آفت کش ها: آفت کشی گیاهان در خانه

 

آفت کش ها به گونه ای طراحی شده اند که برای آفاتی که مورد هدف قرار می گیرد، سمی باشند، خواه حشره که باعث بیماری گیاهان می شود یا علف های هرز یا سایر مهاجمان ناخواسته گیاهان و باغ مانند آفات سوزنی برگان. آفت کشی گیاهان اگر به خوبی انجام شود می تواند از گیاهان در مقابل آسیب محافظت کند. با این حال، وقتی دستور العمل های برچسب به درستی رعایت نشود، ممکن است به گیاه صدمه زده شده، آفات کنترل نشوند، سلامتی آن ها مختل شده یا آفت کش ها باعث شوند خاک، هوا یا آب آلوده شود.

قبل از خرید و استفاده از آفت کش ها، باید درباره مواد تشکیل‌دهنده‌شان، نحوه استفاده و نحوه دور ریختن صحیح ظروف خالی آن ها اطلاعات کسب کنید. همچنین، باید بدانید که آیا استفاده از سموم آفت کش گیاهان ضروری است یا می توانید راه حلی غیر شیمیایی برای آن پیدا کنید؟ در ادامه بیشتر در مورد این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

آفت کشی

آفت کشی

تعریف آفت کش


آفت کش هر ماده ای (طبیعی، آلی یا مصنوعی) است که برای کنترل، جلوگیری، از بین بردن، سرکوب یا آفت کشی گیاهان استفاده می شود. آفت کش اصطلاح گسترده ای شامل حشره کش ها (قاتل حشرات)، علف کش ها (قاتلان علف های هرز)، قارچ کش ها، سموم کشنده جوندگان، تنظیم کننده های رشد و سایر مواد مانند حشره کش هایی است که کنه ها را کنترل می کنند یا محصولاتی که حلزون ها را از بین می برند.

 تصمیم گیری در مورد آفت کشی گیاهان

قبل از استفاده از هرگونه سموم برای آفت کشی گیاهان،، مطمئن شوید که به آن ها نیاز دارید. تایید کنید که ارگانیستم مورد نظر واقعا آسیب دائمی ایجاد می کند و روش های مدیریت جایگزین وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که اکثر آفات (حتی با استفاده از آفت کش ها)، به طور کامل از بین نمی روند.

 
parallax background
 

سوالات متداول آفت کشی گیاهان


آیا آفت این مشکل را برای شما ایجاد کرده است؟

بیشتر اوقات محصولات آفت کش بدون دلیل مورد استفاده قرار می گیرند، چون آفت اشتباهی شناسایی شده است. خسارت همچنین می تواند در نتیجه عوامل دیگری مانند آبیاری نادرست، زهکشی ضعیف، سمیت علف کش یا آسیب فیزیکی باشد.

چه تعداد آفت وجود دارد و آیا اسپری آفت کش قابل توجیه است؟

ممکن است یک یا چند هزارپا روی گیاه مشکلی ایجاد نکند که نیاز به آفت کشی گیاهان داشته باشید. به‌خصوص اگر دشمنان طبیعی کرم ها در محیط وجود داشته باشند. هرچند، تعداد بالای هزارپاها که باعث از بین رفتن شدید برگه یا صدمه دیدن میوه ها یا آجیل های خوراکی می شوند، به این معنی است که باید این آفت با آفت کشی گیاهان کنترل شود. مطمئن شوید که تصمیمتان را براساس میزان وجود آفات -و نه میزان آسیبی که ایجاد کرده اند- و دانش خود از چرخه حیات آفت تنظیم کرده اید. به عنوان مثال، غالباً در هنگام برگ زدایی از درخت، آفت ها نیز از بین می روند و نیاز به اسپری آفت کش ها نیست. در مورد بیماری های محصول پاشی، بسیاری از قارچ کش ها باید قبل از مشاهده علائم، به طور پیشگیرانه استفاده شوند.

