فواید فضای سبز در محیط کاری و ادارات

فواید فضای سبز در محیط کاری و ادارات

فضای سبز در محیط کاری و ادارات

فضای سبز در محیط کاری و ادارات

فضای سبز در محیط کاری و ادارات و فضای داخلی، باغ های عمودی و نیز در فضای بیرونی، مزایایی بیشتر از تاثیری که بر زیبایی محیط می گذارند، دارند.

فضا ابزاری قدرتمند برای تقویت تعامل، الهام بخشیدن برای نوآوری و افزایش بهره وری است. اما یک فضای مطلوب چگونه فضایی است؟ در علم مربوط به فضا و محیط، ما بررسی می کنیم که چگونه علم طراحی فضا می تواند هر محیط کاری را به یک محل مناسب و دل انگیر برای کار تبدیل کند.

عناصر طراحی مشخصی وجود دارد که می توانید در یک فضای اداری مدرن آنها را ببنید؛ طرح یک فضای باز، داشتن پیغام های انگیزشی در محیط، طیف وسیعی از تنقلات و… برخی از این موارد هستند. گذراندن روزها مابین دیوارهای خاکستری و در بین ردیفی از اتاقک ها، خسته کننده است. بعضی از موفق ترین شرکت ها در دنیا، از گیاهان داخلی و فضای سبز در محیط کاری و ادارات بهره می برند.

فضای سبز در محیط کاری و ادارات

فضای سبز در محیط کاری و ادارات

هنگامی که اپل نقشه خود را درباره کمپ سیلیکون ولی خود اعلام کرد، طرح آن شامل تقریبا 9000 درخت بود. در داخل دفتر مرکزی آمازون در سیاتل، کره هایی با بیش از 40000 گیاه از سراسر جهان پیدا خواهید کرد.

فضای سبز در محیط کاری و ادارات منجر به، به وجود آمدن شرکت هایی شد که تصمیم داشتند فضای سبز ادارات را زنده نگه دارند. طراحانی در این شرکت ها وجود دارند که فقط به انتخاب گیاهان و انتخاب مناسب آن‌ها برای محیط کاری شما می پردازند.

طراحی فضای سبز شهری و فضای سبز مدارس و ادارات اثرگذاری فراوانی بر محیط و افراد دارد. شرکت گل پونه مهر نقش جهان به شما در طراحی فضای سبز در محیط کاری و ادارات کمک کرده تا روزهای کاری آسان‌تری برای کارمندان خود فراهم کنید

اما فضای سبز در محیط کار بیش از یک ترند یا فرصت تجاری مناسب است و مطالعات نشان داده اند که اثری بیش از زیباتر کردن محیط دارند. در این مقاله، به اثرات فضای سبز در محل کار و دلیلی که باعث بالا بردن بهره وری و شادی آوری در محل کار می شوند، پرداخته‌ایم.

مزایای فضای سبز در محیط کاری و ادارات


یکی از اولین مطالعات در مورد اثرات طولانی مدت گیاهان در محیط اداری در سال 2014 توسط محققان در استرالیا، انگلستان و هلند انجام شد. در طی چند ماه، سه محیط اداری مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که فضای سبز در محیط کاری و ادارات باعث افزایش رضایت شغلی در کارکنان شده، سطح تمرکز را افزایش داده و کیفیت هوا را بهبود می بخشد. به این ترتیب، محققان با موضوع تازه ای روبرو شدند؛ وقتی کارکنان با فضای سبز در محیط کاری احاطه می شوند، بهره وری خواهند داشت.

مزایای فضای سبز در محیط کار

مزایای فضای سبز در محیط کار

افزایش بهره وری و شادی کارمندان در محیط های کاری با فضای سبز

فضای سبز در محیط کاری و ادارت باعث شادی و بهره ‌وری در محل کار شده، زیرا علاقه ما به طبیعت، قدرت محرک آن و دوستی که انسان با موجودات زنده ایجاد می کند، با هم ترکیب می شوند.

