طراحی فضای سبز باغچه

طراحی فضای سبز باغچه

فضای سبز باغچه

فضای سبز باغچه

یکی از سبک‌های طراحی فضای سبز، سبک مونوکروم است که با ترکیبی از بافت ها، گیاهان و اکسسوری ها در یک بخش محدود باغچه ایجاد می شود. در این مقاله بدون توجه به اندازه باغچه خانه تان می توانید اطلاعات جامعی درباره اصول طراحی فضای سبز باغچه کسب کنید.

فضای سبز باغچه

فضای سبز باغچه

باغچه ای را که در رویاهایتان می خواستید، طراحی کنید.


غالباً، این عبارت چشم اندازی از یک محیط سرسبز، مملو از گل و کاملاً آراسته را در ذهن ایجاد می کند. حقیقت این است که، طراحی فضای سبز باغچه یک تمرین برای طراحی یک باغ و فضای سبزی بزرگ و تطبیق ایده های خود در این فضای کوچک و تبدیل آن به واقعیت است.

از این فرصت استفاده کرده و با دقت به این فکر کنید که چگونه می خواهید از فضا استفاده کنید. با خودتان روراست باشید. اگر از این که در تاریکی در هوای آزاد بنشینید لذت می برید، پس استفاده از منقل های آتش در طراحی فضای سبز باغچه شما گزینه مناسبی نخواهد بود.

تمام مجلات و عکس های اینستاگرامی که دیده اید را در ذهن بیاورید و آن فضای سبز درون باغچه ای که مد نظرتان بوده است را با گیاهانی که آرزو داشتید و فضاهای سرگرم کننده تصور کنید. ببینید که چگونه بر زندگی واقعی شما تاثیر خواهند گذاشت.

سوال هایی که باید از خودتان بپرسید:

برای این که بدانید چگونه تمام جزئیات لازم برای برنامه ریزی و آماده سازی طراحی فضای سبز باغچه را انجام دهید، این 3 سوال اصلی را از خودتان بپرسید:

  • در این باغچه می خواهید چه کار کنید؟
  • در فضای بیرون خواهید بود؟
  • چه کسی با شما خواهد بود؟

شما باید بدون توجه به این که اندازه باغچه تان چقدر است، از آن لذت ببرید و بودن در آن را دوست داشته باشید. پس به جای این که خیال‌پردازی کنید، عملگرا باشید. عملکرد فضای باغچه را با عادت های خود هماهنگ کنید تا بتوانید از بودن در آن لذت ببرید و تبدیل به مکانی که فقط باید به آن رسیدگی کنید، نشود.

جواب دادن صادقانه به این سه سوال، به شما کمک می کند تا بیش از حد ایده آل گرا نشده و از بین رویاهایتان یک طراحی مناسب بیرون بیاورید. با این کار المان‌هایی که برایتان در اولویت است را انتخاب کرده تا بتوانید از بودجه خود به بهترین نحو استفاده کنید.

اگر شما از دسته افرادی هستید که از بودن در فضای باز لذت نمی برید، بودجه خود را صرف خرید میز بزرگی برای قرار دادن در ایوان، نکنید. درست است که ظاهر زیبایی به باغچه می دهد، اما شما هیچوقت از هزینه کردن بودجه برای مواردی که در اولویتتان است و از آنها لذت می برید، پشیمان نخواهید شد.

فضای سبز باغچه

فضای سبز باغچه

با عینک سبزرنگ به این فرصت نگاه کنید.

برای بسیاری از ما، دیدمان از خانه، یک ساختمان با یک حیاط بسیار بزرگ است که دوران کودکی خود را در آن گذرانده ایم. آنچه که ما از کودکی به خاطر داریم، فضای زیاد برای دویدن و بازی کردن با باغچه های کوچک و بزرگ است. مواردی که امروزه کمتر به آن نیاز است.

