کوددهی فضای سبز: علت و فواید

کوددهی فضای سبز: علت و فواید

کوددهی فضای سبز

کوددهی فضای سبز

گیاه شناسان، باغداران، متخصصان فضای سبز و مراقبان باغ ها معمولاً به شما پیشنهاد می دهند که از گیاهان، درختان و بوته هایی استفاده کنید که برای منطقه شما هستند. تا به حال به این فکر کرده اید که چرا به سراغ کوددهی فضای سبز می رویم؟ گیاهان در زیستگاه بومی خود در خاک و موقعیت آب و هوایی رشد می کنند که به نفع آن‌ها کار کرده و آنها را تغذیه می کند. طبیعت وحشی رها شده معمولاً از خود برای تغذیه گیاهان استفاده می کند. با وارد شدن انسان به طبیعت و تغییراتی که با ترافیک، ساختمان سازی، ایجاد فضای سبز و کشاورزی در محیط ایجاد شد، میزان مواد مغذی طبیعت را کاهش داد.
چگونه می توان این مشکل را حل کرد؟ ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان به شما توصیه می کنیم که گونه های گیاهی را خریداری کنید که به شرایط کاشت در محیط به خوبی پاسخ بدهند. به این ترتیب گیاه شانس بهتری برای زنده ماندن دارد. هرچند این کار مشکل کمبود مواد مغذی را حل نخواهد کرد و داشتن مواد مغذی کافی و مناسب با کوددهی خوب امکان پذیر است.

کوددهی فضای سبز

کوددهی فضای سبز

آماده کردن خاک برای گیاهان جدید


قبل از کاشت درختان و بوته ها در فضای سبز باید یک منبع مغذی جامد برای آنها فراهم کنید. برای این که مواد آلی و مغذی مورد نیاز خاک را فراهم کنید، می توانید از مالچ ارگانیک، همچنین کاشت محصول پوششی برای کمک به خاک خود و تزریق کمپوست به زیر خاک، استفاده کنید. سپس، قبل از استفاده از کوددهی فضای سبز، خاک زیر گیاه جدید را تنظیم کنید. زمانی که خاک آماده شد، کوددهی فضای سبز باعث می شود که المان های معدنی به خاک اضافه شده تا گیاه شانس بیشتری برای رشد سالم داشته باشد.

آماده کردن صحیح خاک ابتدا شامل آزمایش سطح PH آن است. سطح PH میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک شما را اندازه گیری می کند. PH 7 نشان از خنثی بودن خاک است. زیر 7، اسیدی بودن خاک و بالای 7 بازی بودن آن را نشان می دهد. برای این کار می توانید یک کیت آزمایش خاک خریداری کنید یا از شرکت گل پونه مهر نقش جهان برای کمک بهره ببرید.

وقتی گیاه را انتخاب می کنید، هرگونه برای رشد مطلوب خود نیاز به یک محدوده PH خاص دارد. تنظیم PH خاک در سطح مناسب درختان و بوته ها به آنها کمک می کند تا مواد مغذی بیشتری را به دلیل فال شدن فعالیت های میکروبی جذب کنند. وقتی سطح PH خاک و نیازهای گیاه را بدانید، می توانید برای کوددهی فضای سبز مواد مناسبی تهیه کنید. درمان های معمول PH سنگ آهک یا گوگرد است. اگر خاک بیش از حد اسیدی باشد، به آهک نیاز دارد و اگر قلیایی است، به گوگرد نیاز دارد. این که چه مقدار و در چه عمقی این مواد به خاک اضافه شوند بسته به گیاهان فضای سبز شما دارد. اگر برای نگهداری فضای سبز از متخصصی کمک می گیرید، حتماً در مورد این موارد از او سؤال کنید.

نحوه کوددهی فضای سبز


شانزده عنصر معدنی از عناصر، برای گیاهان مغذی هستند. کربن، هیدروژن و اکسیژن از هوا و آب با سیستم آبیاری فصای سبز به گیاهان می رسند. اما مهمترین عناصری که از خاک به گیاه منتقل می شوند موارد زیر هستند:

 • نیتروژن: برای تحریک تولید کلورفیل لازم است، که منجر به رشد سالم برگ ها می شود.
 • فسفر: برای حمایت از رشد ریشه، ساقه و میوه مفید است.
 • پتاسیم: کمک به هضم غذا کرده و نقش مهمی در تولید غذای گیاهان دارد.

عناصر خاک بسته به منطقه و محل فضای سبز مورد نظر شما، در درجات مختلف دیده می شوند. معمولاً نیتروژن تغذیه مورد نیاز برای رشد گیاه را تامین می کند. انواع مختلف گیاهان با مخلوط های مختلف نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) یا نسبت N-P-K بهتر عمل می کنند. به عنوان مثال، گل ها نسبت به دو عنصر دیگر فسفر بیشتری در این ترکیب را می خواهند، در حالی که در علف ها نیتروژن بیشتر مورد نیاز است. حتی بعضی از گیاهان خاص مانند رزها، ترکیب خاصی دارند که برای آن‌ها بهتر عمل می کند.

نحوه کوددهی فضای سبز

نحوه کوددهی فضای سبز

دیگر عناصرکمیاب درون کودها می توانند به رشد گیاه کمک شایانی کنند. این عناصر کمیاب شامل موارد زیر هستند:

 • کلسیم
 • مس
 • آهن
 • زینک
 • منیزیم
 • بور
 • گوگرد
 • منگنز
 • مولبیدن

شرکت گل پونه مهر نقش جهان می تواند به شما کمک کند تا کمبود گیاه مورد نظر خود را شناسایی کنید. در ضمن این عناصر را به علاوه عناصر کمیاب در یک ترکیب کود پیدا کرده و برای بهبود عملکرد گیاهان کار کوددهی فضای سبز را برای شما راحت تر کند.

