هرس درختان فضای سبز

هرس درختان فضای سبز

هرس درختان فضای سبز

هرس درختان فضای سبز

درختان فضای سبز نیاز به نگهداری و مراقبت مناسب دارند و یکی از مهمترین اقدامات در نگهداری فضای سبز هرس درختان است. هرس درختان زمانی که به درستی انجام شود، می تواند سلامت و ساختار درختان را بهبود بخشد و محیط امن‌تری را برای افراد، حیوانات خانگی و فضای سبز فراهم کند. هرس مساله ای فراتر از برداشتن بی رویه شاخه هاست. هرس درختان فضای سبز شامل دانستن این که کدام شاخه ها را باید جدا کرد، چه موقع باید آن را انجام داد و چگونه می توان آسیب درخت را به حداقل رساند، می باشد.

هرس درختان فضای سبز

هرس درختان فضای سبز

دلیل اصلی هرس درختان جوان فضای سبز، توسعه ساختار شاخه و مقاومت درخت است. از بین بردن شاخه های ضعیف و اصلاح فرم آن‌ها در هنگام کوچک بودن شاخه ها، اندازه زخم های هرس را به حداقل می رساند. هرس درختان فضای سبز زودرس همچنین باعث تقویت قدرت و تعادل درون درختان شده که باعث می شود درخت کمتر در معرض آسیب طوفان های بادی، یخی و برف ها قرار بگیرد. توجه به درختان برای ایجاد یک ساختار خوب در 15 تا 20 سال اول زندگی آن‌ها بسیار مهم است.

چه موقع هرس را انجام دهید؟


بهترین زمان برای هرس درختان فضای سبز اواسط تا اواخر فصل زمستان است. هنگامی که در این زمان از سال هرس انجام می شود، درخت در اوایل بهار شروع به واکنش به زخم ها می کند. با این حال بعضی درختان مانند درخت های مخروطی اگر در جای مناسب قرار بگیرند، نیاز به کمترین میزان هرس کردن در طول زندگی خود دارند.

هرس درختان فضای سبز در سایر مواقع سال به درخت آسیب نمی رساند. با این حال، روند درمان زخم ایجاد شده را کند می کند. در بهار که درختان در حال شکوفه زدن هستند و برگ ها بیشتر می شوند یا در پاییز که برگ ها رنگ شان تغییر می کند، زمان مناسبی برای هرس درختان فضای سبز نیست. درخت در این مواقع تغییرات عمده ای را تجربه می کند و از بین بردن شاخه می تواند از قدرت درخت بکاهد. یکی از درخت هایی که زمان هرس برای آن اهمیت زیادی دارد، درخت بلوط است. باکتری که عامل بیماری زا برای پژمردگی بلوط است، باعث می شود که سوسک های کوچک زخم های کوچک را به زخم های بزرگتر تبدیل کنند. برای همین بهتر است از زخم زدن درخت یا در واقع همان هرس درخت بلوط بین اوایل فروردین تا تیر خودداری کنید.

زمان هرس درختان

زمان هرس درختان

هرس درختان، کوددهی فضای سبز و از بین بردن علف های هرز در فضای سبز را می توان به یک گروه متخصص در زمینه نگهداری فضای سبز سپرد تا متخصصان مدیریت لازم را برای آن انجام دهند. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان با ارائه خدمات در کنترل و مدیریت فضای سبز خانگی، تجاری و روف گاردن می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم، با ما تماس بگیرید.

