نکاتی در طراحی فضای سبز تالار

نکاتی در طراحی فضای سبز تالار

طراحی فضای سبز تالار

طراحی فضای سبز تالار

چه بخواهید از ابتدا طراحی فضای سبز تالار را انجام دهید یا این که بخواهید فضای سبز تالارتان را ارتقا داده و دوباره سازی کنید، طراحی فضای سبز یک امر چالش برانگیز است. برای اطمینان از این که همه چیز مطابق برنامه ریزی و خواست شما پیش می رود، باید به چندین نکته توجه داشته باشید. با برنامه ریزی دقیق و اجرای آن، علاوه بر این که به هدف خود می رسید، هزینه ها را کاهش داده و به کنترل بودجه شما نیز کمک خواهد شد.

برای این که بار طراحی فضای سبز تالار از روی دوش شما کمتر شود، در این مقاله به نکات ضروری پرداخته‌ایم که بهتر است به آن‌ها توجه کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

نکاتی که در طراحی فضای سبز تالار باید به آن توجه کرد:


بررسی فضای بیرونی تالار

آشنا بودن به مختصات و شرایط فضای بیرونی تالار به شما این امکان را می دهد که از گیاهان مناسب محل زندگی‌تان در طراحی فضای سبز تالار استفاده کنید. یکی از مسائل رایج بین مردم این است که به راحتی در خرید گیاهان و گل‌های جذاب وسوسه می شوند، اما بعد متوجه می شوند که با شرایط طراحی فضای سبز آنها هماهنگی ندارد.

در مرحله برنامه ریزی، آب و هوا، نوع خاک و توپوگرافی محل تالار را در نظر بگیرید. به خصوص اگر می خواهید از فضای سبز پشت بام برای طراحی فضای سبز تالارتان استفاده کنید.

شرایط خاص فضای سبز تالار احتمالا براساس طول، میزان سایه و در معرض نور قرار گرفتن، اقلیم های خرد ایجاد می کند. معمولاً اقلیم های خرد به چهار دسته تقسیم می شوند، سایه عمیق، سایه، نیمه سایه، آفتابی. هنگام انتخاب گیاهان برای تالار باید به این نکات توجه کنید.

توپوگرافی محل بر حرکت آب در فضای سبز تالار موثر خواهد بود. مشاهده کنید که آب درون محل چگونه خشک یا تخلیه می شود. بهترین حالت این است که آب از سازه های ساختمان دور شده و به دیگر قسمت های فضای تالار برود.

شناخت نوع افرادی که به تالار مراجعه می کنند.

نوع افراد و مهمانان تالار شما از دیگر مواردی است که در طراحی فضای سبز تالار باید در نظر بگیرید. آیا قصد دارید در فضای سبز برای کودکان مکانی در نظر داشته یا مواردی برای سرگرمی مهمانان محیا کنید؟ همه این ها مواردی است که در طراحی فضای سبز تالار اهمیت دارند.

اگر این باغ قرار است عملکردهای زیادی داشته باشد، بهتر است فضاهای مختلفی به این عملکردها اختصاص داده و از راهروها و پیاده روها برای جابجایی افراد بین این قسمت ها استفاده کنید.

چندین تم مختلف

چندین تم مختلف

چندین تم مختلف را در نظر داشته باشید.

داشتن چندین تم مشخص می تواند به شما از چند جهت کمک کند:

  • به شما کمک می کند تا برنامه ریزی کنید که گدام گیاه را در فضای سبز تالار پرورش دهید.
  • تصمیم بگیرید که گیاهان را درون باغچه بکارید یا از گلدان ها برای گیاهان استفاده کنید.
  • همچنین به شما کمک می کند تا برای دکور و اکسسوری ها تصمیم گیری بهتری داشته باشید. به عنوان مثال اگر می خواهید تم رستوران سنتی داشته باشید، باید فضای سبز رستوران سنتی را در طراحی خود در نظر بگیرید.

زمانی که تم را انتخاب می کنید، باید به معماری تالار نیز توجه داشته باشید. بهترین کار این است که سبک درونی تالار را نیز در فضای بیرونی گسترش دهید. بهتر است که بین هر دو، هم ارتباط وجود داشته باشد و هم تنوع به کار برده شود.