 وقتی دارید اصول طراحی فضای سبز باغچه را بررسی می کنید، احساساتی شدن ممکن است مانند یک مانع در مقابل طراحی موثر شما قرار بگیرد. درست مانند داخل خانه، فضای بیرونی ساختمان خانه‌تان باید انعکاسی از وضعیت زندگی امروزه شما باشد.

عملگرایی، به صورت غافلگیرکننده‌ای، به شما کمک می کند تا یک فضای استثنایی را ایجاد کنید.

تمام اتفاقات خوب از جایی شروع خواهند شد.

زمانی که اولویت های خود را انتخاب کردید، باید طراحی فضای سبز باغچه را آغاز کنید. به نظر واضح می آید! با این حال، طراحی فضای سبز باغچه می تواند ترسناک به نظر برسد و با تمام تجزیه و تحلیل ها فلج شوید و نخواهید ادامه بدهید.

این احساس را داریم، زیرا فضای کوچکی را مد نظر داشته و می خواهیم بهترین طراحی را داشته باشد. اگر اشتباهی در یک فضای سبز بزرگ بکنید در وسعت فضا گم می شود. اما در فضای کوچک خطا بیشتر به چشم خواهد آمد. درست مانند یک مهمانی شام است. اگر تعداد زیادی مهمان دعوت کنید، می توانید انواع مختلف غذا درست کنید، حال اگر یکی از غذاها خوب نباشد، مشکلی پیش نمی آید. اما اگر بخواهید یک نوع غذا برای همه تهیه کنید، بهتر است که خوشمزه باشد و اگر نباشد، استرس زیادی به شما وارد خواهد شد.

فضای سبز باغچه

طراحی فضای سبز باغچه شما باید به‌گونه‌ای باشد تا از فعالیت های مورد نظر خود در فضای آن لذت ببرید، مثلاً داشتن یک صندلی راحتی برای ریلکس کردن یا کتاب خواندن.

 گاهی شما نمی خواهید باغچه را از ابتدا طراحی کنید و فقط باید مواردی به آن اضافه کنید. از کجا شروع کنید؟ اینجا هم باید همان سه سوال اساسی را از خودتان بپرسید تا درک کنید که موارد پایه ای را پوشش داده یا تشخیص دهید که چه تغییراتی می خواهید ایجاد کنید.

گاهی اوقات برای این که بتوانید اکسسوری‌ها را با گیاهان فضای سبز در طراحی فضای سبز باغچه هماهنگ کنید، نیاز به یک کمک دارید. می توانید از یکی از دوستانتان بخواهید که به باغچه با نگاهی تازه بنگرد. این دید جدید می تواند توجه شما را به مواردی جذب کند که ممکن است سال ها آن ها را دیده ولی به آن ها دقت نکرده باشید یا ایده های جدیدی به شما بدهد که اصلا به آنها فکر نکرده اید.

حتی می توانید از یک گروه حرفه ای در طراحی فضای سبز باغچه استفاده کنید و تمام کارهای باغچه خود را به آنها بسپارید. شرکت گل پونه مهر نقش جهان با ارائه خدمات در طراحی فضای سبز مینیمال می تواند در این زمینه به شما کمک کند، با ما تماس بگیرید.

اثرگذار باشید.

آیتم های بزرگ اثرگذاری بیشتری دارند. هرچند، طراحی یک باغچه به ما یادآور می شود که از راه های دیگر نیز می توان اثرگذار بود. درحقیقت، باغچه ها نسبت به حیاط‌های بزرگ دوران کودکی، مزایای خاصی دارند.

وقتی شما در فضای بیرون راه می روید یا به باغچه نگاه می کنید هیچ رمز و رازی در آن نمی بینید؟ آیا همه چیز را در یک لحظه می توانید ببینید؟ این بدین دلیل نیست که فضا کوچک است بلکه به خاطر این است که حس گشتن و یافتن را در طراحی خود به کار نبرده اید.

