چگونه یک فضای سبز مینیمال طراحی کنیم؟ 

چگونه یک فضای سبز مینیمال طراحی کنیم؟ 

فضای سبز مینیمال

فضای سبز مینیمال

فضای سبز مینیمال ممکن است برای برخی ساده یا حتی خسته کننده به نظر برسد، ولی برای برخی دیگر این طراحی ساده و شیک است. عملاً فضای سبز مینیمال می تواند به عنوان باغ های خانوادگی عالی باشد. با توجه به سبک خانه ها، آنها فضای سبزی را ارائه می دهند که مناسب با سبک زندگی ما است.

فضای سبز مینیمال به فضا و نحوه استفاده از آن خلاصه می شود. همانند طراحی داخلی و طراحی فضای سبز پارک، فضای سبز مینیمال تمایل دارد از تعداد محدودی پالت مشخصی از گیاهان، مواد و رنگ ها در کنار طراحی خطوط ساده و جسورانه، استفاده کند.

شروع طراحی

فضای سبز مینیمال کلاسیک

فضای سبز مینیمال کلاسیک حرفه ای ممکن است از نظر مالی برای بسیاری از مالکان خانه دور از دسترس باشد، اما با رعایت چند قانون ساده زیر می توانید نتایج مشابهی را به دست آورید.

مراحل فضای سبز مینیمال


 مرزها را مشخص کنید.

طراحی فضای سبز مینیمال با مرزها شروع می شود. از آنجا که طراحی مینیمال با محدودیت‌ها ارتباط دارد، به خصوص برای استفاده از رنگ ها در طرح کلی، انتخاب آنچه که برای مرزگذاری استفاده می شود، مانند حصارکشی، دیوار یا فنس ها، برای داشتن یک طرح موفق بسیار مهم است.

رنگ های خنثی در طراحی فضای سبز بیشترین محبوبیت را دارند، زیرا آرام بخش، ساده و در دسترس هستند. برای مثال در عکس بالا پنل های فلزی رنگ نشده، گالوانیزه و چین دار استفاده شده است که همین چین ها سایه و بافت را به فضای سبز مینیمال اضافه می کند.

طراحی فضاهای سبز مینیمال

در عکس بالا، نمونه ای از ساده ترین مرز مینیمال قرار دارد که از بلوک های سنگ آهک ساخته شده که زمانی که با شن کف پیوند پیدا کرده است، ظاهر زیبایی برای فضای سبز مینیمال ایجاد کرده است.

اندازه دیوار و سطح صاف آن به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک صفحه نمایش برای فیلم یا محلی برای نورپردازی باغ استفاده شود. استفاده از این نمونه دیوارها به شما اجازه می دهد که از آن‌ها به عنوان پس زمینه‌ای برای کاشت گیاهان خاص در ایجاد طرح مینیمال استفاده کرده و کنتراست ایجاد کنید.

اگر از بلوک هایی استفاده می کنید که یکدست یا رنگ دلخواه شما نیستند، همیشه می توان آنها را رنگ آمیزی کرد، اما از سنگ های روکش دار در بالای آن استفاده نکنید زیرا این کار خطوط تمیزی که به دنبال آن هستید را خراب می کند.

طراحی فضای سبز حتی طراحی فضای سبز میدان و دیگر فضاها، چالش برانگیز است، انتخاب گیاهان مناسب، پالت های رنگی و نوع گلدان ها از مواردی است که باید با دقت انتخاب شود. طراحی آب نماها، سنگ‌فرش ها و نصب آنها نیاز به متخصص دارد. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نصب پنل های شیشه ای که اجازه ورود نور را به فضای سبز مینیمال می دهند، چندان ساده نیست و در عین حال رنگ های خنثی را در مرزها حفظ می کنند. تخته های چوبی که صفحات را نگه می دارند، به شیشه اجازه می دهد تا با حصار چوبی پیوند بخورد.

نصب پنل های شیشه ای

نصب پنل های شیشه ای

محدود کردن مواد مورد استفاده

برای دستیابی به ظاهری تمیز و ساده در طراحی فضای مینیمال، تعداد مصالح و همچنین رنگ ها باید محدود شوند، تنوع رنگ و مواد ممکن است ظاهری شلوغ به صحنه بدهد. در عکس زیر می بینیم که چطور با استفاده از چوب هایی با تناژ یک رنگ، مرزگذاری انجام شده و کف تراس را برای ایجاد یک طرح هماهنگ در فضای سبز مینیمال طراحی کرده است.

