10 نکته برای طراحی فضای سبز بالکن

10 نکته برای طراحی فضای سبز بالکن

فضای سبز بالکن

فضای سبز بالکن

برای بسیاری از ما که در خانه های ویلایی بزرگ شده ایم، باغداری و رسیدن به باغچه ها یکی از فعالیت های محوری خانواده بوده است. همیشه رسیدگی به گیاهان فضای سبز حیاط یکی از فعالیت های اصلی مخصوصاً در تعطیلات بود. بعد از منتقل شدن زندگی اجتماعی به آپارتمان ها، این علاقه برای ایجاد یک فضای سبز آپارتمانی همچنان در ما، باقی مانده است. یکی از بهترین راه ها برای این کار، طراحی فضای سبز بالکن است.

شرکت گل پونه مهر نقش جهان با طراحی فضای سبز حیاط، روف گاردن و حتی طراحی فضای سبز بالکن می تواند به زیبایی آپارتمان و خانه شما کمک کند. با ما تماس بگیرید.

در این مقاله به 10 نکته برای تبدیل یک بالکن خالی به یک فضای سبز بالکن با گل های فراوان و سرسبز پرداخته‌ایم:

نکات طراحی فضای سبز بالکن


1- به بالکن خود به عنوان امتداد فضای داخلی خانه نگاه کنید.

بالکن بیشترین تاثیر را در افزایش فضای داخلی دارد. این که از خود بپرسید چگونه می خواهید بالکن را به فضای درون خانه مربوط کنید، اهمیت فراوانی دارد. برای بالکن های کوچک بهتر است که فضای بیرونی را به فضای درونی وارد کنید. برای بالکن های بزرگتر، مکانی برای نشستن و گذارندن وقت زیر نور آفتاب با یک فنجان قهوه و کتاب اضافه کنید. فضاهای کوچک شما را ملزم می کند که تفکری خلاق و کارآمد در طراحی فضای سبز بالکن داشته باشید، بهتر است قبل از شروع، در مورد این طراحی ایده مشخصی داشته باشید.

2- با المان های کوچکتر شروع کنید تا اعتماد به نفستان بیشتر شود.

باغبانی نیاز به یک برنامه ریزی بلند مدت دارد، طراحی فضای سبز بالکن نیز از این مساله متفاوت نیست. با اضافه کردن بیش از حد گیاهان، کار خود را زیادتر نکنید، به حدی که از رسیدگی به آنها خسته شوید. در عوض، با چند گیاه شروع و یک فضای سبز مینیمال ایجاد کرده که نگهداری کمتری دارند. با افزودن اطلاعات بیشتر و با بررسی اشتباه های خود، بر دانش خود تکیه کنید. این کار به شما اعتماد به نفس بیشتری داده و کمک می کند تا بیشتر تلاش کنید.

وجود فضای سبز بیرون از اتاق، می تواند فضای بیرونی را به درون متصل کرده و اتاق را بزرگتر نشان دهد. اگر بالکن کوچکی دارید، تعدادی گیاه را در بالکن قرار دهید تا نقطه کانونی اتاق شما فرارتر از دیوارها بشود.

3- همیشه یک سری گیاهان همیشه سبز را در فضای سبز بالکن در نظر بگیرید.

گیاهان همیشه سبز در تمام طول سال حتی در سردترین ماه های زمستان فضای سبز بالکن را سبز و رنگین نگه دارد.

4- برای تنوع گیاهان فصلی را به بالکن اضافه کنید.

می توان گیاهان فصلی را با پیازها و دانه ها آماده کرد یا آن‌ها را به صورت آماده در هر فصل خریداری و در فضای سبز بالکن اضافه کنید.

گیاهان همیشه سبز شامل شمشاد، اکالیپتوس، آویشن و درخت خلیج، بالکن را برای اضافه کردن گیاهان فصلی مانند گل هندی، بنفشه و اوکسالیس آماده می کند.

