نقش رنگ در طراحی فضای سبز

نقش رنگ در طراحی فضای سبز

نقش رنگ در طراحی فضای سبز

نقش رنگ در طراحی فضای سبز

وقتی از شما می خواهند که رنگی را توصیف کنید، آیا به دنبال گزاره ای در طبیعت برای توصیف آن می گردید؟ اگر از عباراتی مانند سبز گل مریم، آبی دریایی یا زرد آفتابگردان استفاده می کنید، شما تنها نیستید! هرچیزی از گل نرگس گرفته تا غروب خورشید، تصویری واضح در ذهن ایجاد می کند که می توان برای توصیف از آنها بهره برد. برای همین نقش رنگ در طراحی فضای سبز اهمیت بالایی دارد.

نقش رنگ در طراحی فضای سبز

نقش رنگ در طراحی فضای سبز

ترندهای رنگی می آیند و می روند. ممکن است امسال نارنجی تند بیشتر پسند شود و در سال آینده آبی تیره ترند شود. با این حال اصول طراحی رنگ همیشه ثابت باقی می ماند. رنگ ها منظره را چیده، بین فضای بیرون و درون هارمونی ایجاد کرده و روی حس شما در فضای بیرون تاثیر می‌گذارند. شما احتمالا با اصول اولیه و اصلی رنگ ها مانند رنگ های سرد و گرم، رنگ های مکمل یا مرکب و غیره آشنا هستید. اما استفاده از رنگ ظرافت هایی دارد که شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه سه نقش رنگ در طراحی فضای سبز را توضیح خواهیم داد.

سه نقش رنگ در طراحی فضای سبز


رنگ در طراحی فضای سبز بر روی روحیه تاثیر می‌گذارد.

همانطور که یک نقاش یک پالت رنگی را برای نشان دادن مود یا ایجاد احساسات انتخاب می کند، یک طراح فضای سبز نیز از رنگ ها برای ایجاد اتمسفر برای فضای بیرونی شما استفاده خواهد کرد. برای مثال، رنگ های قرمز، زرد و نارنجی که جز رنگ های گرم هستند می توانند انرژی و هیجان را در شما بالا ببرند.

اگر می خواهید فضای سبز شما محلی برای سرگرمی باشد، رنگ های گرم می توانند گزینه خوبی برای مهمانی های خانوادگی، پارتی ها و سرگرمی هایی که در فضای سبز رخ می دهند، باشند. از طرف دیگر، اگر به دنبال داشتن فضایی برای استراحت و آرامش هستید، رنگ های سرد به احتمال زیاد مناسب برای این فضا هستند. آبی، بنفش و سبز برای فضاهای مراقبه، مکان های خلوت و فضاهایی که بتوان با آرامش در آنها نشست و رویاپردازی کرد، ایده آل هستند.

اما فقط رنگ های خاص نیستند که بر روحیه و احساسات یک فضا تاثیر می گذارند، بلکه استفاده از رنگ ها در کنار هم نیز بر آن تاثیر دارند. حتی رنگ های گرم بسته به ترکیب می توانند فضاهای آرام بخشی ایجاد کنند. تم مونوکروم با ایجاد تصویر یک فضای پیوسته باعث می شود که چشم آرامش داشته و از یک رنگ روی رنگ دیگر نپرد. برای همین می تواند اثر هارمونی روی بیننده داشته که همان نقش رنگ در طراحی فضای سبز را نشان می دهد.

نقش رنگ در طراحی فضای سبز بر روی روحیه

نقش رنگ در طراحی فضای سبز بر روی روحیه

رنگ های آنالوگ نیز می توانند چنین اثری بگذارند. رنگ های آنالوگ در چرخه رنگ کنار هم قرار دارند؛ مانند رنگ قرمز و نارنجی که می توانند در طراحی فضای سبز برای ایجاد یک طراحی یکپارچه ولی دارای ترکیب رنگی غنی استفاده شوند.

رنگ های مکمل -که در چرخه رنگ در مقابل همدیگر قرار می گیرند- رنگ همدیگر را تشدید و برجسته می کنند. به آبی روشن استخر یا حوض در حیاط فکر کنید که ترکیب آن با رنگ نارنجی گل ها یا حتی اکسسوری ها چه حس زیبایی را منتقل خواهند کرد. از دیگر ترکیبات مکمل، رنگ صورتی و سبز لیمویی، زرد و بنفش است.

نقش رنگ در طراحی فضای سبز را می توان در تاثیر آن در مود و حس بیننده دید و نیاز به یک هنرمند دارد تا بتواند از آن‌ها به خوبی در طراحی فضای سبز استفاه کند. هرچند لزوما یک ترکیب رنگی “اشتباه” وجود ندارد، برخی از رنگ ها ممکن است با هم تناقض داشته باشند. برای مثال رنگ سفید در کنار رنگ های روشن نمی‌نشیند یا در کنار کم رنگ ها کسل کننده می شود. اما زمانی که با رنگ سبز، آبی یا بنفش ترکیب شود، تاثیری جادویی بر بیننده می گذارد.

