شپشک کاج

شپشک کاج

شپشک کاج

شپشک کاج

شپشک کاج حشرات بسیار کوچک، سفید و ثابتی هستند که در سوزن کاج ها (در درجه اول پوندروسا، موگو و اشکاچ)، صنوبر و گهگاه روی سرخدار دیده می شوند. آنها با وارد کردن لوله خود به درون سوزن ها و مکیدن آب میوه ها، تغذیه می کنند. این کار باعث دیده شدن لکه هایی روی شاخه ها می شود. درختانی که بسیار آلوده شده اند، ظاهر خاکستری دارند که سوزن های آن‌ها از بین رفته است. شاخه هایی که آفت روی آنها کنترل نشوند، می‌میرند.

شپشک کاج

شپشک کاج

شناسایی و آسیب


شپشک کاج، یک شپشک سفید پوشیده است که یک پوشش مومی سفید و صدفی شکل تولید می کند. پیدا کردن این پوشش مشخص روی گیاه در روزهای ابری آسان تر است. طول شپشک کاج معمولا بین 2.5 تا 3 میلی‌متر بوده و دارای لکه های کوچک زرد رنگ روی قسمت انتهایی خود هستند. شپشک کاج نر شکننده و پشه مانند است و قابلیت پرواز در مسیر کوتاه دارد. هرچند که به ندرت دیده می شوند. شپشک کاج ماده مایل به آبي هستند، بدون پا و بال، مسطح در زیر پوشش سفید قرار می گیرند. نرها تغذیه نمی کنند. شپشک کاج ماده و بالغ نشده دارای دهان سوراخ کننده مویی مانند است، که برای مکیدن شیره سوزن ها استفاده می شود. شپشک کاج هنگام تغذیه عسلک تولید نمی کند.

تخم های قرمز و بیضی شکل در زیر پوشش ماده دیده می شوند. لاروهای تازه تخم ریزی شده یا خزنده‌ها رنگی مانند پاپریکا دارند. خزنده ها باید مدت کوتاهی پس از بیرون آمدن از تخمک، پوست گرفته و ثابت شوند. بعد از این که در محل خود ثابت شدند، قسمت دهان خود را درون سوزن فرو کرده و همین کار مانع حرکت بیشتر آن می شود. لاروهای ساکن مایل به زرد یا برنزه هستند. پس از یک دوره بسیار کوتاه شروع به تولید پوشش سفید می کنند.

زیست شناسی و چرخه زندگی


شپشک کاج دو نسل در سال پرورش می دهد. قبل از مرگ در پاییز، هر ماده تقریبا 40 تخم می گذارد. این تخم ها بیضی شکل و قرمزند که در زیر پوشش ماده مرده، زمستان را گذرانده و از اواسط بهار شروع به بیرون آمدن می کنند. بیرون آمدن از تخم و ظهور خزنده ها ممکن است حدود 2 تا 3 هفته طول بکشد. خزنده های مسطح و قرمز پا دارند اما قسمت دهانی ندارند. آن‌ها روی سوزن ها حرکت کرده و باید در مدت زمان کوتاهی پوسته بیاندازند. خزنده ها ممکن است توسط جریان هوا از درخت جدا شوند یا روی زمین بیفتند و به دیگر درختان حمله کنند. البته می توانند توسط دیگر حشرات، حیوانات و ماشین آلات نیز مورد حمله قرار بگیرند.

زیست شناسی و چرخه زندگی

زیست شناسی و چرخه زندگی

خزنده هایی که جای ثابت پیدا کرده اند قسمت های دهانی خود را داخل سوزن کرده و شروع به ترشح پوشش زرهی خود می کنند. در ابتدا، پوشش شفاف یا زرد است، اما در نهایت یک پوشش سفید تولید می شود. این نسل، از رشد سال های قبل تغذیه کرده و می توانند به راحتی در رشد گیاهان در بهار پنهان شوند.

چرخه زندگی

چرخه زندگی

تا ماه تیر، نر بالدار و ماده بی بال حضور پیدا کرده اند. پس از جفت گیری، تخم گذاری و تولید خزنده‌های این نسل، روی سوزن های سال جاری حرکت کرده و برای تغذیه مستقر می شوند. این نسل بیشتر از نسل قبل دیده خواهند شد. در شهریور، نسل دوم کامل شده و ماده ها شروع به تولید تخم های زمستانی می کنند.

کنترل و مدیریت آفت ها روی درختان یا گیاهان یکی از وظایف چالش برانگیز برای باغداران است. شرکت گل پونه مهر نقش جهان با تهیه سموم شیمیایی و روش های مکانیکی می تواند به شما در کنترل این آفات کمک کند.

