای سرگرمی را روشن و مشخص کرده و زمانی که می شود در ایوان گذراند را بیشتر کرد.

روشنایی باغ

نورپردازی در طراحی فضای سبز باغ و باغچه، فضایی دلنشین ایجاد کرده و زیبایی گیاهان و درختان را بیشتر می کند. این نورپردازی باعث می شود تا بیشتر در طبیعت زمان صرف کرده و باغ در هر زمان روز بدرخشد. لامپ های LED به رشد گیاهان نیز کمک می کند.

نورپردازی فضای سخت

نورپردازی فضای سخت

نورپردازی فضای سخت

فضای سبز سخت مانند دیوارهای حائل، صخره ها و المان های چوبی دیگر، در شب با داشتن نورپردازی صحیح زنده می شود. یک نورپردازی فضای سخت صحیح می تواند به فضای سبز بعد جدیدی اضافه کرده و زیبایی طبیعی منظره را بیشتر کند.

نورپردازی حیاط

روشنایی مناسب توسط نورپردازی در طراحی فضای سبز حیاط، چه حیاط جلو و چه عقب، برای مهمانان جذاب به نظر خواهد رسید و مانع ورود هرگونه مزاحمتی به فضای خانه می شود. نورپردازی مناسب، فضای سبز خانه را بیشتر جلوه می دهد.

روشنایی فضاهای آبی در طراحی فضای سبز

روشنایی فضاهای آبی در طراحی فضای سبز

روشنایی فضاهای آبی

حوضچه ها و فضاهای آبی یک نقطه کانونی عالی هستند که نورپردازی مناسب می تواند آنها را زیباتر نیز جلوه دهند. جلوه بیشتر حوضچه ها و دیگر المان های آبی و آب نماها، درام و جذابیت را به فضای سبز شما اضافه می کند.

انواع نورپردازی در طراحی فضای سبز


در کنار در نظر گرفتن مواردی که باید در فضای سبز نورپردازی شوند، انواع نورپردازی نیز اهمیت دارد. هنگام انتخاب گزینه مناسب برای نورپردازی که می تواند برای وضعیت شما به کار برده شود، باید به خصوصیات هر کدام از آنها توجه کنید. همچنین می توانید جهت به کارگیری خلاقیت در طراحی فضای سبز، انواع گزینه های نور را برای روشنایی کامل فضاهای بیرونی با هم ترکیب کنید.

چراغ های درپوش مدرن

لامپ های درپوش مدرن با ستون های ایوان ترکیب می شوند و روشنایی را به محیط شما اضافه می کنند. علاوه بر دکوراسیون خوب، باعث بالا بردن ایمنی نیز برای حرکت روی ایوان می شوند.

لامپ های دفنی

لامپ های دفنی، المانی دوار هستند که برای روشنایی مسیرهای پیاده روی، بستر گل ها و درختان به شیوه ای دقیق مورد استفاده قرار می گیرند. آن‌ها مستقیما در زمین نصب شده تا نور به جای لامپ در محیط وجود داشته باشد.

نورافکن ها

نورافکن ها هر دو برای روشن کردن المان های بصری درون فضای سبز مانند مجسمه ها، درختچه ها یا حتی درختان استفاده می شوند. آن‌ها نور تولید شده خود را به صورت متمایزی منتشر می کنند. نورافکن ها بیشتر برای برجسته کردن جزئیات خاص المان ها استفاده می شوند و پهنای نورپردازی بیشتری دارند. محل قرارگیری نورافکن ها بستگی به جزئیاتی که می خواهید برجسته شوند، دارد.

لامپ های درون پیاده رو

این لامپ ها که در یک ردیف قرار می گیرند، برای پوشش دادن فضاهای سخت، بستر گل ها و پیاده روها در فضای سبز استفاده می شوند. آن‌ها باعث بالا رفتن ایمنی شده و فضا را بزرگتر جلوه می دهند.

لامپ های روی ایوان

لامپ های ایوان برای بالا بردن ایمنی در ایوان، هنگام بالا و پایین رفتن در شب مورد استفاده قرار می گیرند. آن‌ها به صورت مستقیم روی فضای سخت فضای سبز خانه یا روی ایوان نصب شده و جزئیات معماری خارجی خانه را زیباتر جلوه می دهند.

نورپردازی در طراحی فضای سبز

نورپردازی در طراحی فضای سبز

طراحی نورپردازی در فضای سبز


در کنار انواع مختلف لامپ ها در فضای سبز، استراتژی های متفاوتی برای برجسته سازی در طراحی فضای سبز وجود دارد. نورپردازی در طراحی فضای سبز می تواند حال و هوای خاص و رمانتیکی در فضا ایجاد کند.

برجسته کردن فضا

استفاده از نورپردازی در طراحی فضای سبز برای روشن کردن اشکال و فرم های اجسام جالب، با عنوان برجسته کردن فضای خاص شناخته می شود. این امر با قرار دادن نورافکن ها در پای آن المان خاص به دست می آید. فاصله و زاویه لامپ را می توان تنظیم کرده تا اثر مورد نیاز را روی آن المان مشخص بگذارید.

نورپردازی ضد نور

نورافکن ها یا نورهای دفنی فرمی دراماتیک به المان می دهد که در روز قابل دیدن نیست. منبع نور در این موارد پنهان است و طرحی ضد نور ایجاد می کند.

نورپردازی تاکیدی

استراتژی دیگر برای برجسته کردن ویژگی های خاص درون فضای سبز، مانند درختان، مجسمه ها و سایر دکوراسیون، نورپردازی تاکیدی است. این کار با تمرکز یک نورافکن باریک روی المان مورد نظر از یک موقعیت پنهان، چه در بالا چه در پایین آن، انجام می شود.

سایه پردازی در طراحی فضای سبز

سایه پردازی در طراحی فضای سبز

سایه پردازی

همانطور که از نام آن مشخص است، سایه پردازی با ایجاد سایه روی دیوار یا فضاهای سخت درون فضای سبز ایجاد می شود که حسی جذاب به محیط می دهد. برای این کار می توانید از یک نورافکن یا لامپ دفنی بین فضای سخت و المانی که می خواهید نوردهی شود، استفاده کنید.

نورپردازی اشباع

نورپردازی اشباع با روشن کردن یک دیوار بزرگ یا پرچین با نور در زیاویه ای غیرمستقیم، ایجاد می شود. می توانید از نورافکن ها برای ایجاد نور، حتی نور ملایم استفاده کنید.

نورپردازی به سمت پایین

این روش برای برجسته کردن بستر گیاهان یا ویژگی های باغ از بالا استفاده می شود که در واقع تقلیدی از نور طبیعی با تابش از بالاست. این کار، باغ را تبدیل به محلی امن و مطمئن کرده، در حالی که درخششی طبیعی و گرم ایجاد می کند. این نورپردازی با قرار دادن چراغ های بیرونی روی ستون های بلند ایجاد می شود.

نورپردازی به سمت بالا

نورپردازی به سمت بالا، زاویه نورپردازی متفاوتی را با استفاده از جای‌دهی نورافکن ها و لامپ های دفنی نزدیک به پایه المان مورد نظر، ایجاد می کند. این استراتژی باعث ایجاد ظاهری دراماتیک روی درختان یا مجسمه ها با تابیدن نور از پایین به سمت بالا می شود.