سرعت تاثیرگذاری و آزادی مواد برای هر کود متفاوت است. کود گرانول با سرعت کمتری آزاد شده و نیاز نیست به همان تعداد که کودهای محلول در آب که سریع‌تر هم آزاد می شوند، به زمین داده شوند. باید تشخیص دهید که کدام کود برای گیاه و زمین شما مناسب است.

در هنگام کوددهی فضای سبز، کودهای طبیعی و غیرارگانیک می تواند به فضای سبز شما کمک کرده تا گیاهان در آن به زیبایی رشد کنند. ارگانیک به معنای مواد گیاهی یا حیوانی از جمله کودهای حیوانی است. کودهای غیر ارگانیک و معدنی منبع شیمایی برای عناصر خاک هستند. اگر از ترکیب خاک و نیاز کود آن آگاه هستید، بسته بندی کودها را با دقت بخوانید تا مخلوط مناسب را به دست آورده و مقدار مناسبی از آن را برای خاک به کار ببرید. کوددهی بیش از حد فضای سبز، به همان اندازه که هیچ کودی به آن داده نشود، بد است. کوددهی بیش از حد به صورت بالقوه باعث کشتن گیاه و تغذیه بیش از حد آن شده یا باعث رشد علف های هرز در فضای سبز می شود. بیشتر مالکین فضای سبز اطلاع کافی از باغ‌داری ندارند، پس بدون نگرانی از یک متخصص سوال خود را بپرسید.

روش های کوددهی فضای سبز


متناسب با فضا، بودجه و آنچه می کارید، چندین روش برای کوددهی فضای سبز وجود دارد.

 • تزریق در خاک: تزریقی با فشار زیاد به درون خاک، که معمولاً توسط درختکاران حرفه ای انجام می شود.
 • ایجاد سوراخ: توزیع کود دانه ای در سوراخ هایی که از قبل درون خاک ایجاد شده است، بیشتر زمانی رخ می دهد که فضای سبز تحت خطر باشند.
 • کوددهی سطحی: پخش کود دانه ای با دست یا با استفاده از پخش کننده مکانیکی، از روش های موثر، ارزان و آسان است.
 • تزریق درون تنه درختان: عمدتا برای اصلاح کمبود جزئی یا در مناطقی که کوددهی زمین امکان ندارد، استفاده می شود.
 • کوددهی فضای سبز به شاخه ها: اسپری کردن روی برگ های شاخه برای رفع مشکلات کوچک
 • کودهای خوشه ای: قرار دادن کودهای از قبل اندازه گیری شده به صورت خوشه ای درون زمین

اگر می خواهید کار کوددهی فضای سبز را خودتان انجام دهید، روش سطحی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در غیر این صورت اگر از متخصصین کمک می گیرید، آن‌ها بهترین گزینه را برای خاک شما انتخاب می کنند.

زمانی که خاک شما آماده شد، کوددهی شده و درختان، بوته ها و گیاهان درون زمین قرار گرفتند، مرحله بعدی چیست؟ آیا نباید بی خیال شده و فراموش کنید که به گیاهان رسیدگی کنید. بهترین راه این است که برای دوباره کوددهی فضای سبز برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

به کار خود ادامه دهید.

از کجا بدانید چه زمانی برای کوددهی فضای سبز مناسب است؟ احتمالاً در فضای سبز خود، گیاهان جدید، درخت‌ها و بوته های قدیمی و چمن‌زاری برای مدیریت سالانه دارید. پس اغلب، کوددهی فضای سبز باید به صورت سالانه انجام شود. دقت کنید که چه زمانی گیاهان شما در حال نمایان شدن و زنده شدن هستند. اگر به راحتی از زمستان می گذرند و رشد می کنند، احتمالاً نیاز به کوددهی ندارند. گیاهانی که به خوبی رشد نمی کنند، ظاهری غیرسالم دارند یا رنگ شان تغییر کرده است، نیاز به کوددهی سالانه داشته تا بتوانند با میزان تغذیه مناسب رشد کنند. بسیاری از متخصصان اواخر تابستان یا ابتدای بهار را بهترین زمان برای کوددهی می دانند.

از سرمایه خود محافظت کنید.

شما در فضای سبز خود زمان و بودجه زیادی صرف کرده اید. یک فضای سبز زیبا و خوب رشد کرده، می تواند حس غرور و شادابی را به شما منتقل کند. زمانی که شما برای برنامه ریزی و هزینه ای که برای نگهداری و بهبود فضای سبز صرف می کنید، بهترین دلیل برای شماست که نخواهید درختی را از دست بدهید، بوته های نازیبا در فضای سبز خود داشته باشید یا برگ ها روی گیاهان و گل های سبز، رنگ نامناسبی داشته باشند. بهتر است که از سرمایه گذاری که کرده اید به صورت منظم نگهداری کرده و آن را برای گیاهان جدید آماده کنید.

کوددهی فضای سبز کلید اصلی برای موفقیت طولانی مدت است. برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت گل پونه مهر نقش جهان تماس بگیرید. ما سوال های شما را پاسخ داده و کودهای مناسب را به شما پیشنهاد می دهیم، حتی می توانیم آن‌ها را در میزان مورد نظر شما آماده کرده و در اختیارتان قرار دهیم.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