آیا می توانید شرایطی که باعث ایجاد آفت شده اند را تغییر دهید؟

پیشگیری همیشه بهترین راه برای کنترل مشکل آفت ها است. آیا شرایط به دلیل آب و هوا یا سایر عوامل محیطی تغییر خواهد کرد؟ آیا مشکل به دلیل اقدامات باغبانی است که می تواند تغییر کند؟ هر یک از اجزای تشکیل دهنده آفت، دارای شرایط محیطی مطلوب خود برای ایجاد آسیب است. به عنوان مثال، کپک پودری در بسیاری از گیاهان تحت تاثیر سایه و شرایط مطلوب در خارج از فصل خود رشد می کند. گاهی تامین مکان آفتابی برای گیاهان، باز کردن سایبان ها برای ایجاد گردش هوا و جلوگیری از کوددهی بیش از حد باعث جدی شدن بیماری نمی شود. پاشیدن بیش از حد ممکن است باعث کاهش مشکلات کیک پودری در برخی از گیاهان شود.

آیا شما برای زیباسازی فضای سبز و باغچه خود نیاز به کمک دارید؟؟؟
 
آفت کشی گیاهان

آفت کشی گیاهان

غیر از آفت کشی گیاهان چه چیز دیگری ممکن است مفید باشد؟

روش های زیادی برای مدیریت آفات غیر از آفت کش ها وجود دارد، از جمله:

 • کنترل فرهنگی (استفاده از هرس مناسب، رژیم کوددهی، آبیاری یا انتخاب انواع گونه های مقاوم در مقابل آفات)
 • کنترل فیزیکی (به عنوان مثال، استفاده از مالچ برای جلوگیری از رشد علف های هرز، آفتاب زدگی برای عوامل بیماری زای خاک یا بذر علف های هرز)
 • کنترل مکانیکی (علف های هرز کوچک، پخش کردن برگ توسط آب و از بین بردن حشرات، استفاده از تله یا ایجاد موانع برای کنترل آفات)
 • کنترل بیولوژیکی (استفاده از ارگانیسم های مفید مانند حشراتی که حشرات دیگر را می خورند یا انگلی می کنند.)
 • کاشت مجدد (در موارد شدید، جایی که گیاه به درمان منظم آفت کش‌ها احتیاج دارد، کاشت مجدد با گونه یا نوع مقاوم در برابر آفات را در نظر بگیرید.)

اگر تصمیم به استفاده از سموم برای آفت کشی گیاهان گرفته اید، بهتر است از روش های غیر شیمیایی استفاده کنید. گاهی ترکیبی از همه روش های آفت کشی گیاهان بهترین و رضایت بخش ترین کنترل آفات را فراهم می کند.

انتخاب صحیح آفت کش ها


اولین قدم در انتخاب آفت کش ها شناسایی دقیق اجزای تشکیل دهنده آفتی (به عنوان مثال حشرات خاص، مانند شپشک کاج، علف های هرز یا بیماری های گیاهی) است که باعث ایجاد این مشکل شده است. اگر آفت به درستی شناسایی نشود، نمی توانید یک استراتژی مدیریت آفت اساسی و موثر برای آفت کشی گیاهان انتخاب کنید. اگر اطمینان ندارید که می توانید با استفاده از تجربه شخصی خود این کار را انجام دهید، بهتر است به منابع موثق در این زمینه مراجعه کنید. از مواردی مانند جداول گیاهان در انتشارات کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه ها و دیگر منابعی که آفات باغ، مزرعه های کوچک، آفات درختان فضای سبز و بوته ها را معرفی می کنند، استفاده کنید.

در صورت نیاز به آفت کشی گیاهان، آن آفت کشی را انتخاب کنید که علاوه بر تاثیرگذاری بر روی آفت شما، کمترین خطر را برای سلامتی انسان و محیط زیست داشته باشد. از منابع اطلاعاتی معتبر برای شناسایی روش های موثر، کم خطر و آفت کش، در برابر آفات خاص استفاده کنید. هنگام خرید آفت کش، حتما مواد روی برچسب آن را با منابع چک کنید و تنها از برچسب به عنوان منبع اطلاعات خود استفاده نکنید. علاوه بر آفاتی که به طور موثر توسط آفت کش کنترل می شود، آفت های دیگری که امکان از بین رفتن به وسیله این آفت کش را دارند نیز روی برچسب ذکر شده است. بهتر است همیشه از افراد آگاه در این زمینه اطلاعات کسب نمایید.

