7 ویژگی و المانی که در محوطه سازی حیاط باید به آن پرداخت

7 ویژگی و المانی که در محوطه سازی حیاط باید به آن پرداخت

محوطه سازی حیاط

محوطه سازی حیاط

محوطه سازی حیاط باید شامل فضایی باشد که از نظر زیبایی شناسی جذاب و بتوان از آن به عنوان یک منطقه تفریحی و سرگرمی استفاده کرد. اگر حیاط شما این موارد را برآورده نمی کند بهتر است به طراحی فضای سبز مجدد و محوطه سازی حیاط خود بپردازید.

چه المانی را در محوطه سازی حیاط خود بکار بریم؟


برخی از ویژگی ها می توانند فضای سبز شما را کامل و در عین حال برجسته کنند. اگر نمی دانید برای محوطه سازی حیاط خود از چه المان هایی بهره ببرید، ما گلپونه ای ها در این مقاله 7 مورد اصلی را بیان کرده ایم.

1- ورودی زیبا

اولین چیزی که نظر مردم را در هنگام ورود به حیاط به خود جلب می کند، ورودی است. برای همین باید در طراحی آن دقت داشته باشید. انتخاب مصالح مناسب برای پیاده رو، جهت داشتن یک ورودی زیبا یا یک طاق چوبی به عنوان دروازه اصلی، همگی باید در محوطه سازی مورد توجه قرار بگیرند.

ورودی زیبا

2- پیاده روها در محوطه سازی حیاط

پیاده روها از المان های ضروری در محوطه سازی حیاط هستند. آنها به فضای بیرونی شما ظاهری سازمان یافته و جذاب می دهند که نظر مخاطب را به خود جلب می کند. با تنوع مصالح موجود، می توانید انواع رنگ های مختلف مصالح را برای روسازی انتخاب کنید تا فرم ها و شکل های جذابی برای مسیر پیاده رو خود ایجاد کنید.

پیاده روها

پیاده روها

در صورتی که بودجه زیادی برای این المان ندارید، شن ها انتخاب مقرون به صرفه و بادوامی هستند. سنگ های طبیعی نیز گزینه های بسیار خوبی هستند. هنگامی که آنها را با چمن یا خزه تزئین کنید، مسیر پیاده روی، تعادلی بین المان های نرم و سخت خواهد داشت و چشم نوازتر خواهند بود.

3- فضایی برای سرگرمی

افزودن یک پاسیو و ایوان به فضای سبز خود، یکی از بهترین کارها برای محوطه سازی حیاط است. انتخاب صحیح مبلمان برای این فضا اهمیت فراوانی دارد، چون این فضا برای استراحت طراحی شده است و باید به درستی در پاسیو چیده شوند تا فضایی برای حرکت وجود داشته و با گیاهان نیز برخورد نکند.

فضایی برای سرگرمی

4- زمین بازی کودکان

اگر بچه دارید، مطمئن شوید که مکانی امن و مناسب برای بازی و انجام فعالیت هایشان در محوطه سازی حیاط خود ایجاد کنید. در گذشته محل بازی اغلب در گوشه ای از حیاط مخفی بود، ولی امروزه اگر المان های مناسبی انتخاب کنید، طراحی محوطه شما جذاب‌تر خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که وقتی یک فضای بازی را در منظره حیاط خود ادغام می کنید، هم خانواده شما می توانند از باغ لذت ببرند و هم کودکان فضای بازی خواهند داشت.

ساخت زمین بازی کودکان در محوطه سازی حیاط

ساخت زمین بازی کودکان در محوطه سازی حیاط

5- المان های آبی و آبنماها

همه مناظر زیبای مسکونی و تجاری یک چیز مشترک دارند، آب نماها. برای همین در محوطه سازی حیاط خود بهتر است آنها را فراموش نکنید. اگر حیاط کوچکی دارید، آب نماها می توانند در وسط باغچه و به عنوان نقطه کانونی شما باشد.

حوض با فواره گزینه دیگری است که ارزش بررسی دارد. از آنجا که فضای بیشتری را اشغال می کند، بهتر است آن را در گوشه ای از فضای سبز خود جای دهید.

آب نماها باید به گونه ای طراحی شوند که آب زیادی مصرف نکنند و از مصالحی ساخته شده باشند که ماندگار بوده و به راحتی نشتی نداشته باشند. در آب نماها مانند آب بندی سقف روف گاردن، کف نیز باید برای شرایط آب نما به خوبی آب بندی شود.

ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان با استفاده از متخصصین محوطه سازی حیاط و مراقبت و نگهداری از آن، به شما کمک کرده تا فضایی در فضای باز داشته باشید و نیاز خود و خانواده‌تان را برآورده کرده و بر ارزش خانه خود بیافزایید.

استفاده از آبنماها در محوطه سازی حیاط

استفاده از آبنماها در محوطه سازی حیاط

6- شومینه یا محلی برای باربیکیو

اگر یک منطقه تفریحی در فضای باز خود دارید، یک شومینه یا باربیکیو می تواند المانی ضروری باشد. این کار به شما خانواده تان و مهمانان منبع دیگری از نورو گرما می دهد که هم در روز و هم شب می توانید از آن استفاده کنید.

اگر می خواهید منبع گرما و نور در فضای سبز خود داشته باشد، شومینه بهترین گزینه است، چون بزرگتر بوده و می تواند به عنوان یک نقطه کانونی دیده شود. همچنین به عنوان یک محل تجمع در فضای بیرونی یا حتی در سقف روف گاردن شما، عمل می کند.

ساخت شومینه یا باربیکیو در محوطه حیاط

ساخت شومینه یا باربیکیو در محوطه حیاط

7- نورپردازی محوطه سازی حیاط

در نهایت، مطمئن شوید که شما، خانواده و مهمانانتان می توانید در شب با نورپردازی مناسب از فضای باز لذت ببرید. هنگامی که این وسایل در نواحی مناسب قرار می گیرند، قسمت های کانونی فضای سبز شما را نیز برجسته می کنند که افراد بتوانند به راحتی از آن لذت ببرند.

برای آنکه بتوانید نور را به درستی در منظره خود بگنجانید، باید دو چیز را در نظر بگیرید، میزان کاربرد و تاثیر زیبایی آن. شما باید وسایلی را تهیه کنید که بتواند محوطه سازی حیاط را ایمن نگه داشته و مناطق کلیدی را روشن کند. علاوه بر این، آنها باید به اندازه کافی روشن باشند و به خوبی در محوطه چیده شوند تا بتوانند نقاط کانونی را روشن کنند.

نورپردازی محوطه حیاط خانه

نورپردازی محوطه حیاط خانه

چراغ های LED بهترین انتخاب برای شما هستند، زیرا از نظر انرژی کارآمدتر و سازگار با محیط زیست هستند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا هزینه های مرتبط با نورپردازی منظره خود را نیز کاهش دهید.

مطمئن شوید که نورپردازی استراتژیک در پیاده روها، پله ها و مسیرهای رفت و آمد نصب شوند تا مسیر را برای شما ایمن کند.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