مراحل ساخت و طراحی فضای سبز پارک

مراحل ساخت و طراحی فضای سبز پارک

فضای سبز پارک

فضای سبز پارک

فضای سبز پارک از مناطق مهم و موثر بر روحیه جامعه است. بدون پارک‌های عمومی، تعامل اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و فضای بازی برای بچه ها و فضای سبز برای استراحت بزرگسالان وجود نخواهد داشت. از پارک هایی با سازه های آبی تا پارک های بازی، فضای سبز، مناطق تفریحی هستند که به نیازهای اعضای جامعه پاسخ می دهند.

فضای سبز پارک

طراحی فضای پارک

اگر وظیفه طراحی فضای پارک را در شهر خود به عهده گرفته‌اید، این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

طراحی فضای سبز پارک


انتخاب محل پارک

ساخت و طراحی فضای سبز پارک همیشه با شناسایی محل مناسب آن آغاز می شود. اگر مکان پارک را در نظر دارید یا در حال بررسی چند مکان احتمالی هستید، عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • دسترسی: آیا می توان به راحتی با وسایل نقلیه عمومی، ماشین یا دوچرخه به آن رسید؟ هرچه دسترسی به پارک راحت‌تر باشد، استفاده بیشتری از آن خواهد شد. ایجاد زمین های بازی برای همه اقشار جامعه می تواند باعث بالا بردن استقبال از آن شود.
 • کارکتر فضای سبز: آیا در محل زندگی شما، مکان تاریخی یا منطقه خاصی وجود دارد که بتواند گردشگران را به خود جذب کند؟ حتی بیشتر از فضای سبز پارک؟ شما می توانید از ویژگی ها و شرایط خاص منطقه برای جذب افراد به آن و تقویت روابط اجتماعی بهره ببرید.
 • ایمنی: آیا محلی که قرار است پارک در آن طراحی شود، از لحاظ جرم و جنایت امنیت کافی دارد؟

شناخت جامعه هدف

اگر می خواهید افراد به طور مرتب از فضای پارک شما دیدن کنند، باید با نیازهای جامعه مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، آیا شهر شما مملو از زوج ها و کودکان خردسال است، آیا مدرسه بزرگی در آن اطراف هست؟ آیا زوج های مسن در آن اطراف رفت و آمد دارند؟ یا ترکیبی از هر دو جامعه را می‌توان دید؟

بهترین نقطه شروع در طراحی فضای سبز پارک این است که مشخص شود پارک قرار است به چه کسانی خدمات رسانی کند. سپس موقعیت و اندازه پارک را تعیین کنید. در واقع کاربران نهایی تاثیر زیادی بر نوع طراحی فضای سبز دارند.

فعالیت های درون پارک

فعالیت های درون پارک

فعالیت های درون پارک

بیشتر پارک ها در مناطق مسکونی به تجهیزات زمین بازی به عنوان یک ویژگی ضروری نگاه می کنند. امروزه در طراحی تجهیزات مدرن زمین بازی، از نبوغ و خلاقیت زیادی استفاده می شود. ویژگی های بالقوه زیر را برای فضای سبز پارک و زمین بازی خود در نظر بگیرید:

 • سازه های زمین بازی
 • عناصر زمین بازی
 • تجهیزات ورزشی در فضای باز
 • امکانات رفاهی سایت مانند نیمکت ها و میزهای پیک نیک مانند آنچه در فضای سبز رستوران سنتی است.
 • ساختارهایی برای ایجاد سایه
 • سازه های آبی

محل نشیمن مناسب در طراحی فضای سبز پارک

هیچ طراحی فضای سبزی بدون انتخاب محل نشیمن و نوع مبلمان آن کامل نمی شود. نوع چیدمان و مبلمان می تواند تجربه مراجعه کنندگان به پارک را بهبود بخشد و این کار باعث می شود تعداد بازدید کنندگان بالاتر برود. در اینجا ممکن است بودجه با آنچه که در تصور دارید، تداخل داشته باشد، اما وجود این امکانات رفاهی مناسب جواب خود را پس داده و در آینده پارک موثر است. هنگام انتخاب این محل های نشیمن و مبلمان به موارد زیر دقت کنید:

 • پارک دوچرخه: این روزها که دوچرخه ها بیشتر از قبل مورد توجه هستند و برای تناسب اندام و کاهش آلودگی جامعه استفاده می شوند، محل پارک آن‌ها نیز باید مشخص باشد.
 • نیمکت ها و میزها: هر پارکی به تعداد مناسبی صندلی نیاز دارد که می تواند به صورت نیمکت استاندارد فضای سبز پارک یا ترکیب با میزهای پیک نیک باشد. بهتر است اجزا آن‌ها با دوام بوده واز مواد ماندگار ساخته شوند.
 • سطل های زباله: تعداد کافی سطل زباله برای هر پارکی لازم است. تعداد بیش از حد، باعث دلزدگی مردم شده و کمتر از آن نیز باعث کثیف شدن فضای سبز پارک خواهد شد.
 • سازه های آبی: این سازه ها باعث حس آرامش و دلگرمی مراجعه کننندگان در پارک می شود.
 • کباب پز: اگر فضای سبز پارک بزرگ و وسیع است، این امکان که افراد برای پیک نیک به آن مراجعه کنند زیاد خواهد بود. پس بهتر است برخی نقاط را برای برای گریل و درست کردن کباب اختصاص دهید.

نورپردازی فضای پارک

نورپردازی فضای سبز پارک

یکی دیگر از قسمت های مهم در طراحی پارک مانند فضای سبز تالار و… نورپردازی است. بهترین حالت این است که در تمام ساعت های روز از نورپردازی استفاده شود و به ساعت های خاصی محدود نشود. نور طبیعی ممکن است در ماه های تابستان که روزها طولانی و شب ها کوتاه هستند، مهم به نظر نرسد. با این حال، این حالت در پاییز تغییر کرده و تا بهار ادامه دارد.

یکی از اصول طراحی نورپردازی در فضای سبز پارک استفاده از روش سلسله مراتبی است. این بدان معناست که طرح نورپردازی شما باید در سه سطح، بالایی، میانی و پایینی باشد. در سطح بالا، شما باید مناطق دارای فعالیت زیاد مانند زمین بازی و پیاده روها را روشن کنید. در وسط، روی نورپردازی تمرکز کنید تا ویژگی هایی مانند آب نما و آثار هنری را جلوه دهد و در سطوح پایین تر، مکان هایی با نور کم را پوشش داده و مکان های نا امن و نامناسب نورپردازی خواهند شد.

طراحی فضای سبز پارک با شرکت گل پونه مهر نقش جهان

برای اطمینان از این که مردم بتوانند از پارک مورد نظر شما برای مدت طولانی لذت ببرند، به تجهیزات باکیفیتی نیاز دارید که در برابر باد و باران مقاوم باشند. نوع طراحی فضای سبز پارک باید برای همه گروه های اجتماعی مناسب باشد و همه افراد را به خود جلب کند. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان با سال ها تجربه در طراحی فضای سبز، می توانیم به شما در این زمینه کمک کنم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