طراحی سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز

طراحی سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز

آبیاری قطره ای برای فضای سبز

آبیاری قطره ای برای فضای سبز

همین چند سال گذشته، متخصصان آبیاری استفاده از محصولات آبیاری کم حجم را زیر سوال بردند. با این حال، امروزه متخصصان به خوبی می دانند که سیستم های آبیاری قطره ای برای فضای سبز می توانند مقادیر قابل توجهی آب را ذخیره کرده و همچنان آبیاری لازم برای گیاهان سالم و زیبا را فراهم کنند.

اگرچه پیمانکاران، آبیاری قطره ای را به عنوان یک روش خوب مدیریت آب پذیرفته اند، برنامه ریزی و طراحی صحیح آن نیاز به دانش دارد. سیستم های آبیاری قطره ای برای فضای سبز لزوماً دشوار نیستند اما تنها تفاوت‌هایی مشخص دارند.

آبیاری قطره ای برای فضای سبز

آبیاری قطره ای فضای سبز

آیا آبیاری قطره ای برای فضای سبز شما مناسب است؟


به صورت کلی، روش های آبیاری از بالا برای فضای سبزهای شامل چمن زار که نیاز به یک نرخ بارندگی یکنواخت در کل منطقه دارند، ایده آل هستند. آبیاری قطره ای از بالا در مناطق کم کاشت و غیر علفزار می تواند باعث هدر رفتن آب در زمین های کاشته نشده یا حتی بدتر از آن، رشد علف های هرز شود. این سسیتم های آبیاری همچنین فاقد انعطاف پذیری برای آبیاری مقادیر مختلف به گیاهان متفاوت در یک منطقه کاشت هستند. اگر می خواهید هر منطقه غیر چمن از جمله بستر گل ها، پوشش زمین، میانه های خیابان، باغ های سبزیجات و سبدهای آویزان را آبیاری کنید، آبیاری قطره ای بهترین انتخاب خواهد بود.

آبیاری قطره ای نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود، بلکه زمان صرف شده برای نگهداری فضای سبز را نیز کاهش می دهد. با آبیاری گیاهانی که می خواهید رشد کنند، دیگر به چمن ها یا علف های هرز ناخواسته آب نمی رسد، همین کار نیاز به علفکش ها و زمان صرف شده برای کشیدن دستی علف های هرز را کاهش می دهد.

هنگام تصمیم گیری در مورد این که آیا سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز خاص شما مناسب است، عوامل مهم زیر را در نظر بگیرید:

  • هزینه های نصب: در بیشتر موارد، هزینه مصالح برای سیستم های آبیاری کم حجم و معمولی مشابه خواهد بود. با این حال، هزینه نصب این سیستم کمتر است.
  • مساحت محل: عموماً مناطق غیر علفی با هر اندازه ای می توانند از آبیاری قطره ای استفاده کنند. با این حال، دو نکته وجود دارد؛ تراکم گیاهی و نگهداری آن. به عنوان مثال، یک منطقه بزرگ و متراکم با مواد گیاهی همگن به طور کلی نیاز به آبیاری یکنواخت در عمق نسبتاً ثابت به ریشه دارد و می توان آن را با روش های دیگر آبیاری کرد. با این حال، آبیاری قطره ای به اندازه کافی آب را به همه مناطق چه کوچک و چه بزرگ می رساند.
  • ایمنی: سیستم های آبیاری قطره ای  باعث کاهش رواناب در مسیرهای پیاده روی و مناطق آسفالت شده و مانع سرازیری آب به درون خیابان یا پیاده رو و کاهش ایمنی برای افراد درون منطقه می شود.
  • هدف از استفاده: آبیاری قطره ای برای فضای سبز برای مکان هایی با حجم سنگین کمتر مناسب است، زیرا لوله هایی که در معرض هستند، آسیب می بینند. کشت مکرر خاک نیز ممکن است به لوله آبیاری قطره ای نیز آسیب بزند؛ پس بهتر است در این فضای سبز اینچنینی، سیستم آبیاری قطره ای استفاده شود.

طراحی سیستم های آبیاری قطره ای برای فضای سبز متفاوت، مختلف است. علاوه بر آن نگهداری سیستم آبیاری نیاز به تخصص لازم دارد. شرکت گل پونه مهر نقش جهان با طراحی فضای سبز و سیستم های آبیاری براساس نیازتان، به شما مشاوره می دهد، با ما تماس بگیرید.

آبیاری قطره ای در طراحی فضای سبز

آبیاری قطره ای در طراحی فضای سبز

طراحی سیستم آبیاری قطره ای


اگر چه نصب و نگهداری سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز از سیستم های سنتی پیچیده تر و عجیب تر نیست، اما باز هم، طراحی این سیستم برای حداکثر بازده توزیع آب نیاز به برنامه ریزی و طراحی مناسب دارد. طرح های آبیاری قطره ای تنها زمانی می توانند کاربرد آب را در محیط بهینه کنند که ضایعات آب زیر ناحیه ریشه گیاه در نظر گرفته شود. بهترین طراحی برای سیستم آبیاری قطره ای، طرحی است که هدر رفت آب را در زیر ناحیه ریشه به حداقل می رساند و تلاش می کند تا مقدار دقیق آب مورد نیاز هر گیاه یا گروهی از گیاهان را در فضای سبز اعمال کند.