قبل از خرید سموم دفع آفات، برچسب را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید برای استفاده در گیاهان درمانی نیز مناسب هستند. برای مثال:

 • مطمئن شوید که نوع خاصی از گیاه یا محلی که قصد درمان آن را دارید روی برچسب ذکر شده است.
 • از سموم برای آفت کشی گیاهان زینتی یا گیاهان خوراکی، استفاده نکنید.
 • هرگز در محیط داخلی از سموم آفت کش دارای برچسب فقط در فضای باز استفاده نکنید.
 • سموم آفت کش می تواند به برخی گیاهان آسیب جدی برساند. برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید گیاهان تیمار شده، صدمه نخواهند دید.
انتخاب صحیح آفت کش ها

انتخاب صحیح آفت کش ها

در انتها، هنگام انتخاب آفت کش ها، به یاد داشته باشید که بیشتر سموم دفع آفات (حتی آنها که سم بیشتری دارند) فقط مراحل خاصی از آفت را کنترل می کنند. بسیاری از حشره کش ها، فقط لارو (مثل کرم ابریشم) را از بین می برند نه تخمک ها یا شفیره ها را. حشره کش های دیگر فقط حشره های بالغ را از بین می برند. بسیاری از قارچ کش ها روش های درمانی پیشگیرانه دارند و عفونت هایی را که از قبل شروع شده اند را از بین نخواهند برد؛ اگر چه ممکن است سرعت انتشار را کاهش دهند. به همین ترتیب برخی علف کش ها علف های هرزی که تازه جوانه زده اند را از بین می برند اما بر علف هایی که بزرگ شده اند تاثیری ندارند. درحالی که برخی دیگر از علف کش ها فقط بر علف های هرز در حال رشد موثرند.

 

همیشه برچسب آفت کش ها را بخوانید

اطلاعات مهم در مورد آفت کش ها را می توانید روی برچسب محصول بیابید. این برچسب یک سند قانونی بوده که برای تمام آفت کش ها مورد نیاز است. معمولاً در هر کشوری، سازمان حفاظت از محیط زیست باید این برچسب ها را تایید کند. همیشه محصول را در بسته اصلی خود نگه دارید. برخی از اطلاعات موجود در لیبل شامل موارد زیر است:

 • نام تجاری محصول یا نام برند
 • مواد موثر و درصد وزنی آنها
 • انواع گیاهان یا مکان هایی که آفت کش می تواند برای آنها استفاده شود.
 • آفاتی را که تحت تاثیر قرار می دهد.
 • مقداری که باید استفاده شود.
 • چگونه و چه زمانی آن را استفاده کنیم؟
 • لباس و تجهیزات محافظ مورد نیاز
 • کلماتی که نشان دهنده میزان و تاثیر سمیت آفت کش باشد (مانند خطر، هشدار یا احتیاط)
 • جملات احتیاطی در مورد تعیین خطرات برای مردم، حیوانات اهلی یا محیط
 • اقدامات اضطراری و کمک های اولیه که باید روی فردی که تحت تاثیر آفت کش هاست، انجام شود.
 • نحوه نگهداری و دفع صحیح آفت کش ها و ظروف خالی آن‌ها
 

جایگزین هایی با کمترین میزان سمیت

آفت کشی که کمترین میزان سمی بودن را داشته باشد، برای مشکل خود انتخاب کنید. برای مثال، حشره کشی که کمتر سمی باشد، شامل روغن حشره کش یا روغن های گیاهی، صابون ها و حشره کش های میکروبی است.

