8 اشتباهی که طراح فضای سبز را دیوانه می کند!

8 اشتباهی که طراح فضای سبز را دیوانه می کند!

طراح فضای سبز

طراح فضای سبز

فضای سبز و باغ شما پناهگاهی برای آرامش‌تان است. محلی‌ست که برای کاوش، تزکیه و استراحت به آن مراجعه می کنید. طراحی منظره و فضای سبز زیبا به سال‌ها کار و برنامه ریزی نیاز دارد. زمانی که باغ و فضای سبز خود را برای کاشت آماده می کنید، باید از این سری اشتباهات که طراح فضای سبز را دیوانه می کند، اجتناب کنید. ایده های زیر می تواند به شما کمک کند تا باغ و منظره زیبایی داشته باشید.

طراح فضای سبز

8 اشتباه رایج در طراحی فضای سبز


اشتباه 1: استفاده نکردن از رنگ ها

البته منظور ما این نیست که پالت های مانوکروم زیبا نیستند، اما در طراحی فضای سبز، داشتن ترکیبی از رنگ های شاد، اثر زیادی بر مخاطب می گذارد. داشتن رنگ های پویا و جذاب، چه از شکوفه های بهاری بیاید، یا از یک درخت گلدار یا شاخ و برگ فصلی، به فضای سبز و باغ شما زندگی بخشیده، چشم ها را به سمت خود جذب کرده و به فضای سبز کنتراست و عمق می دهد.

اشتباه 2: شلوغ کردن فضای سبز

این اتفاق طراح فضای سبز را به شدت می ترساند. احتمالاً آن را در بسیاری از باغ ها دیده اید؛ باغی مملو از گیاهان. بستر گل هایی که در ردیف های بسیار تنگ قرار گرفته اند، درختان در هم پیچیده و حتی فضایی برای نفس کشیدن ندارند. باغ را زیاد شلوغ نکنید و به آنها فضای کافی بدهید. دقیقاً یاد بگیرید که گیاهان شما به چه مقدار فضا برای رشد نیاز دارند و بر این اساس از آنها مراقبت کنید.

اشتباه 3: مقیاس را در نظر نگیرید.

اگر فضای بزرگی دارید، درختچه های ریز تاثیری بر زیبایی باغ نمی گذارد. شکوفه های کوچک درختان در یک فضای سبز بزرگ به خوبی دیده نمی شوند. همچنین درختان عظیم در یک فضای سبز کوچک، بیشتر فضا را می گیرند. هنگام کاشت، اگر اندازه گیاهان و فضای خود را در نظر نگیرید، از لحاظ بصری طراحی باغ دچار مشکل می شود. به عنوان طراح فضای سبز به اندازه ها توجه کرده، گیاهانی را انتخاب کنید که قیاس را بهم نزند و فضا را به گونه ای پر کنید که برای باغ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد.

اشتباه 4: بی توجهی به میزان سایه و آب مورد نیاز گیاه

این یکی از فاحشترین اشتباه های طراح فضای سبز است. هنگام خرید بذر یا گیاهان، به نیازهای نگهداری آنها توجه داشته باشید و به فضای خود فکر کنید، آیا سایه کافی دارید؟ آیا صبح نور به اندازه کافی در محیط است؟ اگر شرایط مناسب نباشد،گیاهان رشد نخواهند کرد. کاشت گیاهان سایه دوست در زیر نور مستقیم خورشید و بالعکس، نه تنها طراح فضای سبز را نگران می کند، بلکه زمانی که گیاهان شروع به پژمرده شدن کند؛ شما هم ناراحت خواهید شد.

طراح فضای سبز و محوطه

طراح فضای سبز و محوطه

اشتباه 5: رسم کردن نقشه گیاهان کاشته شده

درست است که آوردن گیاهان جدید از فروشگاه به باغ بسیار هیجان انگیز است. شما برای اینکه آنها را بکارید، لحظه شماری خواهید کرد، ولی طراح فضای سبز برای این کار زمان و دقت بیشتری صرف می کند. اگر فقط بخواهید شروع به کاست کنید، بعد از مدتی، باغ به هم ریخته می شود. با این حال، اگر یک نقشه برای فضای سبز خود آماده کنید، الگو بسازید و آن را ترسیم کنید، آمادگی بیشتری برای زنده کردن فضای سبز خود خواهید داشت.

اشتباه 6: جفت کردن گیاهان ناسازگار

فضاهای سبز و باغ زیبا از ترکیب های جالب گیاهان بیشترین استفاده را می کنند. جفت کردن گیاهان با رنگ و بافت های غیر معمول، بستر گل را به یک اثر هنری زنده تبدیل می کند. با این حال، همراه کردن گیاهانی که نیاز به نور خورشید و سایه مشابهی دارند، اهمیت زیادی دارد. مگر اینکه بخواهید در باغی آفتاب گیر، روی بعضی از گیاهان چترهای مینیاتوری بگذارید تا نور زیادی نگیرند. پس بهتر است گیاهانی را با هم جفت کنید که با محیط های مشابهی سازگار باشند. این کار، بستر گل شما را زیباتر می کند. این مساله درمورد برطرف کردن نیاز به آب هم کاربرد دارد. کاشت گیاهان آب دوست در کنار گیاهانی که نیاز به آب کمتری دارند، اشتباه است. اگر نیازهای آنها خیلی منفاوت باشد، هر دو گیاه رشد نخواهند کرد.

تاثیر المان های معماری در طراحی فضای سبز

تاثیر المان های معماری در طراحی فضای سبز

اشتباه 7. فراموش کردن المان های معماری

طراح فضای سبز می دانند که کوزه در جای مناسب آن، می تواند معجزه کند. فضای سبز با استفاده از المان های معماری موجود در فضای سبز خود، مانند گلدان ها، آب نماها، فضاهای سخت و آنچه که می توان به آن اضافه کرد، زیباتر جلوه خواهد کرد. اگر درختی دارید می توانید از آن بهره بیشتری ببرید و از یک رز رونده، دور آن استفاده کنید و رنگ های بهاری را به آن اضافه کنید. طراحی فضای سبز با محوطه سازی باغ در واقع از المان های معماری برای زیباتر کردن آن استفاده می کند.

اشتباه 8 : نادیده گرفتن تنوع بافتی

اگر دوست دارید یک باغ مونوکرومی داشته باشید، می توانید مابین رنگ های سبز و تنوع آنها انتخاب بهتری داشته باشید. شکل، اندازه و رنگ برگ ها را در گیاهانی که انتخاب می کنید، تغییر دهید. ایجاد بخش های مختلفی از گیاهان متفاوت با ترکیب رنگ های سبز، جذابیت بصری دینامیک و زیبا ایجاد می کند. افزودن درختچه ها و درختان همیشه سبز راهی عالی برای ترکیب بافت های جالب‌تر است و تاثیر منحصربفرد خود را در تمام سال حفظ می کند. همانطور که فضای سبز رشد می کند، همیشه یک فضای سبز و باغ جدید برای لذت بردن خواهید داشت.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