از راه هایی که محو می شوند استفاده کنید. می توانید از حصار تا پشت خانه پیش ببرید. با این کار مسیری ایجاد خواهد شد که در دید نیست. حتی اگر این مسیر فقط چند قدم از گوشه فراتر باشد، همین که این فضا زمانی که وارد باغچه می شوید در دید نیست، اثرگذار خواهد بود.

شاخه ها و برگ ها می توانند مسیر را پنهان کنند.

شاخه ها و برگ ها می توانند مسیر را پنهان کنند.

وسایلی را پنهان کنید. چه المان ها بسیار کوچک یا اصلا مواردی باشند که بخواهید دور بیاندازید، می توانید آن‌ها را با برگ های بزرگ هاستا بپوشانید. بگذارید که بازدید کننده بخواهد برگ ها را کنار زده و تشخیص بدهد چه چیزی آن زیر است.

مقداری جادو به فضا اضافه کنید. از آنجا که فضای کوچک ممکن است حس محدود بودن را به شما منتقل کند، می توانید از طراحی دومنظوره برای ایجاد توهم در فضا استفاده کنید.

برای نمونه فضای نشستن می تواند این طراحی فضای سبز باغچه دو منظوره را ایجاد کند. هرچند فضای نشستن می تواند برای باغچه های کوچک چالش برانگیز باشند. اما اگر به آن‌ها علاقه دارید، بهتر است که فضای خود را با صندلی ها و میزها پر کنید.

به هرحال می توانید طراحی فضای سبز باغچه و فضای نشستن را با هم هماهنگ کنید.

اگر می خواهید می توانید بین فضای باغچه و راه رفت و آمد، دیوار کوتاهی حائل ایجاد کنید یا فضای سبزی را به باغچه اضافه کنید. بهتر است ارتفاع المان تا 18 اینچ باشد که ارتفاع دید ایده آل در هنگام نشستن است. روی محل را با سیمان بپوشانید یا این که از صفحه های صاف با پهنای 8 اینچی استفاده کنید. به این ترتیب فضایی برای نشستن در فضای باغچه ایجاد کرده یا این که کلا یک نمای زیبایی به باغچه خود داده اید.

این دیوارهای حائل از طراحی فضای سبز باغچه دو منظوره بهره برده اند.

این دیوارهای حائل از طراحی فضای سبز باغچه دو منظوره بهره برده اند.

استفاده از کف باغچه که مرتفع شده است، می تواند یکی دیگر از گزینه ها برای ایجاد فضای دو منظوره باشد. همان 18 اینچ می تواند ارتفاع مناسبی برای این تپه های گیاهی باشد.

شاید فکر کنید این تپه های کوچک در طراحی فضای سبز باغچه شما آن را نامرتب کند، ولی همین ساختار کف، کمی بی نظمی به فضا داده و آن را از نظر بازدیدکنندگان جذاب خواهد کرد.

محیطی امن و صمیمی ایجاد کنید.

باغچه باید احساس صمیمیت را در شما و بازدیدکنندگانش ایجاد کند. به فضای بیرونی مانند یک اتاق دیگر در خانه خود نگاه کنید و با استفاده از همان اصول آن را طراحی کنید.

همانطور که گروهی از صندلی ها را در کنار یک شومینه قرار می دهید، در فضای باز هم به دنبال یک المان عمودی مناسب مثل یک دیوار باشید که بتوانید دو یا سه صندلی را در اطراف آن قرار دهید. این فضا، هرچقدر هم کوچک باشد، تبدیل به یک فضای دنج در باغچه شما خواهد شد.

حتی کسانی که در حال طراحی فضای سبز بزرگ هستند باید یک محیط امن و صمیمی را ایجاد کنند. این کار باعث می شود که فضاهای اتاق مانند، برای یک محیط بزرگتر تعریف شوند. اغلب اوقات، صاحبان خانه به این فکر می کنند که برای ایجاد یک حس انحصاری خاص به فضای باغ، بهتر است که با دیوار بخش های مختلف را جدا کنند.