سیستم آبیاری قطره ای می تواند تا 50 درصد از آب مصرفی یک سیستم آبیاری معمولی را ذخیره کند. با این حال، این نوع عملکرد تنها با برنامه ریزی دقیق و طراحی مناسب قابل دستیابی است.

برخی از مراحل طراحی سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز کارآمد به شرح زیر است:

داده های دقیقی از محیط جمع آوری کنید.

اگرچه داده های دقیق برای هر طرح آبیاری مهم است، اما در آبیاری قطره ای برای فضای سبز از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا آب در مقادیر دقیق تری توزیع می شود. داده های سایت شامل اطلاعاتی مانند منابع آب، نوع خاک، آب و هوا و هیدروژن ها می شود. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که آیا مناطق با کاشت حجیم هستند یا کاشت پراکنده. در واقع هر نوع کاشت متفاوتی که در هر محل وجود دارد، به طراحی با نوع سیستم آبیاری قطره ای مختلفی نیاز دارند.

تعیین نیاز آبی گیاه

مقدار دقیق آب مورد نیاز هر نوع گیاه در محل آبیاری را محاسبه کنید. با انجام این کار، می توانید موثرترین روش های آبیاری و انواع قطره چکان های مورد نیاز برای گروه های مختلف کاشت را پیدا کنید. برای محاسبه نیاز آبی هر گیاه، باید چندین فاکتور از جمله گونه آب و هوا و تراکم کاشت را در نظر بگیرید.

گیاه پایه را آبیاری کنید.

گیاهان پایه آن دسته از گیاهانی هستند که در محدوده آبیاری نیاز به آب بسیار کمی دارند. این گیاه را آبیاری کنید تا مشخص شود چه مدت طول می کشد تا آبرسانی کافی به آن صورت پذیرد. باقیمانده سیستم آبیاری قطره ای برای فضای سبز باید به گونه ای طراحی شود که در همان مدت زمانی که برای آبیاری گیاه پایه نیاز است، مقدار آب مورد نیاز به تمام گیاهان دیگر برسد.

محاسبه زمان آبیاری در طراحی فضای سبز

محاسبه زمان آبیاری در طراحی فضای سبز

محاسبه زمان آبیاری


همانطور که در مرحله 3 بیان شد، زمان اجرای سیستم براساس نیازهای آبیاری گیاه پایه تعیین می شود؛ به این معنی که نرخ جریان به سایر گیاهان باید برای آبرسانی کافی در طول همان مدت زمان تنظیم شود. همچنین باید حداکثر زمان کارکرد سیستم خود را تعیین کنید (مدت زمانی که سیستم شما می تواند قبل از شروع به هدر دادن آب کار کند.) این زمان به سرعت جریان قطره چکان ها و پرشدن مجاز خاک شما بستگی دارد. همچنین می توانید فاصله زمانی برای به کارگیری سیستم آبرسانی را تعیین کنید.

آبرسانی به گیاهان غیرپایه

برای آبیاری گیاهان غیرپایه، باید تعداد قسمت های آبرسانی در سیستم آبیاری مورد نیاز برای هر گیاه را با تقسیم آب مورد نیاز روزانه برای هر گیاه باقیمانده بر زمان اجرای سیستم که در مرحله 4 محاسبه کردید، اندازه گیری کنید. این کار حداقل آب مورد نیاز برای هر گیاه را به شما می گوید و به شما اجازه می دهد تا قطعه های انتشار مورد نیاز برای این نرخ جریان را انتخاب کنید.

سیستم را بچینید

هنگامی که نوع، تعداد و فاصله قطعه های پخش برای هر گیاه یا گروهی از گیاهان را تعیین کردید، به سادگی مقرون به صرفه ترین طرح برای اتصال دستگاه های مختلف پخش به منبع آب، از طریق لوله آب یا PVC را تعیین کنید.

محاسبه سیستم هیدرولیک


این مرحله برای اطمینان از وجود جریان و فشار آب کافی برای آبیاری تمام قسمت های فضای سبز ضروری است. این عوامل تحت تاثیر تغییرات ارتفاع و اصطکاک بین آب و اجزای سیستم هستند. محاسبه هیدرولیک سیستم، شما را قادر می سازد حداکثر افت فشار مجاز را تعیین کنید که به نوبه خود، حداکثر طول خطوط لوله های قطره ای را به شما می گوید.

طراحان فضای سبز و آبیاری می توانند از این مراحل گفته شده برای طراحی سیستم هایی استفاده کنند که نه تنها براساس اندازه یک منطقه کاشته شده، بلکه براساس عمق ریشه گیاه، نوع خاک، نیاز آبی و تراکم کاشت برای داشتن بیشترین بازده مناسب طراحی شده اند. اگرچه فرآیند طراحی به زمان و دقت نیاز دارند، اما نتیجه نهایی، ارزش آن را خواهد داشت.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