راهنمای انتخاب مناسب گیاهان فضای سبز

راهنمای انتخاب مناسب گیاهان فضای سبز

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

گیاهان مناسب طراحی فضای سبز

اگر در انتخاب گیاهان فضای سبز خود به کمک احتیاج دارید، این راهنما می تواند در مورد گیاهان چندساله، یکساله، درختچه ها و گل ها به شما اطلاعاتی بدهد.

انتخاب گیاهان فضای سبز همیشه باید با تحقیق انجام شود تا نمونه های مناسب برای طراحی فضای سبز منطقه انتخاب شود، گاهی نیز باید بنابر شرایط سازش هایی انجام دهید. علاوه بر این انتخاب درختان، به خصوص برای فضای سبز میدان یا فضای سبز تالار اهمیت بسیار بالایی دارند. در ادامه انواع گیاهانی که در هنگام برنامه ریزی برای طراحی فضای سبز خود به آنها نیاز دارید را خلاصه کرده ایم:

گیاهان مناسب فضای سبز


انواع درختان

در تمامی دسته های انتخاب گیاهان فضای سبز، شما جایی برای خطا دارید، به غیر از انتخاب درختان. اگر یک درخت بزرگ را در محلی که به آن تعلقی ندارد، بکارید، می تواند باعث دردسرهای جدیدی به خصوص در رفت و آمدها شود. بعضی از صاحبخانه ها برای درختانی هزینه می پردازند که در واقع بعدها روی ساختمان خانه آنها آویزان شده و مشکل ساز خواهد شد.

گیاهان فضای سبز

انواع درختان

دلیل دیگری که باید در انتخاب گیاهان فضای سبز به آن دقت داشته باشید، این است که، اغلب درختان رشد کندی دارند، به این معنی که باید سال‌ها منتظر باشید تا از مزایای کاشت آنها بهره مند شوید. وقتی آن دوره انتظار به پایان رسید، تازه ممکن است با مواردی روبرو شوید که اصلا انتظار آن را نداشته اید. حتما قبل از کاشت درختان از آنچه که در آینده با آن روبرو خواهید شد، مطمئن شوید.

درختان می توانند به طرق مختلفی دسته بندی شوند، مانند نمونه های زیر:

 • درختان گلدار
 • درختان شاخ و برگ دار
 • درختان سایه دار با رشد سریع
 • درختان همیشه سبز
 • درختان کوتاه

درختچه و بوته های فضای سبز

مانند درختان، درختچه ها را می توان به روش های زیر طبقه بندی کرد. برخی نمونه ها عبارتند از:

 • درختچه های گلدار
 • درختچه هایی با رنگ های پاییزی
 • درختچه هایی با رشد سریع
 • درختچه های همیشه سبز

بوته ها را نیز می توان با توجه با نحوه استفاده از آن‌ها سازماندهی کرد.

گیاهان فضای سبز

بوته های فضای سبز

انتخاب مناسب گیاهان فضای سبز برای مناطق مجاور خانه باید با دقت انجام شوند. بعضی از بوته ها برای کاشت فونداسیون مناسب هستند، زیرا فشرده می مانند و نگهداری از آنها را به حداقل می رساند.

رزها از لحاظ بصری و بویای جذاب هستند، آن‌ها آنقدر محبوب هستند که عملاً زیر مجموعه ای از درختچه ها را به خود اختصاص داده‌اند.

درختچه های مو

بیشتر از درختچه ها و بوته ها، برخی دوست دارند بوته های مو را براساس نحوه استفاده از آن‌ها در فضای سبز دسته بندی کنند.

درختچه های مو

درختچه های مو

به خاطر تنوع، قدرت، نشاط و همه کاره بودن آن‌ها، درختان مو بسیار مورد پسند باغبانان هستند. اما شما باید در انتخاب گیاهان فضای سبز هوشیار باشید. بسیاری از درختچه های مو گیاهانی وسیع و مهاجم هستند. حتی در مواردی که درختان مو از نظر فنی در منطقه خاصی تهاجمی به حساب نمی‌آیند، ممکن است به گونه ای رشد کنند که نگهداری از آن‌ها تبدیل به یک کابوس شود.