از آفت کش ها برای از بین بردن آفت ها یا کنترل آن ها استفاده می شود. سموم آفت کش انتخابی، فقط اجزای تشکیل دهنده آفتی که به آنها نزدیک است را می کشد. انواع دیگر، طیف وسیع‌تری دارند که علاوه بر آفت مورد نظر، آفت های دیگر و یک سری از اجزای تشکیل دهنده آفت غیرهدف را نیز از بین می برند. بیشتر آفت کش ها روی محیط زیست تاثیر منفی می گذارند. برای مثال، برخی از حشره کش ها که برای انسان کمتر سمی هستند، ممکن است روی حشرات مفیدی مانند زنبورهای عسل، کرم های خاکی یا بی مهرگان آبزی تاثیر مخربی بگذارند. بیشتر علف کش ها به صورت انتخابی برخی از علف های هرز را از بین می برند اما اگر به درستی انتخاب نشوند، می توانند گیاهان زیبای باغ را نیز از بین ببرند.

ماندگاری آفت کش ها یا مدت زمان باقی ماندن سم در محیط نیز عاملی در ایمنی آفت کش ها است. آفت کش هایی که به سرعت تجزیه می شوند، معمولاً تاثیر کمتری بر محیط دارند، اما استفاده از آنها دشوارتر است. از آنجا که این آفت کش‌ها بقایای سمی برجای نمی گذارند و باعث از بین رفتن آفات چند ساعت یا چند روز پس از استفاده می شوند، باید دقیقاً در مرحله آسیب پذیری آفت استفاده شوند.

علامت هایی مانند خطر، هشدار یا احتیاط روی برچسب آفت کش نشان دهنده میزان سمی بودن برای فردی که تحت تاثیر محصول بوده است، می باشد. در طول سال ها، این کلمات راهنمای اصلی مصرف کننده در زمینه ایمنی نسبی محصولات بوده اند. با این حال، علامت خطر نشانه ای از پتانسیل ایجاد مشکلات مزمن (به عنوان مثال سرطان، مشکلات تولید مثل، یا سایر اثرات سلامتی طولانی مدت) نیست. این علامت ها، همچنین خطرات احتمالی برای حیات وحش، حشرات مفید و بسیاری از موجودات غیر هدف را منعکس نمی کنند. با این حال، بیشتر محصولات خانه و باغ نسبتا بی خطر هستند و در صورت رعایت دقیق دستورالعمل ها، بعید است صدمه ای به انسان وارد نمایند. این جملات احتیاطی روی برچسب ها، اطلاعات بیشتری در مورد اثرات مضر یا وسایل محافظ اضافی که باید خریداری کنید را به شما خواهند داد.

 
parallax background
 

تجهیزات مورد نیاز برای به کارگیری آفت کش ها


برچسب آفت کش ها را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که تجهیزات مناسبی را برای استفاده ایمن از آن در اختیار دارید. شما برای محافظت از خود در برابر سموم آفت کش و در هنگام استفاده از آنها، حتما باید پوشش مناسب داشته باشید. حداقل‌ترین وسایل محافظتی شامل دستکش های لاستیکی، محافظ چشم، پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کفش بسته است. از استفاده از دستکش نخی یا ماسک های سبک وزن برای گردوغبار که ممکن است حتی اسپری را جذب خود کرده و در نتیجه تماس طولانی با پوست شما داشته باشند، خودداری کنید.

تجهیزات مورد نیاز آفت کشی گیاهان

تجهیزات مورد نیاز آفت کشی گیاهان

تجهیزات مورد نیاز با توجه به محل کار شما، آفت کش انتخابی‌تان و تمایل شما برای استفاده از دستگاه های کاربردی پیچیده تر متفاوت خواهد بود. برای بسیاری از کاربردهای آفت کشی های خانگی و باغی، بهترین انتخاب، خرید یک محصول آماده برای استفاده در پمپ های ماشه ای است. محصولات آماده برای استفاده نیازی به رقیق سازی و مخلوط کردن آفت کش ها یا خرید تجهیزات ویژه ندارند و برای نگهداری و درمان لکه ای گیاهان و بوته های کوچک بسیار عالی هستند. در سمت دیگر، طیف سمپاش های هوای فشرده قرار دارند که به نگهداری، بهره برداری دقیق و همچنین مخلوط دقیق مواد شیمیایی نیاز دارند.

