5 نکته برای محوطه سازی باغ کم هزینه

5 نکته برای محوطه سازی باغ کم هزینه

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ با بودجه کم به معنای سکونت در حیاطی کهنه و فرسوده نیست. از گیاهان گرفته تا پاسیوها، از گلدان های کنار پنجره تا آب نماها، می توانید در طراحی فضای سبز باغ خود در هزینه ها صرفه جویی کنید.

راه های صرفه جویی در هزینه محوطه سازی باغ


کاهش هزینه با محدود کردن اندازه چمن

بسیاری از صاحبان خانه، وسواس زیادی برای کنترل علف های هرز و چمن دارند. وسواس، آنها را به سمت هزینه کردن زیاد، برای علف هرز کش هایی مانند آفت کش های پنجه کلاغی سوق می دهد. اگر نتیجه برای درگیرکردن این آفت کش ها موفق آمیز باشد، نتیجه به نظر خوب می‌آید ولی باعث ایجاد یک محیط کشت ناسالم می شود.

کارشناسان پیشنهاد می کنند وجود تعداد معینی از علف های هرز را بپذیرید. استدلال آنها این است که چمنزارهایی با تنوع کم، سالم‌تر از چمنزارهایی هستند که به یک تک کشت تبدیل شده اند. هرچند که علف پنجه کلاغی علف خوبی نیست ولی نوعی از علف های هرز خوب وجود دارد که می توان حضور آن ها را تحمل کرد مانند بنفشه وحشی.

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ

ممکن است در این مرحله دو سوال اساسی به ذهن شما برسد:

  • چگونه می توانم اندازه چمن خود را محدود کنم؟
  • بعد از محدود کردن اندازه چمن، چه چیزی را جایگزین آن کنم؟

راه های مختلفی برای خلاص شدن از شر علف های هرز وجود دارد، از جمله راه هایی که وابسته به علف کش های شیمیایی نیستند. از محبوب‌ترین این روش‌ها، گذاشتن روزنامه روی زمین برای کشتن علف های هرز است.

این که به جای علف های هرز چه بکارید، به تمایلات شخصی شما وابسته است. می توانید آن را با چمن مصنوعی بپوشانید یا اینکه آن منطقه را با مالچ های ارزان پوشش دهید. از آنجایی که مالچ در تماس مستقیم با خاک نیست، روند تجزیه کُند شده و در نتیجه در هزینه ها صرفه جویی می‌شود؛ به این ترتیب مجبور نیستید، به دفعات مالچ را جایگزین کنید. اگر می خواهید آن منطقه همچنان زیبا به نظر بیاید، می توانید از چند گلدان استفاده کنید.

برای کسانی که گیاهان را در محوطه سازی باغ ترجیح می دهند، چندین گزینه احتمالی وجود دارد:

  • بستر مختلطی از گیاهان چندساله، علف های زینتی و درختچه ها
  • حاشیه ای از گل های کلاسیک

کاهش هزینه های مربوط به ساخت آبنما و دیگر المان ها

برای ساخت آبنماها و طراحی آبنما در فضای سبز، نیاز به هزینه کردن زیاد ندارید. پمپ های مدرن و آسترهای حوضچه ها گران نیستند و به راحتی توسط خودتان نصب می شوند. کمی تلاش کنید و سنگ به آن اضافه کنید، حتی می توانید یک آبشار کوچک درست کنید.

نه تنها آبنماها، بلکه سایر پروژه های سخت را در محوطه سازی باغ می توانید آسانتر از تصورتان انجام دهید. به عنوان مثال، ساخت پاسیوهای آجری که در شن و ماسه قرار دارند گزینه های خوبی هستند که می‌توانید خودتان آنها را انجام هید و انجام آن از مدلی که درون بتن قرار می گیرد، آسان‌تر است.

