مدیریت و نگهداری فضای سبز شهری و پارک ها

مدیریت و نگهداری فضای سبز شهری و پارک ها

نگهداری فضای سبز شهری

نگهداری فضای سبز شهری

حفاظت از پارک ها و فضای سبز شهری شامل کار نگهداری فضای سبز شهری در طول سال با توجه به چرخه زندگی گونه های مختلف است. این کار هم اهداف زیباشناختی دارد، هم برای بهبود وضعیت پوشش گیاهی از نظر ساختار و سلامت گیاهان انجام می شود. هر پارک یا فضای سبزی شرایط نگهداری متفاوتی دارد. برخی از این فضاها، پر از درخت و برخی دیگر با بوته های گیاهی، بخش مهمی از پوشش گیاهی را تشکیل می دهند. همینطور چمن ها، گونه های گیاهان و گل ها نیز متفاوتند.

نگهداری فضای سبز شهری

نگهداری فضای سبز شهری

یکی دیگر از جنبه های نگهداری فضای سبز شهری و پارک ها نوع آن‌هاست. مراقبت از فضای سبز با تم تاریخی، پارک جنگلی یا یک پارک شهری متفاوت است. هر کدام از این موارد ویژگی های قابل توجهی دارند. به همین دلیل است که هرکدام برنامه خاصی دارند.

طراحی و نگهداری فضای سبز چه از نظر تکنیکی و چه از لحاظ انسانی نیاز به بهبود منابع دارد، شرکت گل پونه مهر نقش جهان با در دسترس داشتن منابع انسانی کافی می تواند به شما در این زمینه کمک کند، با ما تماس بگیرید.

کارهایی که باید برای نگهداری فضای سبز شهری انجام شود در ادامه آمده است.

تنوع زیستی فضای سبز شهری


درختان

نگهداری از درختان در فضای سبز شهری و پارک ها به نوعی شبیه به نگهداری درختان درون جاده هاست. بنابراین نگهداری فضای سبز شهری شامل هرس کردن درختان، تمیز کردن آن‌ها، بلند کردن تاج، جدا کردن برگ های خشک و درمان های گیاهی پیشگیرانه به طور منظم است.

چمن

چمن بخشی از فضای سبز شهری و پارک است که برای سالم ماندن در طول سال نیاز به تلاش بیشتری دارد؛ به خصوص در آب و هوای مدیترآن‌های، چمن نیاز به رطوبت داشته رسیدگی به آن زمان و انرژی زیادی می برد. بهتر است از نوع چمنی انتخاب شود که در شرایط خشکسالی و دمای بالای تابستان دوام بیشتری داشته باشند.

مراقبت از چمن ها

مراقبت از چمن ها

چمن زنی باید در طول سال انجام شود تا ساختار آن‌ها حفظ شده و چمن کنار مرز بستر گل ها در پارک و فضای سبز شهری کوتاه شوند.

پوشش گیاهی و گیاهان چند ساله

در نگهداری فضای سبز شهری، گونه هایی از گیاهان پوششی نیاز به هرس کردن دارند که معمولاً در زمستان، اوایل بهار و اواخر تابستان انجام می شود. هرس اجازه می دهد تا رشد گیاهان را کنترل کرده و شکل دلخواه به آن ها بدهید. هرس کردن شاخه به رشد شاخه کمک کرده و باعث پرپشت شدن گیاه می شود. در ماه فروردین و اردیبهشت، خاک شل شده و باید درمان گیاهی پیشگیرانه شروع شود.

گیاهان چندساله، دو تا سه سال عمر می کنند. در صورت لزوم، گیاهان باید با گیاهان جدید در بهار جابجا شوند. در طول سال، گیاهان چندساله نیاز به هرس کردن و پیرایش شدن دارند. کوددهی ودرمان های پیشگیرانه با آفت کش‌ها با نزدیک شدن بهار ضروریست. گل های خشک گیاهان در اوایل تابستان و اوایل پاییز از آن‌ها باید جدا شوند.

مرزها

این مرز بین محوطه ها که توسط بوته ها ایجاد شده اند، عملکردهای متفاوتی دارند، تزئینی هستند، برای توزیع فضا در پارک اضافه می شوند یا یک محوطه جدا ایجاد می کنند، مانند زمین بازی.

در نگهداری فضای سبز شهری این مرزها نیاز به هرس دارند و باید در اوایل زمستان و پاییز که رشد گیاهان متوقف شده و بعد از جوانه زدن، پیرایش شوند

بوته ها

در نگهداری فضای سبز شهری بوته ها باید دو بار در سال، در اوایل تابستان و اوایل زمستان هرس شوند. سست کردن، کوددهی و درمان های گیاهی پیشگیرانه بین اواخر زمستان و اوایل بهار باید انجام شود.