آموزش و تربیت درختان جوان


هرس درختان فضای سبز که جوان هستند و تازه کاشته شده اند را به حذف شاخه های مرده و شکسته یا اصلاح چندین سرشاخه، محدود کنید. هرس درختان برگریز در زمستان را به صورت پیش رونده، 2 تا 3 سال بعد از کاشت شروع کنید. سایر موارد مهم که باید در هنگام هرس درختان فضای سبز جوان به خاطر بسپارید، به شرح زیر هستند:

 • قبل از آغاز هرس درختان فضای سبز، روند رشدی درختان را بشناسید.
 • شاخه های پایینی موقتی را تا زمانی که قطر آنها به یک اینچ برسد، روی درخت باقی بگذارید. این کار باعث رشد بیشتر ریشه و تنه می شود.
 • همیشه 70 درصد از ارتفاع درخت را به شاخه های زنده اختصاص دهید.
 • شاخه های پایین تر را سریع هرس نکنید، نگه داشتن این شاخه برای مدت طولانی تر باعث می شود تنه قوی‌تر و بزرگتر شود.
 • تلاش خود برای از بین بردن شاخه های در هم رفته، شکسته، مریض یا دارای زاویه نامناسب را در قسمت بالای درخت متمرکز کنید.
 • سرشاخه های دوبل و جوانه های پایه ای را جدا کنید.
 • تنها یک سرشاخه را روی درختان سایه انداز مانند بلوط، افرا، زبان گنجشک و نمدار پرورش دهید.
 • تلاش خود را برای از بین بردن شاخه هایی که روی هم افتاده اند و شاخه هایی که در حال رقابتند، در گونه هایی مانند درخت سیب ریز متمرکز کنید.
 • به شاخه های دائمی فاصله‌ای حدود 15 تا 35 اینچ بدهید.
 • به خاطر داشته باشید که هرس درختان فضای سبز جهت رشد آن‌ها یک پروسه ای است که باید حدود 15 تا 20 سال اول زندگی درختان انجام شود.

چگونه هرس درختان فضای سبز را انجام دهید؟


قبل از این که تصمیم بگیرید که کدام شاخه را حذف کنید، با دقت درخت را بررسی کنید. قبل از برش هرس، برجستگی پوست شاخه ها و محل اتصال شاخه به درخت را بشناسید. خط الراس پوسته‌ای اتصال شاخه به تنه محلی است که بافت شاخه و بدنه به هم می رسند و شانه شاخه محل باد کرده ای در بیرون خط الراس شاخه به تنه است.

نحوه هرس درختان فضای سبز

نحوه هرس درختان فضای سبز

 • پشت خط الراس شاخه و تنه، برش شاخه را انجام ندهید که باعث ایجاد برش گوشتی درخت می شود. از بین بردن این دو ساختار باعث می شود درخت نتواند محل زخم را درمان کند و این کار باعث رشد پوسیدگی در درخت می شود.
 • برش را کامل انجام دهید و چیزی باقی نگذارید.
 • بالای درخت را هرس نکنید؛ این کار باعث می شود که شاخه ها بدون رویه و بدون توجه به این که شاخه های جانبی کجا هستند، هرس شوند.
 • همیشه شاخه ها را بر اساس محل اصلی که قرار دارند یا بر اساس شاخه ای که نزدیک آنهاست و امکان رشد راحت‌تری دارد، هرس کنید.

بهترین شاخص مهارت در هرس درختان فضای سبز، نحوه ایجاد بافت زخم روی درخت و چگونگی بسته شدن آن در زمان است. معمولا یک سال پس از برداشتن شاخه، یک حلقه دونات مانند از بافت کالوس در اطراف زخم قبلی ایجاد می شود.

نکته: اگر بافت کالوس فقط در کناره های زخم ایجاد شود، این نشان می دهد که برش هرس خیلی نزدیک به محل اتصال شاخه و تنه بوده است.

درمان زخم در اثر هرس

هرس مناسب کلید اصلی در بسته شدن زخم محل برش است. برخی از مطالعات نشان داده است که استفاده از پانسمان زخم یا رنگ نمی تواند سرعت درمان زخم را بالا ببرد. در بیشتر موارد، رنگ های هرس، در مقایسه با انجام ندادن هیچ کاری، می توانند سرعت پوسیدگی را بالا ببرند. برای همین استفاده از رنگ های هرس کلاً توصیه نمی شود.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