اصول طراحی فضای سبز ویلا

اصول طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا

امروزه طراحی فضای سبز بیشتر از قبل جز کارهای خدماتی قرار گرفته است. این کار دیگر قرار دادن تنها چند گیاه کنار هم در فضایی از خانه یا حیاط خالی، نیست. اخیراً مشتریان بیشتر در شکل دادن به محیط اطراف خود مشارکت دارند و این بدین معنی‌ست که ما بیشتر از قبل به ارزش طبیعت اطراف خودمان پی برده ایم. طراحی فضای سبز ویلا در فصل تابستان که دمای هوا بالاست، بارندگی آن زیاد نیست و مقداری نمک در آب‌های زیرزمینی وجود دارد، مانند یک چالش است. در ادامه به نکات اصلی در طراحی فضای سبز ویلا پرداخته‌ایم.

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا

ویژگی های اصلی طراحی فضای سبز ویلا چیست؟


این که بخواهید چه ویژگی هایی در فضای سبز ویلا خود وارد کنید، بستگی به سبک زندگی شما دارد. اکثر مردم دوست دارند در فضای سبز خود قسمت های متفاوتی برای کارهای مختلف داشته باشند. بگذارید نگاهی به آنچه که امروزه در طراحی ویلا و فضای سبز آن ترند است بیاندازیم.

استخر در فضای سبز ویلا

استخر یک انتخاب شخصی است؛ اما بخش مهمی در طراحی فضای سبز ویلاست. طراحی های مختلف استخر را می توانید در نظر بگیرید. همچنین می توانید از آب نماها یا آتش نماها، همراه با محلی برای نشستن یا بار، در طراحی فضای اطراف آن استفاده کنید.

استخر در فضای ویلا

استخر در فضای ویلا

ویژگی‌های متفاوت زیادی در طراحی استخر وجود دارد که می تواند باغ را زنده نگه دارد. از آنجا که معمولاً استخر ویژگی اصلی باغ است، باید ظاهری پر زرق و برق داشته باشد. برای همین استخرها مثل یک آب نمای بزرگ در فضای سبز ویلا عمل می کنند.

محل استخر خود را با دقت تعیین کنید. اگر می خواهید استخر به یک نقطه کانونی جذاب تبدیل شود، آن را در جایی قرار دهید که از قسمت های اصلی خانه قابل مشاهده باشد. زمانی که مهمانی می گیرید، استخر به عنوان یک منطقه سرگرمی قرار گرفته نه یک مانع تا مهمان ها از آن عبور کنند تا به محل مهمانی برسند.

در نتیجه شما باید فضای کافی در اطراف استخر داشته باشید تا بتوانید برای محل سرگرمی از آن استفاده کنید.

مناطق غذا خوری در فضای سبز ویلا

در ایران، مردم عاشق غذا خوردن در فضای باز هستند، آن هم زمانی که هوا شروع به سرد شدن می کند. می توانید چند ماه از سال، غذای خود را زیر ستاره ها با لذت در فضای سبز ویلا میل کنید.

با ایجاد یک فضای ناهارخوری در فضای باز ویلا به باغ خود جذابیت دهید. معمولاً فضای غذاخوری در بیرون با فضای آشپزخانه در ارتباط است، پس بد نیست از طراحی و اکسسوری های درون آشپزخانه و داخل ویلا نیز در این بخش الهام بگیرید.

بیشتر مردم هنگام صرف غذا در فضای بیرون، فضاهای آرامش بخش را ترجیح می دهند. پس داشتن این فضا، فرصتی است که رنگ ها، بافت ها و الگوهای مختلف را در دکوراسیون امتحان کرده و اثر آن ها را در فضا ببینید.

مناطق غذا خوری

این فضای غذاخوری می تواند سرپوشیده یا سرباز باشد. ولی درصورت وجود آلاچیق یا سقف در این بخش، می توانید نور، پنکه یا المان های دکوری دیگر را نیز به فضا اضافه کنید. این کار می تواند زمان استفاده از این فضا را در بعضی از شب ها و روزهای گرم، آفتابی یا حتی بارانی بیشتر کند.

اگر به دنبال این هستید فضای غذاخوری در روز سرپوشیده باشد و در شب بتوانید ستاره ها را ببینید، می توانید از سایه بان های جمع شونده در طراحی فضای سبز باغ استفاده کنید.

دیوارها و ویژگی های آن‌ها

دیوارهای ویژه نقاط کانونی دوم درون باغ شما هستند. این عناصر طراحی فضای سبز می توانند کاربرد زیادی در باغ داشته باشند. آن‌ها می توانند برای جلب توجه به عنصر خاصی مانند آب نماها استفاده شوند. برای مثال، در تصویر زیر، دیوار با المان های طراحی زیبا باعث افزایش جذابیت بصری ورودی خانه شده است. در عین حال به عنوان پس زمینه ای برای آبنماها به چشم می آید.