هزینه کم برای بخش سخت

هزینه کم برای بخش سخت

محوطه سازی باغ با گیاهان ارزان تر

انتخاب گیاهان ارزان نیاز به تعدیل در نگرش ما دارد. بسیاری از ما با خرید گیاهان از منابعی که در تجارت باغبانی تخصص دارند، گیاهان مد نظر خود را برای محوطه سازی باغ خود تهیه می کنیم. در هنگام خرید گیاهان ارزان قیمت باید در برابر مقایسه ها، مقاومت کنیم.
برای مثال، گیاهان ارزان قیمت درون بعضی از مارکت های گلفروشی، در بسیاری موارد کیفیتی کمتر از همان گیاه که در محل و محوطه سازی های شهری دیده می شود، خواهد داشت، اما به هرحال ارزانتر است، برای همین نمی توان مقایسه ای عادلانه داشته باشید. باید از خود بپرسید:

  • آیا برای انتخاب نمونه های قابل قبول، زمان لازم را برای غربال کردن گیاهان ارزان را دارم؟
  • آیا زمانی که این گیاهان ارزان قیمت را کاشتم، مقداری TLC اضافی باید به آنها بدهم؟
  • آیا زمان اضافی صرف شده برای انتخاب و مراقبت، با پولی که پس انداز می کنم توجیه می شود؟

اگر به این سوالات پاسخ بله داده اید، پس در مسیر موفقی در محوطه سازی باغ با بودجه مناسب قرار گرفته اید. خرید گیاهان ارزان قیمت می تواند حیاطی را به شما بدهد که ظاهری یک میلیون دلاری دارد ولی هزینه بسیار کمی را برده است. اما به دو هشدار در مورد خرید گیاهان ارزان قیمت باید توجه کنید:

  1. اگر نمی دانید برای تعیین سلامت گیاه به دنبال چه چیزی هستید، کسی را که می داند همراه خود بیاورید. حداقل گیاهان را بررسی کنید تا ببینید آیا حشرات یا بیماری روی آنها وجود دارد یا خیر؟ شاید پس از بررسی به این نتیجه برسید که این گیاه حتی اگر رایگان باشد، ارزشی ندارد که به خانه ببرید.
  2. هنگامی که گیاهان ارزان قیمت شما در زمین قرار گرفتند، باید به خوبی از آنها مراقبت کنید. البته اگه گیاهان با کیفیت بالا باشند حتما باید از آنها مراقبت کرد. اما در مورد گیاهان ارزان قیمت، ممکن است کمی TLC اضافی برای آنها مناسب باشد. به عنوان مثال، اگر گیاهان در فروشگاه تحت استرس قرار گرفته اند، ممکن است لازم باشد در آبیاری صحیح آنها دقت بیشتری داشته باشید.
محوطه سازی باغ با گیاهان ارزان تر

محوطه سازی باغ با گیاهان ارزان تر

کاهش مصرف آب در صرفه جویی هزینه ها

برای محوطه سازی باغ با هزینه های کم تنها به تهیه گیاهان ارزان قیمت نیست. برخی از گیاهان نسبت به سایرین به آب بیشتری نیاز دارند و میزان آبی که باید صرف کرد نیز اهمیت دارد. گیاهان چندساله مقاوم به خشکی، بهتر از بسیاری از گیاهانی هستند که قدرت مراقبت از خود را دارند و همین امر باعث کاهش قبض آب شما می شود. همچنین می توانید با نصب سیستم های آبیاری اتوماتیک و استفاده از مالچ در هزینه آبیاری صرفه جویی کنید.

گلدان های ارزان قیمت، کودهای رایگان

اگر فضاهای محوطه سازی باغ شما محدود باشد، باغبانی گلدان ها بسیار منطقی است؛ اگر بتوانید گلدان های ارزان قیمت تهیه کنید و خودتان در آنها بکارید. با کاشت گیاهان در گلدان ها براساس نسبت طلایی در طراحی فضای سبز می توانید محوطه سازی باغ را انجام دهید.

چه در زمین و چه در گلدان ها، باید گیاهان خود را کود دهید. اما زمانی که می توانید گیاهان خود را به صورت رایگان تغذیه دهید، پس لازم نیست هزینه زیادی برای کودها بکنید. اگر در مورد محوطه سازی باغ با هزینه مناسب جدی هستید، یکی از اولین پروژه های شما این است که سطل های کمپوست داشته باشید؛ سپس ضایعات آشپزخانه، برگ های چنگکی شده و غیره در سطل کمپوست قرار دهید، هر از گاهی آن را آبیاری و مخلوط کنید، تا یک منبع آماده از مواد مغذی خاک به صورت رایگان داشته باشید.

اگر در هزینه‌های مربوط به محوطه سازی باغ خود دچار تردید هستید و در این زمینه نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، شرکت گل پونه مهر نقش جهان اینجاست تا راهنمایی های لازم را به شما داشته باشد، در صورت داشتن هرگونه سؤال، با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