از طرف دیگر داشتن انواع مختلف رنگ در فضای سبز، تاثیر خوبی بر محیط ندارد، پس اگر می خواهید از رنگ های رنگین کمان در فضای خود استفاده کنید، اول ببینید نقش رنگ در طراحی فضای سبز شما چیست؟

در انتها رنگ می تواند هارمونی را بین فضای بیرون و درون خانه ایجاد کند. شما می توانید از رنگ‌های طراحی داخلی برای فضای بیرون نیز استفاده کنید. این کار را می توانید با استفاده از کاشی، دکور، گل ها و دیگر اکسسوری ها انجام دهید.

رنگ فضای کوچک را بزرگ نشان می دهد.

ترکیب رنگی می تواند بر درک شما از فضا تاثیر گذاشته و باعث شود فضای کوچکتر بزرگتر جلوه داده شود. رنگ های گرم قبل از بقیه دیده می شوند و جلوتر از آنچه که هستند جلوه می دهند، در حالی که رنگ های سرد اثری برعکس دارند، دورتر دیده می شوند و فضا را به نظر بازتر جلوه می دهند.

رنگ های کم رنگ نور را منعکس کرده و توهم فضای بزرگتر را ایجاد می کنند؛ درحالی که رنگ های تیره نور را جذب کرده و فضا را کوچکتر نشان می دهند.

پس نقش رنگ در طراحی فضای سبز می تواند فضای کوچک را بزرگتر جلوه دهد. اگر فضای سبز باغچه تان کوچک است، رنگ ها می توانند به شما کمک کنند. برای مثال، رنگ های مونوکروم، فضای کوچک را بزرگتر نشان می دهند. رنگ های خنثی و سفید نور رنگ های روشن را به فضای سبز می آورند و مانند بوم نقاشی می شوند که نور خورشید همراه با آن می تواند فضا را بزرگتر نشان دهد.

استفاده از ترکیب رنگ ها برای ایجاد عمق نیز می تواند باعث بزرگ جلوه دادن فضا شود. استفاده از گل ها با رنگ های گرم در پیش زمینه، با رنگ های سردتر در پس زمینه، می تواند عمق را در فضا ایجاد کند. از طرف دیگر، نقش رنگ در طراحی فضای سبز را می توان در ایجاد فضای صمیمی تر دید. رنگ های گرم می توانند احساس نزدیکی ایجاد کرده و مقیاس ها را دنج‌تر و کوچکتر کند. در یک فضای سبز بزرگ، این روش برای کادربندی یک منطقه نشیمن یا خصوصی مناسب است.

رنگ منظره را چهار فصل جلوه می دهد.

همه گیاهان در یک فصل شکوفا نمی شوند و رنگ شاخ و برگ ها نیز می تواند از یک فصل به فصل دیگر تغییر کند. رنگ ها از سبز کم رنگ در بهار تا پر رنگ تر در تابستان و زرد و نارنجی در پاییز در حال تغییر هستند.

گل ها در بهار شکوفا می شوند و در پاییز انواع توت ها در فضای سبز می توانند جذاب باشند. در جایی که رنگ سبز یک پس زمینه را برای فصل های گرم ایجاد می کند، رنگ های لطیف تر در ماه های خنک جذابیت بصری بهتری پیدا می کنند. برخی از علف های زینتی از بهار سبز شده و به رنگ های طلایی پاییزی تبدیل شده و جوانه های کم رنگ بعدا به گلبرگ های زنده و ساقه های نرم با تغییر فصل تبدیل می شوند.

رنگ منظره را چهار فصل جلوه می دهد.

رنگ منظره را چهار فصل جلوه می دهد.

نرگس و سوسن در تابستان و پنسیل ها در پاییز می توانند فضا را رنگین کنند.

از حالت های مختلف گیاهان فضای سبز ، بوته ها، درختان و گل ها می توان به صورت ترکیبی استفاده کرده تا تغییراتی ظریف در رنگ‌ها از فصلی به فصلی دیگر ایجاد شود و همچنین زیبایی متغیری ایجاد کنید که بتوان در طول تمام سال قدردان آن بود. رنگ های مختلف می توانند حالات فصلی متفاوتی را ایجاد کنند؛ از شادی و انرژی تابستان گرفته تا آرامش و راحتی زمستان.

با توجه به اهمیت نقش رنگ در طراحی فضای سبز باید دریابید که از فضای سبز خود چه می خواهید تا بتوانید از رنگ ها برای ایجاد آن استفاده کنید.

اگر می خواهید نحوه به کاربردن رنگ در طراحی فضای سبز خود را انتخاب کنید ولی دانش کافی در این زمینه ندارید، با مشاوران ما تماس بگیرید. ما در شرکت گل پونه مهر نقش جهان آماده‌ایم تا به شما کمک کرده تا طراحی فضای سبز مناسبی داشته و اثر رنگ و سایه ها را در سبک زندگی خود ببینید.