اگر شما آفت کش ها را خودتان مخلوط می کنید، به مجموعه ای از قاشق ها یا فنجان های اندازه گیری نیاز خواهید داشت که تنها برای استفاده از آفت کش ها به کار برده شوند. بهتر است که روی آن‌ها بنویسید آفت کش تا از ظروف دیگر متفاوت باشند و آنها را از مکان های آماده سازی غذا دور نگه دارید. کابینت قفل شده در یک سوله باغ، گاراژ یا محوطه ای که آب و هوایی با تهویه مناسب دارند بهترین مکان برای نگهداری آفت کش ها و وسایلی که برای مخلوط کردن آنها استفاده می شوند، هستند. اگر برای کنترل علف های هرز سم پاشی می کنید، یک سمپاش را مخصوص آن نگه دارید و روی آن برچسب بزنید: «فقط علف های هرز». در غیر این صورت، اگر از همان سمپاش برای استفاده نوع دیگری از آفت کش ها یا کودها استفاده کنید، باقیمانده علف کش در سمپاش، ممکن است به گیاهان آسیب برساند.

بعد از به کار بردن آفت کش، در سریع‌ترین زمان ممکن دوش بگیرید. لباس ها را به صورت جداگانه بشویید. قبل از این که همه چیز را بشویید، بهتر است، با لباس ها، سیگار نکشید، نوشیدنی ننوشید، غذا نخورید و از دستشویی استفاده نکنید.

چگونه می توان علف کش را رقیق کنید؟


برای اکثر علف کش ها، میزان مصرف آن به ازای هر اونس 100 فوت مربع یا 1000 فوت مربع، بیان شده است، بنابراین، برای تعیین میزان استفاده از محصول باید بدانید که منطقه ای که تحت آفت کشی است، چقدر بزرگ است. فرض کنید شما در تلاش برای از بین بردن علف های هرز چمن زمین خود هستید و در برچسب علف کش آمده است که در هر 1000 فوت، 2 اونس استفاده کنید. پس از اندازگیری متوجه می شوید که زمین چمن شما فقط 600 فوت مربع است. بنابراین، شما(square feet/1000 square feet) 600X2 = 0.6X2 = 1.2 اونس برای علف کشی زمین نیاز دارید.

رقیق کردن علف کش ها

رقیق کردن علف کش ها

همچنین باید مقدار آب لازم برای افزودن به سمپاش را محاسبه کنید. برچسب های حشره کش، قارچ کش ها و بسیاری از برچسب های علف کش به شما می گویند که چه مقدار آب به سم اضافه کنید تا رقیق شود. اگر مقدار آن مشخص نشده باشد، می توانید با پاشیدن مقداری از سم به یک محل کوچک و استفاده از مقدار مشخصی آب تمیز، میزان مورد نیاز را تعیین کنید. سپس بر کسری از ناحیه ای که قصد دارید از علف کش استفاده کنید، تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که یک چهارم آب 100 فوت مربع را پوشش می دهد، می توانید فرض کنید برای 600 فوت مربع به 6 برابر آن آب نیاز دارید. پس 1.2 اونس علف کش خود را در 6 پیمانه آب مخلوط کنید.

اندازه گیری و رقیق سازی کنسانتره آفت کش ها


اندازه گیری مناسب فرمولاسیون غلظت سموم دفع آفات برای استفاده موثر و ایمن از آنها ضروری است. میزان مصرف بیش از اندازه از حشره کش ها و قارچ کش ها بر اساس اونس به ازای هر گالن آب استفاده شده، روی دستگاه اسپری نوشته شده است. باید این روش ها را به درستی دنبال، در صورت لزوم مواد را رقیق کرده و بعد استفاده کنید. برای علف کش ها و برخی موارد استفاده از حشره کش ها و قارچ کش ها، روی برچسب مقدار آفت کش برای یک منطقه خاص مشخص شده است. در این موارد، شما باید منطقه ای که در حال درمان است را اندازه گیری کرده و میزان مخلوط کردن را محاسبه کنید.

