اصول نگهداری از فضای سبز حیاط

اصول نگهداری از فضای سبز حیاط

نگهداری از فضای سبز حیاط

نگهداری از فضای سبز حیاط

شما در حیاطتان فضای سبز دارید؟ آیا آن را تمیز نگه می دارید؟ ما معمولاً از این که درون باغچه خود وقتمان را گذرانده و حس و بوی طبیعت را از باغچه خود دریافت کنیم، لذت می بریم. اما داشتن فضای سبز حیاط نیاز به رسیدگی دارد، برای کسانی که عاشق طبیعت هستند، نگهداری از فضای سبز حیاط وظیفه ای شیرین است.

اگرکفش و جوراب خود را درآورده و پابرهنه روی چمن های تازه چیده شده قدم بزنید، با طبیعت پیوند خورده و این کار می تواند استرس شما را کم و انرژی شما را افزایش دهد.

نگهداری از فضای سبز حیاط

نگهداری از فضای سبز حیاط

تصور رایج و غلط درباره نگهداری از فضای سبز حیاط این است که تنها افرادی که وقت و پول کافی دارند، می توانند یک حیاط سرسبز و زیبا داشته و از مزایای آن برخوردار شوند. چون معمولاً طرز فکر کلی این است که کار بیرون از خانه، کارهای خانه و رسیدگی به فرزندان انرژی کافی برای رسیدگی به فضای سبز را از بین می برد. اما مساله اصلی این است که در نگهداری از فضای سبز حیاط از نظر روحی و جسمی سالم تر خواهید شد. این فرآیند در طول روز انرژی بیشتری به شما داده و از خستگی شما می کاهد.

یا در واقع، راه هایی وجود دارد که نگهداری از فضای سبز حیاط را تبدیل به فعالیتی لذت بخش کند. می توانید با قیمت های مناسب وسایلی را تهیه کنید که کار نگهداری را برای شما کمتر کند. بله شاید صرف انرژی به نظر مقرون به صرفه نباشد ولی تاثیر اینکار در زندگی، ارزش آن را نشان می دهد.

این مقاله برای افرادی است که حیاط دارند و تمایلی به دکور کردن و حتی نگهداری فضای سبز ندارند. اما باید بدانید که زمانی که با طبیعت هرچند در سایز کوچک خانه خود ارتباط برقرار می کنید، همه چیز در زندگی شما شروع به تغییر خواهد کرد.

از آنجا که نگهداری از فضای سبز حیاط می تواند کاری وقت گیر و انرژی بر باشد، گاهی سپردن آن به یک گروه متخصص بهترین انتخاب و تصمیم است. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان می توانیم به شما در این زمینه کمک نماییم. برای دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.

برای نگهداری از فضای سبز حیاط به دانستن مواردی نیاز دارید که در ادامه آمده است:

مراقبت از چمن وگیاهان


کاشت چمن نیاز به زمان بندی، برنامه ریزی و آماده سازی دارد که شامل آبیاری، کوددهی، کنترل علف های هرز و چمن زنی است که شامل نکات اصلی در نگهداری از گیاهان و چمن، چه در حیاط و چه در نگهداری از روف گاردن است و مراحل بعدی نگهداری از آن ها را مقرون به صرفه تر و مناسب با محیط زیست می کند.

آبیاری

در طراحی فضای سبز مهم ترین بخش این است که برای آبیاری برنامه ریزی داشته باشید. چمن نیاز به آبیاری عمیق آن هم فقط یک بار در هفته دارد تا به ریشه ها کمک کند تا عمیق تر در خاک گسترش یابند. آبیاری مناسب گیاهان باعث می شود که آفاتی که گیاهان خشک را ترجیح می دهند، از محیط دور شوند. آبیاری بیش از حد، آنهایی که به محیط مرطوب نیاز دارند را جذب می کند. پس بهتر است برنامه ریزی لازم را داشته باشید. آبیاری قطره ای یا آبیاری با آبپاش برای نگهداری از فضای سبز حیاط کوچک می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

کود دهی درختان

کود دهی درختان

کوددهی

اکثر متخصصان توصیه می کنند که بهترین زمان برای کوددهی 2 بار در سال است، بهار و پاییز. علاوه بر زمان کوددهی، نوع کود و نحوه استفاده از آن را نیز باید در نظر بگیرید تا مواد مغذی کمبود در خاک تامین شود.