محدود کردن مواد مورد استفاده

محدود کردن مواد مورد استفاده

یکی از گزینه های مناسب برای طراحی فضای سبز مینیمال انتخاب سنگ برای کفپوش است؛ برای دستیابی به یک طرح تمیز مینیمال، مانند عکس زیر، این سنگ ها باید با مهارت انتخاب شده و چیده شوند. همین رنگ خاکستری سنگ فرش، زمینه‌ای فوق العاده برای جزئیات خاکستری تیره تر ایجاد شده توسط صندلی، گلدان ها و قاب پنجره ایجاد می کند.

کف پوش سنگی

کف پوش سنگی

توجه کردن به این جزئیات می تواند ایجاد یک طرح مینیمالیستی حرفه ای را از آنچه که فکر می کنید، آسان‌تر کند.

از علف ها در فضایی غیر از فضای سنتی آنها بهره ببرید.

به طور معمول پایه اصلی طراحی فضای سبز به صورت سنتی چمن است که می تواند در فضای سبز مینیمال به عنوان پوشش سطحی استفاده شود. چه فقط برای منطقه ای در نظر گرفته شده باشند، چه به آنها اجازه داده شود به راحتی رشد کنند، در هر صورت یک پایه خنثی ایجاد می کند که به راحتی با سایر سطوح طبیعی مانند سنگ و چوب قابل ترکیب است.

استفاده از از علف ها

استفاده از علف ها

در یک فضای سبز مینیمال، چمن به گونه ای آماده و تراز بندی می شود، که در طرح انتهایی مانند یک فرش دیده شود. برای این کار، حتی می توان از چمن های مصنوعی استفاده کرد. گاهی می توان از کاهگل های مصنوعی نیز بهره برد.

از پالت گیاهی محدود استفاده کنید.

در طراحی فضای سبز مینیمال، نیاز به گیاهان را می توان به حداقل رساند؛ با این حال برای این طراحی، کلیدی و ضروری هستند. گیاهان به نرم شدن طراحی کمک کرده و فضای سبز را از این حالت سخت و جدی دور می کند.

سعی کنید که کاشت را به سه گونه محدود کنید، می توان آنها را تکرار کرده ولی همین تعداد کافیست. یک پالت محدود نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه نگهداری از آن‌ها نیز آسان‌تر است. شمشادها یکی از گیاهان رایج در فضای سبز هستند. شاخ و برگ همیشه سبز آن‌ها در تمام طول سال به فضا رنگی یکسان داده و می توانید آن‌ها را به طرح های مختلف برش دهید.

فضای سبز مینیمال

پالت گیاهی محدود

همچنین می توانید یکسان سازی و هارمونی فضای سبز مینیمال را با استفاده از تعداد زیادی گیاه که رنگ های یکسان با تناژ متفاوت دارند، ایجاد کنید. رنگ‌های مورد پسند طراحان شامل خاکستری و مشکی است که رنگ هایی خنثی هستند؛ اما برخی، رنگ های غالب‌تر مانند سبز تند را ترجیح می دهند که با رنگ های خنثی در کنتراست باشند.
توصیه هایی برای گیاهان با پالت تک رنگ:

  • مشکی: کنف، چمن، موندو سیاه، بامبوی سیاه
  • خاکستری: برازمل، سانتولینای خاکستری، درمنه
  • سبز: فرفیون، پای شیر

فضای سبز مینیمال را با گروه گیاهان یکسان سازی کنید.

هم در انتخاب گلدان و هم پالت رنگی خود، از یک طرح رنگی منسجم استفاده کنید. گلدان‌ها بهتر است از نوع معاصر، تمیز و شیک باشند.

از آب نماها استفاده کنید.

آب نماها با طراحی فضای سبز مینیمال تمایز چندانی ندارند. بهتر است از آن‌ها در طرح کلی استفاده کنید و به عنوان تزئینات اضافی در نظر نگیرید. وجود آب نماها، حرکت و صدای آن‌ها باعث احساس آرامش خواهد شد.

آب نمای موجود در عکس بالا، ظاهری تقریبا صنعتی دارد که از بتن تخته ای ساخته شده است.

فضای سبز مینیمال

فضای مینیمال

یک فضای سبز مینیمال دارای خطوط قوی و هدف مشخصی است که با دقت و به زیبایی در طراحی به کار برده شده اند. طراحی فضای سبز مینیمال صحیح، کار آسانی نیست، جایی وجود ندارد که بتوانید از قبل طرح خود را بررسی کنید، تنها در حال اجرا می توانید به آنچه که انجام داده اید، پی ببرید.

اگر طراحی خود را به خوبی انجام دهید، یک فضای سبز آرام و کم هزینه برای کاهش استرس‌های زندگی مدرن خود خواهید داشت.