چگونگی بهبود طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی 

چگونگی بهبود طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی 

طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی

طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی

وقتی در مورد منطقه مشترک یک مجتمع مسکونی صحبت می کنیم در واقع منظورمان فضای مشترک آن است، جایی که افراد برای استراحت یا خواندن کتاب یا حتی تنها برای معاشرت دور هم جمع می شوند. طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی نباید عادی باشد بلکه باید محلی روشن در فضای سبز شما باشد.

این منطقه مشترک می تواند بخشی از یک مجتمع مسکونی، فضای سبز در محیط کاری و ادارات، دانشگاه یا یک انجمن باشد. در هر صورت طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی باید دارای ویژگی های خاصی باشد که آن را جذاب و دلنشین کند، مکانی که افراد بخواهند در آن زمان بگذارنند.

فضای سبز در مجتمع های مسکونی

فضای سبز در مجتمع های مسکونی

در این مقاله، نگاهی به روش هایی برای بهبود طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی می پردازیم.

چرا طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی اهمیت دارد؟


فضای سبز متجمع های مسکونی باید حس جامعه را منتقل کرده و افراد را به بودن در هوای آزاد و محلی برای استراحت، تشویق کند.

این فضای سبز در مجتمع های مسکونی می تواند فضایی برای مطالعه برای دانش آموزان، یا حتی محلی برای انجام دادن کارهای گروهی آنها باشد یا جایی که همسایه ها در آن جمع شده و درباره شرایط مجتمع صحبت کنند؛ محلی که برای پارتی ها و یا جشن باربیکیو مناسب است.

فضای سبز در مجتمع های مسکونی محلی است که افراد قبل از بازگشت به خانه می توانند در آن کمی استراحت کرده و استرس خود را از یک روز کاری کاهش دهند و سپس به خانه بازگردند، بچه ها در آن بازی کرده و سلامت روحی و جسمی بالاتری داشته باشند. همچنین نمی توان منکر تاثیر فضای سبز در کاهش آلودگی هوا شد.

اهمیت طراحی فضای سبز در مجتمع

اهمیت طراحی فضای سبز در مجتمع

راه های تقویت طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی


طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی جذاب و دلنشین می تواند به مشتری بالقوه ملک شما در انتخاب کمک کرده و او را ترغیب به خرید و اجاره مکان کند.

در اینجا نگاهی به چند راه برای تقویت طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی می اندازیم:

محل نشیمن در طراحی فضای سبز

هرکس به مکانی نیاز دارد که هر از چندگاهی به آن مراجعه کرده و در آن استراحت کند. یک محوطه ای که با یک یا دو نیمکت مبله باشد و با بوته ها و گل ها گل‌کاری شده باشد، به علاوه به صاحبین خانه ها و مستاجران محلی برای استراحت، جمع شدن برای صحبت کردن در هنگام ورود و خروج می دهد. اضافه کردن یک آبنما می تواند حس آرامش را در افراد بالا ببرد.

این فضاهای زیبا و جذاب و نیز نشیمن های راحت می تواند فضایی به افراد داده که در آن کافه یا ناهار خود را در آب و هوایی خوب میل کنند.

اضافه کردن یک آلاچیق می تواند فضای سرپوشیده مناسبی برای این جمع ها، به خصوص جمع های ساختمان برای جلسه های ساختمانی ایجاد کند.

باغچه های فضای سبز مشترک

درختان، گیاهان و گل ها به هر نقطه، رنگ، سایه و آرامش می بخشند. برای پر کردن طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی به گیاهان چندساله، بوته های رز، درختان سایه انداز با گل های رنگی فکر کنید.

از گیاهان متفاوتی که در طول سال شکوفا می شوند، استفاده کنید تا همیشه چیزی در فضای سبز شما باشد که نگاه افراد را به خودش جلب کند.

باغچه های فضای سبز مشترک

باغچه های فضای سبز مشترک

یک مجتمع آپارتمانی بزرگ و وسیع معمولا شامل فضاهای بزرگ چوبی یا آجری است. بوته های گلدار می توانند این چشم انداز یکنواخت را از بین برده و حتی با گذشت سال‌ها بزرگتر و چشم نوازتر بشوند.

