رایج ترین آفات درختان در باغ ها و فضای سبز

رایج ترین آفات درختان در باغ ها و فضای سبز

آفات درختان

آفات درختان

در نگاه اول تشخیص این که حشراتی که با آن‌ها سروکار دارید آفاتی هستند که می توانند صدمات جبران ناپذیری به درختان شما وارد کنند یا حشرات بی زیانی هستند، سخت است. بسیاری از آفات درختان فقط مانند حشرات کوچک بی خطر به نظر می رسند.

آفات درختان

آفات درختان

در این مقاله تعدادی از آفات درختان رایج را بررسی کرده و نحوه مبارزه با آن ها را معرفی می کنیم.

انواع آفات درختان را بشناسید.


شبپره شبکه ای خزان

یکی از آفات درختان شبپره شبکه ای خزان است که بیشتر به خاطر زمان نابالغی آن شناخته می شود. زمانی که لانه های شبکه‌ای مانند را روی اندام درختان با چوب های سخت در اواخر تابستان یا اوایل پاییز ایجاد می کند.

این آفت زیبایی درختان را از بین برده و شبکه های سنگین و ضخیمی ایجاد می کند که حذف آن دشوار است. خوشبختانه این آفات فقط به زیبایی درخت صدمه می زنند و باعث بیماری آن نمی شوند.

شبپره شبکه ای پاییزی، شبکه های عظیم و پرجزئیاتی روی درخت ها و انواع دیگر گیاهان در اشکال و ارتفاع مختلفی ایجاد می کند. این آفات به سرعت باورنکردنی گسترش یافته و کنترل آنها بعد از این که بخشی از درخت را پوشش دادند، دشوار خواهد بود.

می توان تنها با یک چوب یا چنگک بلند این شبکه ها را از بین برد. یا اگر می خواهید به روش طبیعی از شر آنها خلاص شوید، می توانید لانه آنها را پاره کرده و اجازه دهید شکارچیان طبیعی مانند پرندگان و زنبورها به سراغ آنها بروند. تنها در صورتی نیاز به آفت کش خواهید داشت که آفت شدید باشد. برای این کار می توان آفت کش را تنها روی لانه اسپری کرد، به این ترتیب آفات با آن تماس پیدا کرده و می‌میرند.

شبپره شبکه ای خزان

شبپره شبکه ای خزان

گربه نوروزی

گربه نوروزی یک نوع شاپرک است که یک لایه نازک ابریشمی می بافد و درحالی که پوست می اندازد، درون آن می خوابد. این آفت درختان بسیار اجتماعی هستند و مسیرهای ابریشمی ایجاد کرده تا به راحتی بین شاخه ها به صورت گروهی حرکت کنند.

این آفات روی درختان بلوط و آسپن تخم های تابستانی خود را می گذارند. جمعیت آنها هر ده سال بسیار زیاد می شود و حدود دو تا سه سال باقی می مانند. در این دوره، درختانی که به آن‌ها حمله کرده اند از برگ‌ها برهنه می شوند.

برای از بین بردن این آفت، قبل از این که لاروها شروع به خوردن کنند، می توانید تخم های آن‌ها را از روی درخت بخراشید و دور برییزید و پوسته محافظ آنها را پاره کنید.

اگر نمی‌خواهید آنها را به صورت دستی از بین ببرید، می توانید از محصولات آفت کشی گیاهان که حاوی آزادیراشتین هستند استفاده کنید که درون آن روغن چریش وجود دارد. این محصول رشد و نمو حشرات را مختل کرده و همچنین آن ها را از محیط دور نگه می دارد. علاوه بر این برای حشرات مفید مانند زنبورها بی خطر است. در آخر اگر راهی نبود می توانید از آفت کش های شیمیایی استفاده کنید.

تشخیص آفات درختان و نحوه درمان و مدیریت آنها عملی طاقت فرسا است که نیاز به دانش زیاد در مورد درختان و گیاهان دارد، ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان به شما کمک کرده تا آفت را تشخیص و برای از بین بردن آن اقدام کنید.

پروانه نوک کاج

پروانه نوک کاج نوعی از آفات سوزنی برگان درختان است که با نام Rhyacionia frustrana نیز شناخته می شود. این آفت یک نوع پروانه است. لارو این آفت در واقع از گونه های مختلف کاج تغذیه می کند. لاروهای آن برای مدت کوتاهی از قسمت های خارجی نهال تازه رشد یافته تغذیه کرده و نوک شاخه ها، مخروط ها و جوانه ها را سوراخ می کنند؛ سپس شفیرگی در بافت های آسیب دیده رخ می دهد.

در نهایت با این اقدامات خسارت زیادی به نهال وارد می شود. این آفات بعد از سوراخ کردن نهال ها، باعث مرگ و میر جوانه ها و شاخساره ها خواهند شد و در نتیجه تغییر شکل درخت، کاهش قطر و رشد قد و حتی مرگ و میر در درختان جدی می شود.

مناسفانه پروانه نوک کاج از جمله آفات درختان است که به احتمال زیاد مجبورید آنها را نابود کنید تا کاملاً از بین بروند. مشخص است که استفاده از آفت کش یکی از کارآمدترین و کامل‌ترین روش‌ها برای از بین بردن این نوع آفت از درختان است.

شته ها

از انواع دیگر آفات درختان می توان به شته درختان اشاره کرد. این حشرات بسیار ریز و شیره گیر هستند. آنها بیشتر با نام های مگس های سبز یا سیاه شناخته شده اما رنگ آن‌ها می تواند بسیار متفاوت باشد.

این آفات درختان جز مخرب ترین حشرات برای گیاهان زیر کشت در مناطق معتدل هستند. شته علاوه بر مکیدن شیره گیاهان و تضعیف آن‌ها، می تواند حامل ویروس های گیاهان مختلف باشد و گیاهان تزئینی را با ایجاد کپک ها و عسلک از بین ببرد.

شته درختان

شته درختان

متوقف کردن شته ها نیز دشوار است زیرا به سرعت تکثیر می شوند.

برای خلاص شدن از شر این حشرات چند روش مختلف وجود دارد. می توانید از اسپری های صابونی و جت های آب استفاده کنید که برای از بین کامل آنها بسیار آسان و موثر است. این آفت، همچنین تعداد کمی دشمن طبیعی دارد که شامل زنبورهای انگلی، کفشدوزک، عنکبوت و لاروهای توری هستند.

شته ها نیز با سیر، نعنا و پیازچه دفع می شوند به شرطی که در کنار کاهو، نخود و بوته های گل رز کاشته شوند.

شما همچنین می توانید الکل را به مخلوط آب و صابون خود ترجیح دهید.