راهنمای طراحی روف گاردن(فضای سبز پشت بام)

راهنمای طراحی روف گاردن(فضای سبز پشت بام)

فضای سبز پشت بام

فضای سبز پشت بام

از سقف ساختمان خانه خود بهترین استفاده را کنید، آن را به روف گاردن یا فضای سبز پشت بام تبدیل کرده و نوع جدیدی از باغداری و فضای سبز را تجربه کنید. اگر فضای زیادی در حیاط و بیرون ساختمان خود ندارید، لذت بردن از باغبانی فضای سبز پشت بام(روف گاردن) می تواند یک جایگزینی ایده آل برای شما باشد. فضای سبز پشت بام شهری برای همه صاحبان خانه و سازندگان آنها توصیه می شود زیرا راهی آسان و موثر برای زیباسازی ساختمان، افزایش سازگاری با محیط زیست و افزودن محلی برای آرامش خاطر است.

فضای سبز پشت بام

فضای سبز پشت بام

بالا بردن زیبایی ساختمان یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث می شود مردم فضای سبز پشت بام(روف گاردن) را امتحان کنند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که مزایای فضای سبز پشت بام فراتر از این موارد است. به عنوان مثال، فضای سبز در پشت بام می تواند در خنک شدن ساختمان و بالا بردن انرژی موثر باشد.

این فضای سبز مانند فضای سبز ویلا و فضای سبز حیاط خانه باعث کاهش آلاینده ها و بهتر شدن کیفیت هوا می شود. همزمان شما می توانید در این فضای سبز باغچه های کوچکی را نیز تهیه کنید که باعث شود محصولات تازه برای خوردن داشته باشید. همچنین می توانید طراحی روف گاردن را براساس تم خاصی انجام دهید که هم باعث ارتقا روابط اجتماعی شده و هم محل بهتری برای دعوت کردن مهمانان باشد. از طرف دیگر رسیدگی به این فضا می تواند باعث تناسب اندام و بیشتر شدن فعالیت شما شود.

به همین دلایل است که باید ایده طراحی فضای سبز پشت بام را بررسی کنید، به خصوص اگر فضای زیادی برای فضای سبز حیاط ندارید.

آیا امکان طراحی و ساخت فضای سبز پشت بام در ساختمان شما وجود دارد؟


اول از همه با مدیر ساختمان یا یک مهندس درباره این مساله صحبت کنید که آیا مقررات به شما اجازه این را می دهد که در خانه خود این چنین فضایی داشته باشید یا خیر؟ اگر ساختمان چندین مالک دارد با تمام آن‌ها صحبت کرده و در این زمینه مطمئن شوید.

شما نمی خواهید که به تنهایی هزینه آماده سازی فضای سبز پشت بام و طراحی روف گاردن را بپردازید و بعد دریابید که کلا این کار ممنوع بوده است. اگر از لحاظ قانونی اجازه آن را داشتید، سپس باید در مورد توانایی ساختمان برای انجام آن تحقیق کنید.

طراحی و ساخت فضای سبز

طراحی و ساخت فضای سبز

آیا روف گاردن برای پشت بام شما مناسب است؟


حتما از این که پشت بام شما برای داشتن یک فضای سبز پشت بام مناسب است، اطمینان حاصل کنید. بیشتر سقف های خانه ها مسطح هستند ولی توانایی و قدرت تحمل فضای سبز و متعلقات آن را ندارند. برای فهمیدن آن باید با یک مهندس معمار و سازه مشورت کنید.

معمار می تواند به شما کمک کند تا راه حل مناسبی برای طراحی روف گاردن و ایجاد فضای سبز روی پشت بام پیدا کنید. مساله دیگر این است که باید اطلاعات کمی در مورد نگهداری این فضای سبز نیز داشته باشید.

مسیر دسترسی راحت به بام بسیار مهم است.