گیاهان بومی – گیاهانی که برای منطقه خاص شما هستند- اکنون بسیار محبوب شده اند. این نوع گیاهان معمولاً مقاوم تر بوده و کمتر برابر آفات و بیماری ها حساس هستند. آن‌ها در منطقه خود به خوبی رشد کرده و به مراقبت کمتری نیاز دارند. این نوع طراحی فضای سبز، پرندگان، پروانه ها و مگس خوارها را به خود جذب کرده و می توانند سرگرمی های طبیعی را برای شما ایجاد کنند.

مسیرهای پیاده روی در طراحی فضای سبز

مسیرهای پیاده روی راهی برای دریافت هوای تازه و حتی مسیری را برای ورزش کردن افراد ایجاد می کنند. وابسته به چیدمان مجتمع مسکونی، شما می توانید مسیرها را در بیرون یا اطراف ساختمان خود ایجاد کنید. وجود این فضاها و مسیرهای پیاده روی، به افراد می گوید که در کجا قدم بزنند و در واقع مانع از راه رفتن افراد روی چمن ها می شوند.
در طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی می توان از سنگ ها، مالچ یا آجر برای ساخت پیاده روها استفاده کرد.

طراحی محل بازی در فضای سبز

خانواده های جوان با بچه های کوچک عاشق محل بازی هستند. بچه ها ورزش می کنند و به والدین زمانی برای استراحت کردن می دهند. تقسیم فضا را در طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی بر اساس سن در نظر بگیرید، همچنین می توانید آن را برای کودکان نوپا، قبل از مدرسه‌ای ها و بچه مدرسه‌ای ها تقسیم بندی کنید. وارد کردن یک فضای بازی می تواند یک عنصر مهم در مجتمع مسکونی باشد.

اگر از چوب برای این فضا استفاده کنید، ممکن است نگهداری آن سخت و هزینه بر باشد، ولی سطح بازی آماده‌ای وجود دارد که می تواند این هزینه را حذف کرده و نتیجه دلخواه را برایتان داشته باشد.

لاستیک ریخته شده می تواند سطحی لاستیکی و بدون درز ایجاد کند. چمن مصنوعی زهکشی را تسهیل کرده، نیازی به نگهداری نداشته و همچنین ضربه گیر است. مالچ لاستیکی جایگزین هوشمندی برای تراشه های چوبی است.

طراحی فضای سبز حیاط

حیاط ها محلی برای آرامش و گفتگو هستند. آن‌ها مکان های بسیار خوبی برای آب نماها، یک فواره یا حوض با فواره‌ای در میان آن، هستند.

طراحی فضای سبز حیاط

طراحی فضای سبز حیاط

قسمت های مختلف فضای سبز را با بوته های کوتاه جدا کرده تا فضاهای نیمه خصوصی برای مطالعه یا گفتگو در طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی ایجاد کنید. یک کوره یا آتش دان را به طراحی اضافه کرده و ساکنان آپارتمان را تشویق کنید که دور هم جمع شده و با یکدیگر آشنا شوند.

گیاهان فوراً روی افراد تاثیر گذاشته و نگاه آن ها را به خود جذب می کنند؛ به خصوص برای مکان هایی که فضای سبز زیادی ندارند، مفید هستند. این گیاهان تبدیل به یک نقطه کانونی شده و یکنواختی یک دیوار مسطح بزرگ را از بین برده و حریمی خصوصی برای افراد ایجاد خواهند کرد.

با ایجاد یک فضای سبز در مجتمع، مجتمع را خاص و خواستنی کنید.

اولین قدم برای طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی جذاب و دلنشین، انتخاب یک شرکت تجاری مناسب است.

در شرکت گل پونه مهر نقش جهان، ماموریت ما این است که به شما کمک کنیم منظره ای زیبا و کاربردی ایجاد کرده که کاملا متناسب با ملک شما باشد.

یک تیم مجرب می تواند بستر گیاهی، مسیرهای پیاده روی، پاسیوها، باغچه ها، مکان های نشیمن، محل بازی، آلاچیق ها و موارد دیگر را برای بهبود طراحی فضای سبز مجتمع های مسکونی در ملک شما نصب و اجرا کند و هنگامی که فضای موردنظرتان نصب شد، با ارائه خدمات نگهداری منظم مانند چمن زنی، هرس، جمع کردن برگ ها و غیره ظاهر آن را تمیز و تازه نگه دارد.