کنترل علف های هرز

کنترل علف های هرز

کنترل علف های هرز

یکی از رایج ترین، که همیشه متداول نیست، استفاده از علف کش های پیش از ظهور در نگهداری از فضای سبز حیاط است. اما این روش همیشه جوابگو نیست و اگر باغچه سالم است و علف های هرز زیاد نیستند، می توان از روش های دیگر برای کنترل آنها استفاده کرد. روش های مکانیکی مانند برس های علف هرز و جدا کننده های علف هرز می می توانند برای شما کارآمد باشند. بهتر است قبل از این که علف های هرز کامل شوند، آنها را از باغچه حذف کنید.

چمن زنی

چمن زنی

چمن زنی

اگر باغچه شما چمن دارد، بیشترین کار شما در باغچه برای نگهداری از فضای سبز حیاط چمن زنی است. چمن زنی باید یک مراسم هفتگی باشد. چمن زنی مناسب، باعث افزایش تراکم چمن شده و اثرات منفی مانند علف های هرز، بیماری ها و حشرات را کاهش می دهد. همچنین چمن را نرم کرده که برای راه رفتن و قدم زدن برهنه بسیار لذت بخش است.

نگهداری از فضای سبز حیاط

نگهداری از درختان

آیا در حیاط خود از درختان نگهداری می کنید؟


درختان می توانند زیبایی، سایه، حریم خصوصی و ساختار را به فضای سبز باغچه شما اضافه کنند. پس از انتخاب درخت و در نظر گرفتن محل کاشت آن، باید بدانید که چگونه از آن ها به درستی مراقبت کرده تا سال ها لذت ببرید. نکات ساده ریز می تواند به شما در نگهداری از فضای سبز حیاط و درختان کمک کند.

آبیاری و رسیدگی مرتب به درختان

آبیاری و رسیدگی مرتب به درختان

آبیاری و رسیدگی مرتب به درختان

آبیاری درختان تازه کاشته شده در 2 سال اول پس از کاشت، اهمیت فراوانی دارد. در تابستان و پاییز، هر 7 تا 10 روز، درخت باید 15 تا 20 گالن آب دریافت کند، به ویژه هنگامی که باران کافی نباریده باشد. اطمینان حاصل کنید که به جای این که هر روز مقدار کمی آبیاری کنید، آبیاری را کم کم و در مرکز مالچ انجام داده تا خاک در عمق مرطوب شده؛ همچنین اجازه دهید تا خاک، تا آبیاری بعدی خشک شود.

مالچ

مالچ

مالچ

مالچ برای محافظت از درختان جوان در برابر استرس، جلوگیری از رشد علف های هرز و مرطوب نگه داشتن خاک استفاده می شود. همچنین از این که صدمه ای به تنه وارد شده و باعث کوتاهی آن شود، جلوگیری خواهد کرد. اضافه کردن مالچ در نگهداری از فضای سبز در زمستان نیز بسیار کارآمد است. در نگهداری از فضای سبز حیاط، افزودن مقدار مناسب مالچ در اطراف درختان و انجام آن به درستی اهمیت فراوانی دارد، زیرا مالچ بسیار کم، از درخت محافظت نمی کند و مقدار بیش از حد آن نیز، هیچ فایده ای نخواهد داشت. به یاد داشته باشید، حتی بهترین مالچ ها هم به مرور زمان ناپدید می شوند؛ پس به صورت منظم مالچ را چک کرده و هنگامی که سطح آن کم شد، به آن اضافه کنید.

هرس کردن

هرس کردن

هرس کردن

بهترین راه جلوگیری از بیماری درختان در نگهداری از فضای سبز حیاط هرس است. این کار باعث می شود تا یک ساختار قوی و پایدار داشته باشید. باید بدانید که هر درختی، هر 2 تا 3 سال یک بار، نیاز به هرس کردن دارد. اما بهتر است که یک هرس ساده مانند جدا کردن شاخه های مرده و جدا شده یا شاخه هایی که به یکدیگر مالیده شده اند را انجام دهید.

هرس درختان بزرگ، دشوارتر است؛ حتی شاخه های کوچک می توانند خیلی از دسترسی خارج بوده یا در ارتفاع بالایی باشند. برای این درختان شاید نیاز است که از اره میله ای استفاده کرده تا ایمنی بالاتری داشته باشند. البته توجه داشته باشید که ممکن است این شاخه ها سنگین باشند و به همین دلیل بهتر است در هنگام هرس کردن مراقبت لازم را انجام دهید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