داشتن یک راه دسترسی راحت به فضای سبز پشت بام یکی از موارد ضروری است. برای انتقال تجهیزات برای ساخت فضای سبز و نگهداری از آن باید راهی به سمت پشت بام باشد که آرامش مالکین و ساکنین ساختمان را بهم نزند.

بهتر است با یک معمار در این زمینه تماس بگیرید تا به شما کمک کند. همچنین باید یک ورودی مناسب برای روف گاردن خود در نظر بگیرید.

در طراحی فضای سبز پشت بام خود کم کاری نکنید.

برای داشتن یک فضای سبز پشت بام رویایی، چیدمان و طراحی آن نقش کلیدی دارد. اگر استعدادی در طراحی روف گاردن دارید که چه عالی وگرنه بهترین کار استخدام یک طراح است که بتواند در این طراحی به شما کمک کند. در این زمان باید گزینه های مختلفی را برای کفپوش و مصالح پشت بام در نظر بگیرید. انتخاب آنها وابسته به تمی است که برای فضای سبز پشت بام خود در نظر گرفته‌اید. همچنین با استفاده از گلدان های وسیع می توانید از فضاهای کوچک استفاده کرده و فضای سبز را بهتر جلوه دهید.

یک طرح کاشت مناسب داشته باشید.

فضای سبز پشت بام کاملاً وابسته به سبک و تم است. داشتن یک طراحی مناسب و طرح کاشت گیاهان مناسب می تواند به شما کمک کند تا به یک طراحی ایده آل در روف گاردن برسید.

به هرحال نمی خواهید که یک فضای سبزی در پشت بام خود داشته باشید که شبیه به یک علفزار وحشی است. در این زمینه نیز یک متخصص در کاشت و طراحی روف گاردن می تواند بیشترین کمک را به شما بکند.

اکسسوری، مبلمان و گلدان های مناسب تهیه کنید.

وابسته به اندازه و تم فضای سبز پشت بام یا نوع گیاهانی که می خواهید در پشت بام رشد دهید، اقلامی مانند گلدان، وسایل کاشت، مبلمان و غیره نیاز دارید. مطمئن شوید که وسایل برای روف گاردن هم سبک هستند و هم طول عمر بالا، به خصوص در شرایط آب و هوایی متفاوت دارند.

اکسسوری مناسب

انتخاب اکسسوری مناسب

درمورد سیستم آبیاری فضای سبز پشت بام تصمیم بگیرید.

گیاهان شما در پشت بام نیاز به آبیاری مکرر دارند و این که یک آبپاش سنگین را برای آبیاری آنها به دست بگیرید، کاری عقلانی و کاربردی نیست. برای همین انتخاب یک راه حل مناسب از قبل ضروری است.

شما می توانید یک منبع ذخیره آب در پشت بام خود داشته باشید یا این که یک سیستم آبیاری خودکار در آن نصب کنید. روش های برداشت از آب باران و برف یکی از بهترین راه حل ها برای آبیاری فضای سبز پشت بام است.

آیا بادگیر برای طراحی روف گاردن ضروری است؟

از آنجا که فضای سبز پشت بام وسیع‌تر و بازتر از فضای سبز ویلا و حیاط است، باید در طراحی آن بادگیرها را نیز در نظر بگیرید. بادگیرهای یک دست زیاد موثر نیستند و به راحتی در سرعت باد بالا جدا می شوند. بادگیر های مشبک برای این منظور ایده آل هستند، زیرا به جای توقف کامل باد، جریان باد را مختل می کنند.

مشاوره با یک متخصص همیشه بهترین راه است.

صرف نظر از این که چقدر از نظر فنی، ذهنی یا فیزیکی مجهز هستید، داشتن یک متخصص در کنار شما، برای طراحی فضای سبز پشت بام مفید خواهد بود. هنگام طراحی و ساخت آن باید به نکاتی توجه کنید که ممکن است اطلاعی از آنها نداشته باشید. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان می توانیم در این طراحی و انتخاب استایل مناسب برای روف گاردن به شما کمک کنیم. برای دریافت راهنمایی با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