انواع گیاهان روینده روی زمین

برخی از پوشش هایی که زمین را پوشش می دهند، گیاهانی با شاخ و برگ زیاد هستند؛ بدین معنی که به دلیل گل های خود معروف نیستند، ولی برگ‌های جذابی دارند. یکی از این گیاهان که برای فضای سبزی که روی تپه قرار دارد بسیار محبوب است، ارس قرمز خزنده است. البته بسیاری از صاحبان خانه از گیاهان پوششی انتظار بیشتری دارند. آن‌ها دوست دارند که گیاه، شکوفه داشته باشد و همچنین از فرسایش خاک جلوگیری کند. در واقع می خواهند از گیاه برای زیبایی و طراحی فضای سبز مینیمال یا سنتی استفاده کنند.

گیاهان روینده روی زمین

گیاهان روینده روی زمین

گیاهان چندساله

برای بسیاری از افراد، باغداری گل ها مترادف با رشد گیاهان چند ساله است. در واقع اگر شما مایل نیستید که سالانه گیاهی را بکارید، کاشتن گیاهان چند ساله که سال به سال خودش ظاهر می شود، نگهداری بسیار کمتری نیاز دارد.

به خاطر داشته باشید که هرچند گیاهان چندساله به طور کلی به نگهداری کمتری نیاز دارند، اما بدون نگهداری نیز نخواهند بود. برای این که آنها را سالم نگه دارید، بهتر است که آنها را به چند دسته تقسیم کرده و بکارید.

گیاهان چندساله را می توان به چند روش طبقه بندی کرد:

 • گیاهان چندساله بلند
 • گیاهان چندساله کوتاه
 • گیاهان چندساله گل دار

گیاهان سالانه

سه کاربرد معمول از گل های یک ساله در انتخاب مناسب گیاهان فضای سبز شامل موارد زیر است:

 • پوشش
 • تزئین
 • اضافه کردن رنگ به فضای سبز

اما مانند همیشه گیاهان فضای سبز باید براساس نیاز آن‌ها به آفتاب و سایه باشد. برای مثال مریم قرمز از نوع سالانه نیاز به خورشید و گل بی صبر از نوع سالانه نیاز به سایه دارد.

گیاهان سالانه

گیاهان سالانه

موارد دیگر در انتخاب مناسب گیاهان فضای سبز


ملاحظات دیگری که در انتخاب گیاهان فضای سبز باید به آنها توجه کرد، وجود دارد. برای مثال باید به عوامل محدود کننده بسته به محلی که فضای سبز در آن قرار دارد، توجه نمایید. آیا در منطقه ای که زندگی می کنید امکان آفت زدن گیاهان وجود دارد؟ آیا ممکن است باغ تحت خشکسالی قرار گیرد؟ یا ممکن است خاک باغ شما مملو از نمک باشد؟

گاهی خوش شانس هستید و گیاهی را انتخاب می کنید که در مقابل چند مورد از موارد بالا مقاوم است، مثلا هم آفت کمی به آن آسیب می زند و هم در مقابل خشکسالی مقاوم است، مانند سنبله.

در هنگام انتخاب گیاهان فضای سبز وقتی بخواهید فضای سبز را گسترش دهید، شانس انتخاب بیشتری خواهید داشت. نمونه گیاهان مورد علاقه خود را لیست کرده و در طول زمان، آن‌ها را به فضای خارجی خود اضافه کنید. می توانید در محل خود بچرخید و از نوع گیاهان همسایگانتان الهام گرفته یا از یک فرد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان به شما در انتخاب گیاهان مناسب برای طراحی فضای سبز کمک خواهیم کرد، با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