گیاهان مفید انتخاب کنید.

در مراحل اولیه برنامه ریزی برای طراحی فضای سبز تالار، انتخاب گیاهانی که هم زیبا باشند و هم کاربردی اهمیت زیادی دارد. گیاهان اهداف مختلفی را در باغ ها ارائه می دهند، آن‌ها، میوه ها و سبزیجات تازه، عطرهای دلنشین و مناظر زیبایی را به باغ شما می‌آورند. همچنین برای ایجاد مرزی بین فضاهای مختلف باغ مفید هستند و می توانند نشان دهنده پایان فضای سبز باشند.

طراحی فضای سبز تالار از جمله طراحی های است که نیاز به متخصص در طراحی باغ براساس نیاز تالار دارد، انتخاب یک ورودی مناسب، طراحی نقطه کانونی و آب نماها، همه موارد تخصصی در زمینه طراحی است که شرکت گل پونه مهر نقش جهان می تواند در این زمینه به شما کمک کند، برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

نقاط کانونی ایجاد کنید.

نقاط کانونی به فضای سبز تالار جذابیت بیشتری می دهد. فضای سبز تالار باید هم یگانگی و هم تنوع را در کنار هم داشته و ویژگی های اصلی آن با استفاده از دکورهای خاص و رنگارنگ برجسته شود.

طراحی فضای سبز را به گونه ای انتخاب کنید که ویژگی های باغ را بیشتر برجسته کرده و در عین حال، با دیگر المان های باغ نیز هماهنگ باشد. برای بهتر جلوه دادن درختان، فضای سبز، دیوارها، مسیرها و غیره و نیز برای داشتن یک افکت بصری در شب، می توانید از نورپردازی در فضای سبز تالار استفاده کنید.

طولانی مدت فکر کنید.

به آینده فکر کردن در طراحی فضای سبز بدین معنی است که گیاهان را براساس نیازهای خاص آن ها به آب، نور خورشید، و روش نگهداری انتخاب کنید. همچنین مطمئن شوید که هر گیاه وقتی به بلوغ رسید به چه فضایی نیاز دارد.

وسایل باغبانی و نگهداری فضای سبز

وسایل باغبانی و نگهداری فضای سبز

روی وسایل باغبانی و نگهداری فضای سبز سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری روی تجهیزات فضای سبز به شما این امکان را می دهد که راحت تر و سریع تر از باغ و فضای سبز تالار خود مراقبت کنید. مراقبت از فضای سبز شامل آبیاری و حذف علف های هرز است. اگر محیط بیرونی تالار وسیع است، تمیز نگه داشتن آن سخت بوده و برای همین نیاز به کمک مناسب خواهید داشت.

انجام وظایف نگهداری باغ به صورت دستی ممکن است، اما استفاده از تجهیرات می تواند کار را سریع‌تر و بهتر انجام دهد. برای مراقبت از فضای سبز تالار باید منابع مناسبی داشته باشید. تجهیزات باغداری مانند چمن زن، اره برقی، بیل و یک ماشین کوچک حمل مواد مانند شاخه درختان، خس و خاشاک و سنگ های عظیم از موارد ضروری است.

از منابع خود به خوبی نگهداری کنید.

هدف از این کار این است که از محیط زیست محافظت کنید. انتخاب صحیح گیاهان که نیاز به نگهداری فراوانی ندارند، به شما این امکان را می دهد که در مصرف آب و زمان صرفه جویی کنید. زمانی که برای طراحی فضای سبز تالار برنامه ریزی می کنید بهتر است یک سیستم آبگیر باران نصب کرده تا از منابع شما محافظت شود. این کار هم دوست‌دار محیط زیست است و هم در مصرف آب صرفه جویی می کند.

از دیگر راه ها برای حفظ محیط زیست استفاده از پوشش های اکولوژیکی، پاک کننده های غیر سمی، رنگ ها و مواد نگهدارنده غیر سمی است. مهم تر از همه، اگر می توانید از موادی دوباره استفاده کنید، این کار را لطفا انجام دهید.

اشتراک گذاری
×

گلپونه مهر نقش جهانy WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