استراتژی های نظارت و مدیریت روی شپشک کاج


در زمان کاشت

 • فضای مناسب درختان. اجازه دهید فضای کافی بین درختان وجود داشته باشد.
 • هرگونه درخت بالغی که در داخل و یا اطراف وجود دارد و ممکن است منبع آلودگی باشد را از بین ببرید.

پیش فصل

 • پیش بینی شپشک کاج
 • در یک روز ابری به دنبال پوشش های رسوب شده در شاخه های پایینی باشید. روکش های شپشک کاج را با سنجاق جدا کرده و از لنز دستی برای جستجو تخم های زمستانی استفاده کنید. در صورت یافتن، درخت را علامت بزنید تا بازهم برای تخم ها، آن را بررسی کنید.
 • سوراخ های جویده شده یا گرد، نشان دهنده این است که شپشک کاج دچار انگل شده یا مورد حمله شکارچیان قرار گرفته است.
 • استفاده از روغن باغی روی درختان آلوده، می تواند موفقیت نسبی را در کنترل تخم های زمستانی ممکن سازد.
نظارت و مدیریت

نظارت و مدیریت

فصل رشد

 • روزهای در حال رشد: اولین نسل در درجه های 298 تا 448 فصل رشد دیده می شوند. نسل دوم در درجه های 1290 تا 1917 فصل رشد دیده می شوند.
 • سطح آستانه: درحال حاضر اطلاعات دقیقی درباره دامنه پیشرفت شپشک کاج وجود ندارد. جمعیت شپشک کاج روی اسکاچ و موگو می تواند خیلی سریع افزایش یابد، ولی روی دیگر میزبان ها خیر.
 • اگر رشد درخت دچار اختلال شد، زردی رخ داد یا اگر جمعیت شپشک کاج ناخوشایند شد و زیبایی درخت را به هم زد، به جای درمان کل مزارع، درختان آلوده را درمان کنید.
 • روش های جستجوی خزنده: از درختانی که مشخص شده اند، در اواخر زمستان یا اوایل بهار دیدن کنید و به دنبال ظهور خزنده ها باشید.
 • یک دام الکتریکی که بیرون آن چسبنده است را دور شاخه هایی که جمعیت زیادتری دارند بپیچید. روزانه نظارت کنید تا اولین خزنده ها دیده شوند.
  هنگام تکان دادن شاخه ها یک کاغذ سفید را زیر شاخه نگه دارید، به دنبال نشانه خزنده ها روی کاغذ باشید.
 • در حین جستجو برای خزنده ها، همیشه به دنبال شکارچیان مثل سوسک های بالتوری سانان باشید
 • گزارش ها را آپدیت کنید.

کنترل شپشک کاج


برای آفت کشی گیاهان روش های مختلفی اعم از مکانیکی، بیولوژیک، زیستی و شیمیایی استفاده می شود. آفت کشی درخت یا گیاه برای شپشک کاج یا انواع آفت های دیگر مانند سوسک چوبخوار سارتا از بخش های مهم در باغداری است.

بیولوژیکی

 • در آفت کش بیولوژیک، شکارچیان طبیعی و انگل ها را برای کمک به مدیریت آلودگی های کوچک شپشک کاج تشویق کنید.
 • در صورت امکان، استفاده از حشره کش ها برای دیگر آفات را کاهش دهید.
 • حشرات بزرگتر ممکن است با شکارچیان به تنهایی کنترل نشوند.

کنترل شپشک کاج

مکانیکی

 • شاخه های بسیار آلوده شده را هرس کرده و از بین ببرید. شاخه هایی را که در خطر تماس با یکدیگر هستند را هرس کنید.
 • هنگام ظهور خزنده روی درختان آلوده، آن‌ها را حذف یا جابه‌جا نکنید؛ زیرا ممکن است باعث پخش شدن خزنده ها شود.

زیستی

 • تنظیم کننده های رشد حشرات را می توان در مرحله خزنده بودن شپشک کاج و برای اختلال در فرآیند پوست اندازی استفاده کرد.

شیمیایی

 • پس از مشاهده اولین خزنده، اسپری سموم شیمیایی را به مدت 2 تا 3 هفته با فواصل 7 روز، اعمال کنید (مؤثرترین روش پس از تخم ریزی و قبل از ایجاد پوشش موم سفید).
 • حشره کش های سیستمیک می توانند در برابر لاروهای جوان و ساکن که تازه تغذیه خود را آغاز کرده‌اند موثر باشد.

پیشگیری

 • خرید و کاشت گیاه از شرکت معتبر را در نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