5- از سه رنگ بیشتر در کنار رنگ سبز استفاده نکنید.

استفاده کردن بیش از سه رنگ در طراحی فضای سبز بالکن فضا را شلوغ نشان می دهد. می توان پالت رنگی فضا را با استفاده از تن ها و سایه های یک رنگ مشخص، با استفاده از رنگ های مکمل و متضاد همراه کرد.

رنگ های صورتی و بنفش

رنگ های صورتی و بنفش

تفاوت رنگ های صورتی و بنفش، پالت رنگی زیبایی را ایجاد می کند.

یک بامبو نزدیک سقف، در کنار گیاهان سفید رنگ در انتهای بالکن، باعث می شود نگاه به دورترین نقطه جذب شود. این کار به بالکن عمق داده و آن را بزرگتر نشان می دهد.

6- برای گلدان ها و نگه دارنده ها از یک رنگ مشابه و یکسان استفاده کنید.

برای این که گیاهان و گل های درون فضای سبز بالکن بیشتر جلوه کنند، بهتر است که فضای بالکن را با استفاده از رنگ های یکسان گلدان ساده نگه دارید.

7- سطح بالای گلدان را بپوشانید.

سنگریزه ها، تکه های سنگی، تراشه های پوست چوب، شن یا ماسه کشاورزی می توانند گزینه خوبی برای زیباتر کرده گلدان ها و هماهنگ کردن سطح رویه آن‌ها باشند. خاک داخل گلدان معمولاً سریع خشک می شود، این روکش ها از تبخیر سریع آب جلوگیری می کنند.

پوشاندن سطح گلدان

پوشاندن سطح گلدان

می توان با استفاده از اسپری رنگ، رنگ گل‌ها را یکسان کرده تا زیبایی بصری بهتری داشته باشند. در عکس بالا از سنگریزه ها برای پوشاندن سطح گلدان استفاده شده است.

8- ظرفیت و توان بالکن خود را بررسی کنید.

عاقلانه است که یک مهندس سازه وزن بالکن را چک کرده تا دریابد که آیا بالکن می تواند وجود گلدان ها را تحمل کند یا خیر؟ به خاطر داشته باشید که ضعیف ترین قسمت هر بالکن در وسط آن قرار داد. گلدان های سنگین را در اطراف محیط آن قرار دهید.

9- گلدان ها هرچقدر بزرگتر باشند، بهترند.

به این دلیل که گلدان می تواند وزن را تحمل کند، بهتر است از گلدان های بزرگتر استفاده کنید. ظروف بزرگتر خاک بیشتری را در خود نگه می دارند؛ این کار استرس کمتری بر گیاه وارد کرده و کمک می‌کند که گیاه رشد سالم‌تری داشته باشد. حتی وجود گلدان های بزرگتر، برای زیبایی فضای سبز بالکن بهتر هستند.

نگهداری از فضای سبز بالکن

نگهداری از فضای سبز بالکن

10- فضای سبزی که نیاز به نگهداری کمتری دارد طراحی کنید.

پس از نصب و کاشتن گیاهان در فضای سبز بالکن، هرچقدر نگهداری فضای سبز کمتر باشد یعنی شما زمان بیشتری برای نشستن، استراحت کردن و لذت بردن خواهید داشت. برای مثال برخی نکات در آبیاری در ادامه آمده است:

  • استفاده از شلنگ برای آبیاری سریع‌تر از آبپاش خواهد بود.
  • استفاده از گرانول‌ها برای صرفه جویی آب درون خاک که توانایی جذب آب را افزایش می دهد.
  • استفاده از گوی آب یا مخزنی که آب را در خود نگه دارد و به آرامی در خاک نفوذ کند، می تواند در صرفه جویی آب کمک کند.
  • اگر مساله پرداخت هزینه را ندارید، می توانید از سیستم های قطره‌ای نیز استفاده کنید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