دیوارها

دیوارها

دیوارها، همچنین می توانند به عنوان یک جاذبه مستقل در باغ باشند. لازم نیست رنگ خاصی داشته باشند. استفاده از مواد، بافت ها و نورپردازی روی دیوار می تواند یک فضای عادی را به یک محیط جذاب و دیدنی تبدیل کند.

اتاق در فضای باز

ایجاد اتاق در فضای باز راهی عالی برای تجزیه یک باغ بزرگ در فضای سبز ویلا به مناطق کوچک طبیعی است. در این مورد دیوارها نیز می توانند کمک کنند. در عکس زیر، یک دیوار دکوری ساخته شده از چوب و فلز، یک اتاق ناهارخوری نیمه خصوصی را بدون این که فضا را محصور کند، ایجاد کرده است. در عین حال، شمع، گیاه و بوته ها نیز در دیوار جای‌گذاری شده اند که حس دنج و جذابی را به محیط می دهند.

اتاق در فضای باز

اتاق در فضای باز

همچنین می توانید از دیوارهای سبز که با ظاهر فضای سبز ویلا ترکیب می‌شوند نیز استفاده کنید، که هم سبز باشد هم فضای مدرنی را ایجاد کند.

مسیرها

مسیرها راهنمای شما در باغ هستند. شاید مهمترین عنصر در طراحی فضای سبز ویلا نباشند ولی ضروری هستند. از مسیرها می توان برای متعادل کردن پالت باغ استفاده کرده و نقش رنگ در طراحی فضای سبز را ببینید. آن‌ها می توانند مانند یک روبان دور فضای سبز شما باشند.

مسیرها در فضای سبز ویلا

مسیرها

آب نماها

آب یکی از عناصر مورد علاقه مشتریان در طراحی فضای سبز ویلاست. آبنما نماد ارتباط با طبیعت و آرامش‌بخش است. اگر استخر در بودجه شما قرار نمی گیرید، بهترین انتخاب آب نما است.

آبنما در ویلا

آبنما در ویلا

آب نما می تواند ارگانیک، طبیعی، مدرن یا ساده باشد. همه چیز بستگی به روحیه و سلیقه شما دارد. می توان آب نما را به گونه ای در طراحی قرار داد که تبدیل به یک نقطه کانونی شده، مسیرها را در باغ زیباتر کند یا حتی باعث جدا شدن فضاهای باغ از هم شود.

نورپردازی فضای سبز ویلا

نورپردازی یکی دیگر از ویژگی های کلیدی در طراحی فضای سبز ویلاست. نورپردازی دید را در شب افزایش داده و باعث بالارفتن ایمنی در باغ می شود.

نورپردازی فضای سبز ویلا

نورپردازی فضای سبز ویلا

از نورپردازی می توان در همه جای فضای سبز برای برجسته کردن مسیرها، آب نماها، گیاهان و حتی دیوارها استفاده کنید. نورپردازی خلاقانه می تواند باغ را زیباتر و زنده تر جلوه دهد. همچنین می‌تواند چشم را به نقطه کانونی خاصی در فضای سبز باغچه و باغ کشانده که یک مجسمه یا یک آبنما است.

کاشت گیاهان

آیا گیاهان در باغ شما در همه فصول پایدارند؟ سبز نگه داشتن باغ به این معنی نیست که مجبورید هر فصل مواردی را به گیاهان اضافه کنید تا فضای سبز ویلا سبز باشد. می توانید ظاهری سرسبز و گرمسیری در ویلا ایجاد کرده که پایدار نیز باشد. گیاهانی که به آب و نور به میزان مشابه نیاز دارند را کنار هم قرار دهید.

این امر به ساده سازی آبیاری و کاهش مصرف بی رویه آب کمک می کند. برای باغ خود گیاهان چندساله انتخاب کنید. این گیاهان به آب و هوا وابسته نیستند و در طولانی مدت پایدار باقی می مانند. هرچند می توانید از گیاهان فصلی برای فصل های مختلف در باغ استفاده کنید، ولی بهتر است بوته ها و گیاهان دائمی نیز در میان آنها باشد.

کاشت گیاهان

کاشت گیاهان

همچنین می توانید از چمن مصنوعی در بعضی قسمت ها و چمن واقعی در دیگر قسمت ها استفاده کنید. چمن مصنوعی بدون سم، مقاوم در برابر ماورابنفش و مناسب برای خانواده هایی است که حیوانات خانگی دارند.

اگر در طراحی فضای سبز ویلای خود دچار تردید هستید، همین الان با شرکت گل پونه مهر نقش جهان تماس بگیرید. ما در این زمینه راهنمایی های لازم را به شما خواهیم کرد تا بهترین طراحی را داشته باشید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