ایجاد یک فضای صمیمی در باغچه

ایجاد یک فضای صمیمی با یک دیوار سبز، نتیجه بهتری خواهد داشت. از درخت ها، بوته ها یا گیاهان دیگری برای ایجاد این بخش بندی ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از گیاهان سبز، نسبت بندی را فراموش نکنید. به عنوان مثال، یک اشتباه رایج هنگام کاشت برای ایجاد این فضاها، استفاده از درختانی است که تا 30 اینچ یا بیشتر قد می کشند. شما هیچ وقت یک دیوار بتونی 30 اینچی در طراحی فضای سبز باغچه خود جای نمی دهید، پس دیوار سبز هم مناسب نخواهد بود.

احساس امنیت و صمیمیت می تواند از طریق فضا به شما منتقل شود. طراحی فضای سبز باغچه خود را به گونه‌ای انجام دهید که حس حال را به شما را منتقل کند، نه خاطرات کودکی‌تان را. اگر می خواهید گیاهانی که در کودکی به آنها علاقه داشتید را در طراحی استفاده کنید، بهتر است ابتدا آن ها را در گلدان جدا امتحان کرده تا ببینید با هوا و شرایط فضای خانه شما هماهنگ هستند یا خیر؟

آنچه بسیاری از ما فراموش می کنیم این است که حس صمیمیت در فضا باید نمادی از شخصیت و هویت شما باشد. وقتی باغچه انعکاسی از شخصیت شما باشد، در آنجا احساس رضایت می کنید. علاوه براین بازدیدکنندگان از طریق باغ، شما را بهتر شناخته و به شما نزدیکتر خواهند شد.

می توانید با المان های مورد علاقه تان و عکس هایتان آنجا را تزئین کنید.

اثر هنر نقطه کانونی

نقطه کانونی نیازی به بزرگ بودن ندارد و المانی است که به سادگی از محیط اطراف متمایز می شود. باغچه های کوچک هم به نقاط کانونی احتیاج دارند.

سه نوع نقطه کانونی وجود دارد:

1- المانی که چشم را هدایت می کند.

المانی که نگاه شما را برای لحظه ای به خود جذب می کند. قبل از این که نگاه شما به کل باغچه و نحوه طراحی فضای سبز باغچه معطوف شود، این المان به چشم می آید و خود را نشان می دهد.

2- المانی که هماهنگی ایجاد می کند.

اگر فضاهای درون باغچه را با المانی که می تواند از هر طرف دیده شود، جدا کنید، این المان در طراحی فضای سبز باغچه هماهنگی ایجاد می کند.

یک آب نما یا یک کوزه می تواند مثال خوبی برای یکی کردن باشد. این متحدکننده می تواند بین دو فضای خاص قرار بگیرد تا آن‌ها را از نظر بصری جدا کند، اما چون می توان در هر دو فضا آن را دید و از آن لذت برد، آن‌ها را یکی و متحد کند.

3- المانی که بتوان از درون خانه نیز از آن لذت برد.

وقتی در خانه هستید، قاب پنجره شما قاب نمای فضای سبز باغچه است. هنگام طراحی فضای سبز باغچه، آن قاب ها را در ذهن داشته و از آن‌ها برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنید.

المانی مانند گیاه یا جسم، می تواند جز دو یا حتی سه دسته بالا قرار بگیرد. این بستگی به نوع طراحی فضای سبز باغچه شما دارد.

داستان رنگی خود را طراحی کنید.

آیا رنگ یا ترکیبی از رنگ ها وجود دارد که همیشه شما را مجذوب خود کند؟ اگر می خواهید در باغ خود احساس آرامش کنید، چه رنگی می تواند این آرامش را به شما منتقل کند؟ استفاده از تم رنگی، راهی دیگر برای طراحی فضای سبز باغچه بنابر شخصیت شماست.