فضای سبز در محیط کاری و ادارات استرس را کاهش می دهد

طراحی فضای سبز در محیط کاری و ادارات واکنشی متفاوت را نسبت به فضای سبز شهری در انسان ها ایجاد می کند. گیاهان به انسان احساس دور بودن، آرامش و حضور داشتن را القا می‌کنند. این فضای سبز باعث بهبود آرامش روانی و کاهش استرس می شود.

مطالعات انجام شده نشان داده است که گیاهان توانایی این را دارند که طبیعت سبز و زنده را مستقیما به محیط داخلی آورده و باعث سلامتی روان و رفاه در محیط شوند. همینطور در مطالعه ای مشخص شد افرادی که در بیمارستان ها، به بیرون و فضای سبز دید دارند، نیاز به مسکن کمتری نسبت به افرادی که در محیط بسته هستند، خواهند داشت.

کاهش استرس در محیط کار با فضای سبز

کاهش استرس در محیط کار با فضای سبز

فضای سبز در محیط کاری باعث بالا رفتن تمرکز می شود.

محققان متوجه شده اند که محیط طبیعی و فضای سبز در محیط کاری باعث بالا رفتن ظرفیت توجه و تمرکز دربین کارمندان می شود. نگاه کردن به یک تابلو از طبیعت هم حتی می تواند باعث شود نظر انسان به آن جذب شده و تمرکز را بالا می برد.

فضای سبز در محیط کاری و ادارات حسی دوستانه به محیط می دهد.

یکی از سخنگویان در کنفرانس رهبری TED رویکرد جدیدی را به اشتراک گذاشت، او از گیاهان رومیزی برای بالا بردن حس مسئولیت کارکنان استفاده کرد. او به جای این که به هر یک از کارکنان یک گیاه رومیزی بدهد یا فضای سبز در محیط کاری و ادارات را تعمیم دهد، از تیم خود می خواست که گیاهان رومیزی خود را انتخاب کرده و براساس احساسات گیاه تصمیم گیری کنند.

او می گوید، شما باید خود را به جای گیاه بگذارید و دوست جدید خود را بیابید. این امر باعث تشویق حس مالکیت و افزایش حس مسئولیت پذیری آنها شده که نتیجه آن بالا بردن بهره وری خواهد بود. در ضمن حتی یک گیاه نیز در پنج سال گذشته از بین نرفته است.

فضای سبز و ایجاد محیط دوستانه در محل کار

فضای سبز و ایجاد محیط دوستانه در محل کار

 

گیاهان در فضای سبز داخلی هوا را تصفیه نمی کنند ولی این حس را ایجاد می کنند.

اگرچه بسیاری از مقالات اینترنتی این حس را ایجاد می کنند که فضای سبز در محیط کاری باعث تصفیه هوا می شود، اما در یک اداره با شرایط استاندارد اینطور نخواهد بود.

طبق مطالعه‌ای که در سال 1989 در ناسا انجام شد، نظریه ای اعلام شد که گیاهان یک راه حل اقتصادی امیدوار کننده برای آلودگی هوا درون ساختمان ها هستند. با این حال این آزمایش درون یک آزمایشگاه بدون هوا و با هدف تعیین اینکه آیا گیاهان در محیط بسته به نفع انسان خواهند بود، انجام شد. اما مطالعات نشان داد که گیاهان آپارتمانی درون ساختمان اثر بسیار کمی در پاکسازی هوا دارند.

حس این که فضای سبز در محیط کاری و ادارات باعث بهبود کیفیت هوا می شود، یک حس قوی و پذیرفته شده است که باعث می شود کارکنان، شادتر، با انرژی‌تر و بهتر کار کرده و نتیجه بهتری خواهد داشت.

پیدا کردن الهام در بین گیاهان اداری

دیوارهای پوشیده از سبزه، گیاهان گلدار روی طاقچه ها و گیاهان گلدانی روی میزها با ادارات قدیمی فاصله زیادی دارد. اما مزایای فضای سبز در محیط کار و ادارات چند برابر بیشتر است. گیاهان در ادارات به افزایش بهره وری و بازسازی تمرکز کمک کرده، شادی محیط کار بیشتر شده و افراد با علاقه بیشتری در محیط سبز کار خواهند کرد.