فواید فضای سبز شهری و نقش آن در زندگی مردم

فواید فضای سبز شهری و نقش آن در زندگی مردم

فضای سبز شهری

فضای سبز شهری

 روف گاردن ها، فضاهای سبز عمودی و دیوارهای سبز همه نمونه های فضای سبز شهری هستند که امروزه در شهرها دیده می‌شوند.

فضای سبز شهری امروزه فواید بسیاری از جمله گسترش اکوسیستم سبز شهری برای شهر دارد که می تواند چالش های زیست محیطی شهرهای امروز را برطرف کند. امروزه شهرها باید بیشتر از قبل سبز باشند تا کیفیت زندگی ساکنان آن‌ها بهبود یابد.

شهرها روز به روز بیشتر به نوآوری در فضای سبز می پردازند که مزایای زیادی برای محیط زیست و ساکنان آن به همراه دارد.

فضای سبز شهری

فضای سبز

در این مقاله به تعدادی از مزیت های باورنکردنی نصب فضای سبز شهری پرداخته‌ایم:

فواید فضای سبز شهری


تنوع زیستی بیشتر

گسترش فضای سبز شهری به ایجاد لایه جدیدی از تنوع زیستی شهری کمک می کند. وجود این لایه جدید در طراحی فضای سبز یا گیاهانی که زیستگاه و غذا برای گونه های ایجاد می کنند، تاثیر مستقیمی بر ایجاد نوع‌های جدید حیات وحش دارد که برای بهبود کیفیت زندگی و رفاه در شهرهای امروزی ضروری است.

با وجود شرکت‌هایی مانند شرکت گل پونه مهر نقش جهان، گسترش فضای سبز در شهرها به دلیل تخصص در نورپردازی در طراحی فضای سبز، هزینه های مناسب آن ها، مهارت در نگهداری و مزایای دیگر، بسیار آسان تر از گذشته شده است.

کاهش آلودگی

یکی از شایع ترین مشکلات شهرهای ما افزایش دوره های آلودگی هواست. گیاهان فضای سبز به عنوان فیلتر برخی از مضرترین آلاینده های هوا عمل می کنند. به عنوان مثال، یک متر مربع فضای سبز می تواند تا 200 گرم در سال ذرات آلاینده کوچک مضر برای سلامتی را در خود نگه دارد.

سایت Waqi

سایت Waqi سطوح آلودگی به روز را در سراسر جهان ارائه می دهد.

بهبود مدیریت آب شهری

آب باران را می توان از این طریق درون شهرها نگه داشت و رطوبت را افزایش داد. سقف های سبز و دیگر انواع فضای سبز شهری می توانند آب باران را جذب کرده و رواناب را که می تواند منجر به فروپاشی سیستم فاضلاب شهری شود، کاهش دهند.

اثرات گرمایش زمین را کاهش می دهد.

افزایش دما، افزایش باران های شدید، افزایش موج گرما و گسترش بیماری ها از جمله پیامدهای گرم شدن جهانی در شهرهاست. ایجاد یک اکوسیستم سبز شهری همراه با فضای سبز شهری جدید، این پیامدها را کاهش داده و به طور مستقیم بر سلامت و رفاه شهروندان تاثیر می گذارد.

فضای سبز شهری اثرات گرمایش زمین را کاهش می دهد.

فضای سبز شهری اثرات گرمایش زمین را کاهش می دهد.

عایق حرارتی ساختمان را بهبود می بخشد.

نصب روف گاردن ها در پشت بام ساختمان ها و خانه های خصوصی در فضای سبز شهری، فضای سبز مدارس و ساختمان های اداری، عایق بیشتری را ایجاد می کند که منجر به دمای خنک تر در ماه های تابستان و گرمای بیشتر در ماه های سردتر می شود. مصرف انرژی در تابستان تا 25 درصد و در زمستان تا 10 درصد کاهش می یابد.

آب و هوای بهتر و کاهش نویزهای صوتی شهر

یکی از شایع ترین موقعیت ها در مناطق شهری، جزیره گرمایی در شهر است. این پدیده حرارتی باعث افزایش دما در مناطقی می شود که ساختمان های زیادی وجود دارد. این گرما ناشی از اتوموبیل ها، چراغ ها، آسفالت و سیمان است. وجود فضاهای سبز در برنامه ریزی شهری و ساختمان ها به جلوگیری از این پدیده کمک کرده و دمای شهر را به طور متوسط کاهش می دهد.

به علاوه فضای سبز شهری و روف گاردن ها در کاهش نویزهای صوتی در شهر نیز موثرند و بازتاب صدا را در شهرها تا 3 دسیبل و عایق صوتی ساختمان ها را تا 8 دسی بل کاهش می دهند.

فضای سبز آب و هوا را بهتر و نویزهای صوتی شهر را کاهش می دهد

فضای سبز آب و هوا را بهتر و نویزهای صوتی شهر را کاهش می دهد

همانطور که در این نمودار نشان داده شده است، مناطق سبزتر دارای کمترین اثر جزیره گرما هستند. بنابراین، پوشاندن دیوارها با رنگ سبز، راه حلی برای کاهش و تنظیم حرارت ناشی از مصالح شهری است.

بهبود کیفیت زندگی با فضای سبز شهری

حضور فضای سبز شهری ارتباط ما با طبیعت را تقویت کرده و در نتیجه می تواند ما را به رفاه بهتر برساند. مطالعات متعدد اثرات مفید وجود فضای سبز در شهر را بر افراد مانند کاهش استرس، کاهش بیماری های تنفسی، کاهش بیماری های قلبی عروقی و افزایش تمرکز نشان می دهد.
در ضمن، استفاده از فضای سبز در همه مناطق شهر، ابزاری قدرتمند برای افزایش دانش علمی و آزمایش خواهد بود.

بهبود کیفیت زندگی با فضای سبز شهری

بهبود کیفیت زندگی با فضای سبز شهری

لندن به عنوان یکی از شلوغ ترین و سریع‌ترین شهرهای جهان شناخته می شود. چند سالی است که لندن برخی از مناطق شهری را به فضای سبز تبدیل کرده تا زندگی شهروندان و ارتباط آن‌ها با طبیعت را بهبود بخشد. در عکس بالا، نشنال جئوگرافیک پارک Gasholder را مثال زده است.

کاهش فرسایش خاک

آیا می دانید که سیستم ریشه گیاهان و درختان 20 برابر بیشتر از خاک کشت شده آب جذب می کند؟ این بدان معنی است که مناطقی که با چمن سالم، درختان و گیاهان پوشش داده شده اند، احتمال کمتری دارد که پس از یک باران شدید، دچار سیلاب شدید شوند. فرسایش خاک فقط یک مساله زیباشناسی در شهر نیست. مساحت فضای خاکی در اطراف تپه ها نشان دهنده خاک ضعیف است. در صورت عدم اصلاح، این امر می تواند منجر به لغزش گل در محیط، پس از باران های شدید شود. برای کاهش فرسایش خاک در این مناطق می توان از کاشت های تزئینی بوته ها و سایر پوشش های زمینی در فضای سبز شهری استفاده کرده و نیازهای کاربردی و زیبایی منظره را برآورده ساخت.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