دسته گل ها

زیبایی آن‌ها – هرچقدر هم زود گذر- نور و رنگ را به فضای سبز شهری اضافه می‌کند. آن‌ها معمولاً گیاهان فصلی هستند که باید چندین بار در سال تجدید شوند. اولین کار نگهداری فضای سبز شهری برای بوته های گل شامل آماده سازی خاک کاشت، در ماه های فروردین، مرداد و آبان است. به این ترتیب بوته‌های گل زیبا در بهار، تابستان، پاییز و زمستان خواهید داشت. ماه های کاشت متفاوت نیستند. در هر ماه، به منظور تهویه خاک، علف های هرز هرس می شوند. در طول ماه های کاشت نیز یک درمان گیاهی پیشگیرانه باید صورت بگیرد. سه بار در سال، به عنوان مدت زمان هر کاشت، گل های خشک شده حذف می شوند تا کیفیت بوته های گل حفظ شوند.

گلدان های سفالی

کاشت در گلدان های سفالی نوعی کار تزئینی است که در پارک ها و فضای سبز شهری تاریخی بیشتر دیده می شوند. کار نگهداری آن‌ها شامل هرس کردن در پایان تابستان به منظور داشتن جوانه های پرپشت تر در بهار، حذف گل های خشک و کوددهی است.

کارهای دیگر برای نگهداری فضای سبز شهری


در طول سال، علف های هرز حذف می شوند، جاده های ساخته شده از ماسه درشت تمیز می شوند، اگر مبلمان و محل نشیمنی وجود دارد، تعمیر می شود، هر روز فضای سبز شهری تمیز شده و سطل ها خالی می شوند.

مدیریت محیط زیستی فضای سبز شهری

مدل مدیریت و نگهداری فضای سبز شهری و پارک ها از یک معیار پایدار پیروی می کند که مبتنی بر ساده کردن کار تعمیر و نگهداری، بهینه سازی آبیاری و انتخاب گونه های گیاهی سازگار با آب و هوای شهری است.

هر کشوری بنا بر استانداردهای خود نیاز به حفظ و مدیریت فضای سبز و درختان در فضای شهرها دارد. این امر منجر به کار مستمر برای برنامه ریزی، تلاش، بازنگری و بهبود محیط زیست فضای سبز شهری خواهد شد.

معیارهای پایداری

باغبانی پایدار با هدف بهینه سازی منابع طبیعی، انسانی و مالی است. این امر باعث افزایش کیفیت طبیعی مناطق سبز و همچنین سازگاری آن با محیط می شود. این کار فضای سبز را برای کاربران زیباتر و کاربردی تر کرده و نیاز به نگهداری‌های پر هزینه را کم می کند.

 ایجاد تنوع زیستی

ایجاد تنوع زیستی شامل ترکیبی از درختان، بوته ها، علف ها و گیاهان کاشته شده در خاک های غنی از مواد آلی است که پناهگاه و مواد غذایی را برای گونه های مختلفی از حیوانات نیز ایجاد کنند.

گل هایی که حشرات گرده افشان مانند پروانه ها را جذب می کنند و میوه هایی که غذای پرندگان خواهند بود به خصوص در زمستان که غذا کمیاب است همه از این دسته هستند. سنگ ها و تنه های درختان، پناهگاه‌هایی برای حشرات و مارمولک ها هستند که باعث بالا رفتن تنوع زیستی شده و فضای مناسبی را برای زنبور عسل فراهم می‌کنند.

انتخاب گونه ها

گونه های گیاهی براساس آب و هوای محیط انتخاب می شوند تا بتوانند با شرایط محیطی راحت تر کنار بیایند. بدین ترتیب گیاهان سالم تر رشد کرده، به منابع طبیعی کمتر و نگهداری پایدارتر (هرس کمتر، چمن زنی کمتر و غیره) نیاز دارند.

مقاومت آن‌ها در برابر آفات و بیماری ها نیز باید در نظر گرفته شود. این امر استفاده از آفت کش ها را کاهش داده و ظاهر طبیعی درختان را بهبود می بخشد.

حفاظت گیاهی

حفاظت گیاهی در نگهداری فضای سبز شهری شامل استفاده از روش های درمان بیولوژیکی است که از نظر زیست محیطی پایدار هستند و بر جانوران موجود در فضای سبز تاثیر نمی گذارد.