اندازه گیری آفت کش ها

اندازه گیری آفت کش ها

به خاطر داشته باشید، اگر برچسب میزان رقیق شدن را مشخص کند، باید دقیقا دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. قبل از مخلوط کردن آفت کش‌ها، سمپاش خود را با آب آزمایش کنید تا مطمئن شوید که سطح توصیه شده با میزان ماده رقیق شده به خوبی اسپری می شود. اگر نشد، باید سرعت پیاده روی یا پاشش را با سرعت کم یا بیشتر، متناسب با آن تنظیم کنید.

جهت های حشره کش ها یا قارچ کش ها برای درختان میوه یا زینتی معمولاً محل های مشخص را درمان نمی کنند. برای درمان های لکه ای باید ابتدا سمپاش خود را با آب آزمایش کنید تا ببینید که برای پوشاندن یک میوه، درخت زینتی یا مناطق دیگر به چه مقدار اسپری نیاز دارید. به این تریتب می دانید که چه مقدار محصول را باید باهم مخلوط کنید.

هرگز بیش از آنچه که راهنما توصیه می کند، استفاده نکنید. این کار باعث درمان سریع آفت نمی شود و حتی می تواند به صورت بالقوه به گیاه صدمه زده و محیط با مواد شیمیایی اضافی آلوده شود. در ضمن این آفت کش وقت و پول شما را نیز هدر خواهد داد. فقط به همان اندازه که نیاز دارید، مواد را مخلوط کنید. محلول های باقیمانده آفت کش ها را نگه ندارید. آنها ممکن است در دمای بالا یا خیلی پایین ته نشین شده و به تغییرات کیفی حساس باشند.

به حداقل رساندن آلودگی محیط


زمانی که آفت فقط در یک نقطه جمع شده است، بهتر است از روش های درمانی نقطه‌ای استفاده کرده و از استفاده گسترده آفت کش ها در باغ یا خانه خود جلوگیری کنید. برای درمان های لکه ای، آفت کش ها را طبق دستورالعمل های برچست مخلوط کرده و مخلوط را فقط در منطقه آسیب دیده استفاده کنید. محل طعمه‌گذاری برای مورچه ها، گیاهان فیتیله ای یا پوششی برای بعضی از علف کش ها و تنه درختان برای برخی از حشرات، از دیگر روش ها برای محدود کردن میزان پاشیدن درون محیط هستند.

اطمینان حاصل کنید که آفت کش‌ها به درستی روی گیاه یا محل مورد نظر نشسته باشند و به مناطق و گیاهان دیگر منقل نشوند. آفت کش ها می توانند با باد جابجا شده و روی هدف قرار نگیرند. برای همین بهتر است زمانی که باد می وزد از آفت کش استفاده نکنید، زیرا ممکن است روی گیاهی بنشیند که نیاز به آفت کش ندارد.

از این که سم شسته نشود یا به زه‌کشی ها یا نهرها سرازیر نشود مطمئن شوید تا مانع از آلودگی منابع آبی شوید. بهتر است از آفت کش ها قبل از آبیاری یا باران استفاده نکنید. همچنین بهتر است که از آفت کش ها روی سطوح سخت مانند پیاده روها، راهروها و پی ها خودداری کنید، زیرا به راحتی قابل شستشو هستند.

مانع از ورود آفت کش ها به راه های آبی شوید.

آفت کش ها می توانند درون باغ با رانش هوا یا شستشو وارد راه های آبی و نهرها شده و از هدف اصلی دور شوند.

جلوگیری از ورود آفت کش ها به راه های آبی

جلوگیری از ورود آفت کش ها به راه های آبی

برای دریافت نتیجه بهتر، دستورات زیر را دنبال کنید:

 • از شرایط هوایی منطقه آگاه باشید و از آفت کش ها درست قبل از بارندگی و یا در وزش باد، استفاده نکنید.
 • از استعمال آفت کش ها در سطوح سخت مانند پیاده روها یا راهروها یا محل هایی که به راحتی قابل شستشو هستند، خودداری کنید.
 • هشدارهایی که روی برچسب های آفت کش ها ذکر شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که می توانید از آن‌ها نزدیک رودخانه، رودها یا دریاچه ها استفاده کرد یا خیر؟
 • هیچ وقت باقیمانده آفت کش‌ها را در دستشویی، سینک یا فاضلاب نریزید.
 • تحت هیچ شرایطی تجهیزات آفت کش ها را در محلی که آب شستشو به زهکش ها یا مجاری آب های تمیز می‌رسد، نشویید.
 • هرگز بیش از آنچه که نوشته شده از آفت کش استفاده نکنید.
 • توجه داشته باشید که برخی از آفت کش ها در آب های سطحی به راحتی حمل می شوند برای همین در هنگام آبیاری یا بارندگی امکان این که جابجا شوند بیشتر است.