اگر محلی هست که در تعطیلات به آن می روید، چه رنگی شما را به یاد آن مکان می آورد. استفاده از رنگ می تواند حول یک رنگ با تناژهای مختلف یا یک تم رنگی با رنگ های کنتراست و مکمل آن مانند رنگ آبی در کنار رنگ نارنجی و زرد باشد. همچنین می توانید از طرح های فضای سبز مینیمال استفاده کنید که استفاده از یک تناژرنگی خاص مانند آبی است.

گیاهان چندساله گلداری را انتخاب کنید که شکوفه های آن طولانی مدت باشند.

گیاهان چندساله گلداری را انتخاب کنید که شکوفه های آن طولانی مدت باشند.

 تم آبی رنگ در کنار زرد می تواند مثال خوبی باشد. در یک فضای کوچک، چنین تمی می تواند تاثیر بالایی بر روی محیط بگذارد. می توانید از گلدان ها یا بالش های کوچک برای وارد کردن زرد و آبی به محیط استفاده کنید. طراحی فضای سبز باغچه با رنگ نیازی به پیچیدگی ندارند. همچنین می توانید از یک اکسسوری استفاده کرده که با رنگ شاخه و برگ های درون باغچه شما کنتراست داشته باشد و به آن زیبایی ببخشد.

سه اصل برتر برای موفقیت طراحی فضای سبز باغچه


اصول و قواعد زیادی برای طراحی باغچه وجود دارد که در ادامه به 3 مورد از مهم‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

1- مقیاس و تناسب

این جنبه در طراحی فضای سبز باغچه که فضای کوچکی است، اهمیت بالایی دارد. در یک باغچه شما مهم‌ترین و ثابت‌ترین المان در طراحی هستید. نحوه مقایسه سایر عناصر باغ باید در قیاس با شما باشد. اندازه فضا نباید میزان کوچکی از گیاهان یا اکسسوری ها را تعریف کند.

نحوه ارتباط عناصر باغ با یکدیگر نقطه ای است که تناسب وارد عمل می شود. اگر درختی بکارید که 30 اینچ ارتفاع دارد، آیا با سایر عناصر باغ متناسب است؟ احتمالاً خیر.

به یاد داشته باشید، راحتی شما نکته اصلی باغچه است، مبلمان را به گونه ای انتخاب کنید که در آن راحت باشید.

2- حرکت

باغچه خود را به گونه ای طراحی کنید که به افراد اجازه حرکت ساده و طبیعی خود را بدهد. اگر میز و صندلی در باغچه دارید، آن را به‌گونه ای قرار دهید که بتوان بین آن‌ها حرکت کرد.

قبل از هرکاری، طراحی را در ذهن خود ترسیم کنید، اندازه گیری ها را انجام داده، مسیرهای عبور و مرور را رسم کنید. برای تجسم تجربه ای که در باغ خواهید داشت بهتر است از نگاه از بالای خود پایین بیایید.

می توانید از برش های مقوایی متناسب با ابعاد المان های مختلف مدنظرتان مانند مبل، صندلی یا آب نما استفاده کنید. این مقواها را در محل مورد نظر خود قرار داده و ببینید که می توانید بین آنها حرکت کنید؟ آیا این المان نقطه کانونی باغچه شما خواهد بود؟ این کار به شما کمک می کند که مشکلات را پیش بینی کنید.

3- راحتی

در حالت ایده آل، شما می خواهید اوقات خالی خود را درون این باغچه بگذرانید. پس راحت بودنتان باید در اصول طراحی فضای سبز باغچه تان اهمیت بالایی داشته باشد.

اگر محل شما آفتابی و گرم است، گیاهانی بکارید که برایتان سایه ایجاد کنند. اگر باد زیاد می‌وزد، از گیاهان و المان هایی استفاده کنید که مانع باد شود. همیشه از المان هایی استفاده کنید که شما را تشویق به نشستن و ریلکس کردن کنند، مواردی مانند یک صندلی راحت و یک فضای پر از سایه باعث می شوند از محیط خود لذت ببرید.