دفع آفت کش ها


سعی کنید فقط مقداری آفت کش بخرید که می خواهید در آینده نزدیک از آن استفاده کنید. با این کار نیازی به ذخیره محصولات بلااستفاده نخواهید داشت. اگر نمی توانید به موقع از آن‌ها استفاده کنید، بهتر است آن را به فردی که می تواند در این زمان از آن استفاده کند بدهید.

سعی کنید که آفت کش را درون ظرف خود نگه دارید. آن را درون بطری نوشابه یا هر چیزی که می تواند باعث شود کسی آن را با نوشیدنی اشتباه بگیرد، نریزید. خوردن آفت کش ممکن است باعث مرگ شود. همان‌قدر که آفت کش نیاز دارید رقیق کنید، نه بیشتر. آفت کش رقیق شده باید براساس برچسب ها برای هر گیاه بنا بر منطقه مورد نظر رقیق شده و استفاه شود. آفت کش رقیق شده اضافی باید در محل زباله های خطرناک دفع شود.

مواد اضافی ناخواسته یا قدیمی را در فاضلاب، درون خاک یا راه های آبی باز، زهکش ها، ناودان‌ها یا درون سطل زباله نریزید. تنها راه قانونی برای دفع آفت کش ها، حمل آن‌ها به محل دفع زباله های خطرناک خانگی است.

ظروف خالی سموم غلیظ شده در منزل را می توانید درون سطل آشغال بیاندازید. ظروف خالی محصولات آماده برای استفاده نیز می توانند درون زباله های خانگی انداخته شوند. متخصصانی که از آفت کش های مایع غلیظ استفاده می کنند، باید ظرف را سه بار قبل از دفع آبکشی کنند. بهترین زمان برای شستشو زمانی است که آخرین آفت کش ها از ظرف استفاده می کنند. آفت کش های باقیمانده درون ظرف را درون سمپاش ریخته، درون ظرف خالی آفتکش‌ها آب ریخته، درپوش را بگذارید و آب را در اطراف ظرف بچرخانید و مایع را به مخزن اسپری منتقل کنید. این کار را دوبار انجام دهید. در صورت لزوم، به مخزن اسپری آب بیشتری اضافه کنید تا به غلظت صحیح برسد. به این ترتیب، ظرف سه بار شستشو شده و آب شستشو برای دفع آفت ها استفاه شده است.

مایع شستشوی استفاده نشده را در فاضلاب یا سطل زباله نریزید. مایع شستشوی استفاده نشده زباله‌ای خطرناک محسوب شده و باید به درستی در یک مرکز زباله خطرناک دفع شود.

آفت کشی های داخل خانه در مقابل بیرون خانه

فقط از آفت کش ها که مخصوص استفاده در داخل خانه هستند استفاده کنید. بسیاری از آفت کش های فضای باز به منظور تجزیه در روز و در باران با تهویه هوا به مواد کمتر سمی تجزیه می شوند؛ بدون این که شرایط اثرگذاری آفت کش طولانی تر شده و برای فرد، حیوان خانگی و محیط سمی ایجاد کند.

استخدام یک شرکت برای کنترل آفت ها

اگر وقت و توانایی لازم را ندارید که در مورد مساله آفت خود تحقیق کنید و با خیال راحت از مواد مناسب برای کنترل آن استفاده کنید، ممکن است بخواهید یک سرویس کنترل آفات را استخدام کرده تا کار را برای شما انجام دهد. اگرچه خدمات حرفه ای ممکن است گران باشد، اما می‌تواند سرمایه گذاری برای حل یک مشکل جدی باشد. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